ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

הבלוקצ’יין פורח בתעשיית הקנאביס: 5 מטבעות וירטואליים שזינקו לאחרונה

שתפו את החברים

בלוקצ’יין היא טכנולוגיה המאפשרת מסחר במטבעות וירטואליים, ומספקת את הפתרון הדרוש לבעיות הרגולציה הפדרלית שמונעות היום מתעשיית הקנאביס האמריקאית גישה לגיבוי פיננסי. מטבעות וירטואליים ותיקים שצצו מחדש בחודשים האחרונים מאפשרים העברה ותשלום של כסף בין ספקים בצורה אנונימית ומאובטחת ללא…

בלוקצ’יין היא טכנולוגיה המאפשרת מסחר במטבעות וירטואליים, ומספקת את הפתרון הדרוש לבעיות הרגולציה הפדרלית שמונעות היום מתעשיית הקנאביס האמריקאית גישה לגיבוי פיננסי. מטבעות וירטואליים ותיקים שצצו מחדש בחודשים האחרונים מאפשרים העברה ותשלום של כסף בין ספקים בצורה אנונימית ומאובטחת ללא בירוקרטיה ופיקוח, מה שגרם לפריחתם בתעשייה שעודנה לא חוקית בבסיסה. 5 מטבעות קנאביס וירטואליים שכדאי להכיר – סיכום בסיסי למשקיע המתחיל:

שנת 2018 צפויה להיות שנה טובה לקנאביס בארה”ב, אך נכון להיום בכלל מדינות ארצות הברית, גם באלו בהן קיימת לגליזציה מלאה וסחר חוקי בקנאביס, עדיין קיימת רגולציה כבדה ובעיות חקיקתיות רבות המקשות על פעילותן של חוות וחנויות הקנאביס.

הבעיות הרבות נובעות מכך שהחוקים הפדרליים של ארה”ב, שעליונים בחשיבותם על החוקים המקומיים אותן קובעות המדינות לעצמן, עדיין מגדירים את הקנאביס כסם מסוכן מהקטגוריה החמורה ביותר (Category 1 schedule). הגדרה זו מונעת מבנקים וחברות פיננסיות אחרות – כמו קרנות מימון ויזמים פרטיים – לעבוד עם עסקים בתעשייה, בשל החשש פן יואשמו במימון של פעילות הקשורה לסמים.

העסקים בתעשיית הקנאביס מצידם נאלצים לעבוד באמצעות כסף מזומן בלבד, ואף משנעים אותו באמצעות רכבים מאובטחים למוסדות הממשלה לצורכי תשלום מיסים. מלבד האילוצים שכרוכים בעבודה שכזו, כמו למשל הוצאות בטיחות רבות על כספות, זכוכיות חסינות ירי, ואבטחה צמודה שלא תבייש אף סניף בנק מקומי, עסקים בתעשיית הקנאביס החוקית אינם מקבלים גב פיננסי או אפשרויות למימון מצד שום גורם שגרתי האמון על מימון עסקים אחרים.

ארה"ב, קנאביס, מדיניות החוק
קנאביס בארה”ב – תעשייה שעדיין לא מקבלת גב חוקי

בנוסף לכך, אותם עסקים גם אינם מקבלים מענה על צרכים עסקיים בסיסיים כגון שירותי סליקת כספים ברשת מלקוחות, תשלום לספקים באשראי, עבודה ישירה מול מוסדות בנקאיים ואפילו גיוס כספים, כל אלו אסורים בחוק על כל עסק שקשור לקנאביס רפואי או פנאי בארצות הברית.

הפתרון: מטבעות מבוססי בלוקצ’יין

בלוקצ’יין היא תפיסה טכנולוגית פרי פיתוחו של מתכנת אלמוני הידוע רק בכינוי ‘סאטושי נקאמוטו’ (Satoshi Nakamoto), שהגה אותה בשנת 2008 כבסיס רעיוני לפיתוח מערכת פיננסית מסוג חדש. התשתית המאובטחת והשקופה של המערכת (בלוקים מוצפנים של מידע) מאפשרת לפתח ולסחור דרכה במטבעות קריפטוגרפיים, המוכרים יותר לציבור בשם מטבעות וירטואליים, ובהם ניתן להשתמש בו כדי לבצע עסקאות בין שני צדדים (P2P) מבלי צורך בגורם צד שלישי כלשהו, כמו הבנק או רשויות הממשלה והמס, שמנהלות מעקב אחר תנועות הכספים במערכת הבנקאית המסורתית.

הייחוד העיקרי של מערכת מבוססת בלוקצ’יין הוא יומן הרישום (Ledger) המתעד את כלל העסקאות שבוצעו במטבע, שמכיל בנוסף גם את כל המידע על החשבונות השונים (הארנקים) של בעלי המטבע וכן את כל רישומי ההיסטוריה של העברות הכספים שנעשו באמצעותו. בניגוד למערכת הבנקאית הרגילה, בהן נשמרים כל הנתונים הללו בידיו של הבנק בלבד, בלוקצ’יין משתמשת בשיטת שימור ידע שנקראת מסד נתונים מבוזר – כלומר כל המידע ברשת שמור אצל כל אחד מהחברים בה. הוא ציבורי ומוכר לכל, ולכן לא ניתן לשנות אותו או להפעיל עליו מניפולציות שונות.

השקיפות המלאה של רשת מבוססת בלוקצ’יין מאפשרת לכל משתמש ברשת גישה לכל הפרטים הללו, אך במקביל היא גם מספקת לכל משתמש אנונימיות מלאה. ניתן לדעת מהיכן הגיע הכסף והיכן הוא הושקע, אך מבלי לדעת את זהותו המלאה של מבצע הפעולה.

הטכנולוגיה מבוססת בלוקצ’יין היוותה את הבסיס ליצירתו של המטבע הווירטואלי המוכר ‘ביטקוין’ (Bitcoin), שפותח על ידי נקאמוטו ב-2008 והיה שווה בתחילת דרכו כ-0.003 דולר. כיום הוא נסחר לפי שווי של מעל 15,000 דולרים ליחידה ובעל שווי שוק כולל של למעלה מ-250 מיליארד דולר , לאחר שסחף באופן גורף את אמון הציבור והמשקיעים.

מטבעות וירטואליים בהם יש שימוש בתעשיית הקנאביס
מטבעות וירטואליים – התשתית החלופית של תעשיית הקנאביס

מעבר לעשרות שווקים רבים בהם ניתן היום לרכוש שירותים ומוצרים שונים תמורת מטבעות וירטואליים, חדרה שיטת התשלום המהפכנית בשנה האחרונה גם לחנויות קנאביס וספקים סיטונאיים רבים, כמו למשל חברת התשתיות לחוות קנאביס ‘India Globalization Capital’ שמניותיה זינקו בלמעלה מ-95% בחודש האחרון לאחר שהודיעה כי היא תשתמש בטכנולוגיית בלוקצ’יין עבור אבטחה וזיהוי של המוצרים הנסחרים דרכה.

ולא על הביטקוין לבדו. עם פתיחת השנה האזרחית החדשה בקליפורניה, שסימנה גם את תחילתה הרשמית של הלגליזציה במדינה, ניתן לראות זינוק של מאות אחוזים בשימוש ובהיקף המסחר במספר מטבעות קריפטוגרפיים אחרים המקושרים לעולם הקנאביס. מאחר והביטקוין נחשב בקרב משקיעים רבים כהשקעה לא יציבה ולא רווחית מספיק, פונים רבים למטבעות ייעודיים שמתאימים יותר לאופי ולנפח הפעילות של תעשיית הקנאביס הצעירה.

מטבעות קנאביס וירטואליים

מטבעות קנאביס וירטואליים הם לא המצאה של שנת 2018, ורובם היו קיימים כבר לא מעט שנים אך לא זכו להצלחה ולחשיפה בשל חוסר העניין הציבורי בתחום. היום, לאחר שהעניין הציבורי הדביק את הפער והגיע לשיאו, חלק מהמטבעות כבר הטמיעו מודל שפועל באופן ישיר מול חברות לממכר קנאביס, ומאפשר כיום רכישת מוצרי קנאביס או אפשרויות סליקה והעברת כספים דרך ארנק וירטואלי.

כמה מהמטבעות הללו הצליחו להגיע למחזור שנתי נאה ולזכות באמון ראשוני של הקהילה הפיננסית, וגם אם לא מדובר בהכרח בביטקוין הבא, בהחלט כדאי להכיר אותם. הנה 5 מטבעות מבוססי בלוקצ’יין המובילים כיום בתעשיית הקנאביס:

(PotCoin (POT

ה-‘פוט-קוין‘ הוא אחד המטבעות הראשונים ששימשו את תעשיית הקנאביס. בעת השקתו ב-2014, שווי המסחר הכללי בו עמד על כ-80,000 דולר, והוא נשאר בטווח של 100 עד 200 אלף דולר ב-3 השנים שלאחר מכן.

דניס רודמן בעת נסיעתו האחרונה לצפון קוריאה עם חולצת ‘פוטקוין’

ביוני האחרון, לאחר נסיעתו המתוקשרת של דניס רודמן לצפון קוריאה תוך שהוא מקדם את המטבע ואף לובש לאורך המסע חולצה ועליה שם המטבע כדי ללכוד את תשומת לבם של הכתבים והצלמים שהמתינו לו – עלה הערך של המטבע בעשרות אחוזים, בעוד המסחר בו התרחב בעשרות אחוזים נוספים. בספטמבר האחרון, הגיע שוויו של המסחר ב-‘פוטקוין’ לכמאה מיליון דולר.

עד היום נרכשו כ-219,128,206 מטבעות מתוך כ-420 מיליון שהמטבע מוגבל אליהם.

שנת השקה: 2014

שווי שוק כולל: 80,799,544 מיליון דולר

דירוג: 225

(CannabisCoin (CANN

ה-‘קנאביס-קוין‘ הוא מטבע וותיק נוסף שנוצר ב-2014 במיוחד עבור תעשיית הקנאביס, ומטרתו היא לאפשר המרת מטבעות תמורת קנאביס תחת השם ‘CANNdy’ בשער של 1:1 – מטבע אחד תמורת גרם של אחד ממוצרי וזני הקנאביס הניתנים לרכישה.

מטבע זה נועד בעיקר לצורך רכישה של מוצרים בחנויות קנאביס, ומתוקף כך הוא לא משך אליו את המשקיעים ובכך שמר על מחזור נמוך ביחס לשווי השוק בו הוא נסחר בפועל.

עד היום נרכשו כ-77,231,176 מטבעות מתוך כ-92 מיליון שהמטבע מוגבל אליהם.

שנת השקה: 2014

שווי שוק: 23,604,319 מיליון דולר

דירוג: 393

(DopeCoin (DOPE

ה-‘דופ-קוין‘ (Dope – מלשון סם, מנה) הושק גם הוא בתחילת 2014, ונועד במיוחד עבור סוחרי וצרכני הקנאביס שמחפשים גם הם דרך לסחור בקנאביס מבלי להיות בסיכון להחרמת הכספים על ידי המשטרה במקרים של פשיטה.

באתר הרשמי של מייסדי המטבע נכתב “המשימה שלנו היא לספק לצרכני המריחואנה דרך מודרנית ובטוחה לעשות עסקים במאה ה-21”.

עד היום נרכשו כ-116,845,228 מטבעות מתוך כ-200 מיליון שהמטבע מוגבל אליהם.

שנת השקה: 2014

שווי שוק: 21,809,746 מיליון דולר

דירוג: 402

(HempCoin (THC

המפ-קוין‘ הוא מהמטבעות הראשונים שפותחו בשנת 2014, שנת עלייתם של מטבעות הקנאביס הווירטואליים שליוו את תחילתה של הלגליזציה בקולורדו, ושל ההתמודדות עם ההגבלות הפיננסיות שכפה החוק הפדרלי על התעשייה.

המטבע נועד בעיקר עבור תעשיית הקנאביס עצמה, לעסקאות בין חקלאים ומפיצים, רכישות של ציוד ומכונות, ותשלום לספקים מחוץ למדינה.

ה-‘המפ-קוין’ מדורג במקום הראשון בשווי השוק שלו מבין מטבעות הקנאביס, זאת מפני שהוא משמש גם את שאר ענף החקלאות. גם מחוץ לשוק הקנאביס ישנם לא מעט חקלאים בארה”ב המבצעים גם הם עסקאות במטבע לשם רכישת ציוד תעשייתי ומיכון כבד.

עד היום נרכשו כ-230,371,890 מטבעות בשווי ממוצע של מעט יותר מחצי דולר.

שנת השקה: 2014

שווי שוק: 139,898,371 מיליון דולר

דירוג: 171

(CannaCoin (CCN

המטבע ‘קנא-קוין‘ פותח בשנת 2014, וכפי שמתואר על ידי המייסדים היא “קבוצה של חובבי קנאביס שפועלים כדי לפתח פלטפורמה שתשמש את תעשיית הזרעים, ספקים של כלי זכוכית, מכשירים ומוצרים ל’דאב’ ותמציות, אבטחה, ועוד.”

עד היום נרכשו כ-4,700,381 מטבעות ששווים בממוצע כ-0.35 דולר למטבע.

שנת השקה: 2014

שווי שוק: 1,757,964 מיליון דולר

דירוג: 701

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות