ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

בצעד ראשון מסוגו בדרום אפריקה – אישרה הממשלה ביוהנסבורג גידול של קנאביס לצרכים רפואיים

שתפו את החברים

הגיבור הגדול של המהלך הוא ללא ספק ד”ר מריו אוריאני-אמברוזיני, שהציע ב-2014 חוק שמתיר באופן מלא קנאביס למטרות רפואיות ולמטרות פנאי כאחד. אמברוזיני היה היועץ של שר הפנים הדרום-אפריקאי, שכיהן בממשלת האחדות המנהיג המיתולוגי של דרום אפריקה – נלסון מנדלה….

הגיבור הגדול של המהלך הוא ללא ספק ד”ר מריו אוריאני-אמברוזיני, שהציע ב-2014 חוק שמתיר באופן מלא קנאביס למטרות רפואיות ולמטרות פנאי כאחד. אמברוזיני היה היועץ של שר הפנים הדרום-אפריקאי, שכיהן בממשלת האחדות המנהיג המיתולוגי של דרום אפריקה – נלסון מנדלה.

לאחר שאמברוזיני אובחן בסרטן ריאות מתקדם, הוא הפך לפעיל למעל לגליזציה של קנאביס עד מותו באוגוסט 2014. בנאום שנשא בפני האסיפה הלאומית (הפרלמנט) של דרום אפריקה, הוא אמר:

“הייתי אמור למות לפני חודשים רבים. אני כאן כי היה לי האומץ לחפש אלטרנטיבות, קודם באיטליה עם סודיום ביקרבונט, ועתה בדרום אפריקה עם קנאביס, מריחואנה, דגה”.

יוזם המהלך של הסדרת הקנאביס הרפואי – ד”ר מריו אמברוסיני

אך חזונו לא התממש במלואו: הצעת החוק שהוא הגיש עברה תיקונים בפרלמנט, ועוקרה מהחלק העיקרי שלה – צריכת קנאביס ללא צורך בשום סוג של רישיון, ועתה היא הפכה להצעת חוק שמתירה קנאביס רפואי בלבד, ובשליטת הממשלה. שר האוצר הדרום אפריקאי ‘נארנד סינק’ היה זה שקידם את ההצעה לאחר מותו של אמברוזיני, וערך את השינויים בה. סינק טוען שישנם תהליכים שצריכים לעבור לפני שרופאים יוכלו לרשום קנאביס, ומוסיף ש”אנחנו לא יכולים להישאר כאחת המדינות בהן אין רישיונות לקנאביס רפואי. אנשים רואים כותרות שקנאביס הולך להפוך לחוקי, והדאגה שלנו היא שאנחנו לא רוצים שזה יהיה חופשי לכולם.  אסור שמשתמשים למטרות פנאי ירגישו שהם יכולים פשוט לשתול קנאביס ולהשתמש בו בכל צורה שהם רוצים”.

מילותיו אלו מזכירות התבטאויות של פוליטיקאים רבים ברחבי העולם, כולל גלעד ארדן אצלנו, שמרגישים שהם לא יכולים לעמוד בפרץ של תנועת הלגליזציה, אך מנסים מטעמי שמרנות לעכב את השינוי ככל שהם יכולים.

סינק מכבד את מאמציו של ד”ר אמברוזיני למען לגליזציה, אך מדגיש דווקא את החשיבות של השימוש הרפואי, ולא את השימוש למטרות פנאי, כפי שד”ר אמרוזיני התכוון לעשות. סינק מסביר את עצמו ואומר “מריו נלחם באופן בלתי נלאה למען לגליזציה, ולמרות שהוא הציע התרת קנאביס מעבר לשימוש הרפואי, גם לשימוש למטרות פנאי, הוצאנו כל פסקה בחוק שמתייחסת לשימוש שהוא לא בהכרח למטרות רפואיות, כדי לוודא שהחוק יעבור”.

כחלק מתהליך התרת הקנאביס הרפואי, הממשלה דנה עתה ביישום החוק – ובוחנת את דרכי הגישה של חולים לקנאביס הרפואי, הדרכת אנשי רפואה בנושא, ויצירת מונופול ממשלתי של גידול קנאביס רפואי. כיום, שמן קנאביס הוא מחוץ להישג ידם של רוב התושבים, וכתוצאה מהעלות הגבוהה שלו, והביקוש הגבוה, מחסור כזה לפעמים יכול לעלות בחיי אדם. 

 “אלפי מטופלים כבר משתמשים בשמן קנאביס היום, ואנחנו רוצים להפוך אותו לנגיש באופן חופשי כך שמטופל שהולך לכל בית חולים מקומי יוכל לבקש קנאביס רפואי בלי העלויות המטורפות שמזוהות איתו כיום”.

הכללים החדשים

  • המועצה לביקורת תרופות שהיא גם רשות התרופות של דרום אפריקה תהיה כפופה לחוק תרופות וחומרים אסורים.
  • על פי החוק, כל רופא רשאי לפנות לרישום התרופות לקבלת אישור לרישום קנאביס עבור המטופלים שלו, תחת תנאים.
  • מוצרי קנאביס שונים יהיו זמינים לחולים תחת פיקוח רפואי.
  • אישור המועצה תלוי בהגשת משטר מינון מתאים, והצדקה לשימוש.
  • ההליכים הדרושים ליבוא של מוצרי קנאביס לדרום אפריקה יתאימו לחוקי התרופות שקיימים ולא ידרשו חקיקה נוספת.
  • הרישוי של חוות הקנאביס רפואי נועד להבטיח אספקה של מוצר מובטח ואיכותי לצורך מחקרים רפואיים, מדעיים וקליניים, ויישום של אמצעי בקרה הנחוצים למניעת שימוש לרעה, ולהבטחת בטיחות החולה.
  • הקנאביס יגודל / יעובד למטרות רפואיות, כמו גם כל המוצרים הנלווים, וכתוצאה מכך יישארו כפופים לתקנים מחמירים, אבטחה, ובקרת איכות.

במסגרת החקיקה שוקלים לאפשר למטופלים גידול ביתי של קנאביס וזה נמצא כעת בדיונים על ידי משרד הבריאות בהתייעצות עם המועצה לבקרת תרופות. הבעיה השנייה היא חינוך – קווינטין ואן קרקן, חבר עמותה דרא”פית למלחמה בסמים ומנהל במכון הגמילה “Clear Option” (“האפשרות הצלולה”), אומר שרופאים לא הודרכו בטיפול באמצעות קנאביס והם יצטרכו אימונים והדרכות ברגע שהייצור יגיע לשיאו. חלק ניכר מאותו חינוך של מערך הרפואה יכלול הפרכת דעות קדומות שליליות על קנאביס. מכיוון שקנאביס נחשב בדרא”פ במשך כל כך הרבה זמן חומר לא חוקי ומסוכן, ייקח זמן רב לתקן את הנזק וללמד את הרופאים על יתרונות הקנאביס כמו גם על מינונים, פיקוח, והסברה למטופלים שלהם.

סינק גם מדבר על ההיתכנות למונופול ממשלתי על ייצור הקנאביס, בדומה למהלך של ממשלת אורוגוואי מ-2013 (“קנאביס בדולר”) ששמרה את ייצור הקנאביס תחת חברה ממשלתית אורוגוואנית. סינק מעוניין שגם דרום אפריקה תלך במודל דומה – “הייצור חייב להיות מכוון כדי להפוך את הקנאביס לתרופה ברת השגה לאלו שצריכים אותה, ולא תרופה אקסקלוסיבית רק לאלו שיכולים להרשות לעצמם”. הורדת המחיר על ידי הגדלת ההיצע בידי מגדלים פרטיים אינה מתקבלת על הדעת בעיני הממשלה הדרא”פית.

כך או כך, ברגע שיתחיל תהליך הייצור וההפצה של קנאביס ותוצריו, בכל שיטה שהיא, איכות חייהם (ואולי אפילו חייהם ממש) של חולי דרום אפריקה ישתפרו משמעותית, בדיוק כמו שד”ר אוריאני-אמברוזיני קיווה.

לקריאת הצעת החוק המלאה לחצו כאן

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות