ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

מדוע הקהילה הגאה צורכת יותר סמים? וידוי של סטלן גאה

שתפו את החברים

זה לא סוד שהקהילה הלהט”בית בישראל ידועה באחוזי צריכת הסמים הגבוהים שלה. כבר מגיל ההתבגרות, נערים ונערות מהקהילה הגאה שנחשפים לסצינת המסיבות והבילויים, ובעקבות כך נתקלים בלא מעט סוגים של סמים, חלקם קשים יותר וחלקם פחות. אך האם מדובר בעובדה…

זה לא סוד שהקהילה הלהט”בית בישראל ידועה באחוזי צריכת הסמים הגבוהים שלה. כבר מגיל ההתבגרות, נערים ונערות מהקהילה הגאה שנחשפים לסצינת המסיבות והבילויים, ובעקבות כך נתקלים בלא מעט סוגים של סמים, חלקם קשים יותר וחלקם פחות. אך האם מדובר בעובדה בשטח או במיתוס מרושע? והאם יש קשר בין השניים?

מאת: תום שיניסקי

כשרק יצאתי מהארון ולמדתי להכיר את הקהילה מקרוב, נחשפתי כמעט לכל סוגי הסמים: מ-GHB (סם האונס), קטמין ופופרס, עד ל-MDMA, קוקאין, ו-LSD. באשר לקנאביס, את השאכטה הראשונה שלי לקחתי הרבה לפני שיצאתי מהארון. ניתן לומר שנחשפתי לקנאביס בעיקר בקרב חבריי ההטרוסקסואליים ופחות בקרב חבריי מהקהילה הגאה.

זה לא אומר שאין צריכה של וויד גם בגזרה הלהט”בית. כמו ברוב המסיבות, גם במסיבות גייז אפשר להריח את אותו ריח רענן ונפלא, אבל לרוב יש מבחר ונגישות יותר גדולה של עוד מגוון סוגי סמים מלבד קנאביס.

השוואה: מידת צריכת הסמים בקהילה הגאה מול שאר האוכלוסייה

מחקר שנערך בלונדון על ידי יועצת הסמים שרה גרהאם, הראה כי אדם המשתייך לקהילה הגאה נמצא בדרגת סיכון של פי 7 לצרוך סמים בלתי חוקיים. יתרה מזאת, סקר שנערך במסגרת המחקר קובע כי שליש מחברי הקהילה התנסו לפחות פעם אחת בסמים קשים במהלך חייהם, לעומת כ-5% בלבד מהאוכלוסיה הכללית.

בנוסף לעובדות המחקריות, על פי דבריו של ד”ר גל וגנר מהסתדרות הרופאים, גברים הומואים צורכים כ-25% יותר סמים מסטרייטים, בעוד שלסביות צורכות כ-40% יותר סמים מסטרייטיות.

מלבד סמי מסיבות, האם הקהילה הגאה צורכת גם יותר קנאביס?

בצריכת סמים קשים, הקהילה הגאה לוקחת את הסטרייטים בהליכה, אך מה עם קנאביס? על פי סקר שנערך בשנת 2009 על ידי הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, 8.8% מהאוכלוסייה בארץ צורכת קנאביס על בסיס קבוע.

כמו כן, כ-70% מחברי הקהילה הגאה העידו כי הם משתמשים בקנאביס. אז מי לוקח בסבב הקנאביס? תעשו את החישוב בעצמכם.

האם צריכה של קנאביס יכולה להפוך גבר סטרייט לגיי?

רגע מה?! נשמע מגוחך לגמרי, נכון? תתפלאו. על פי סקר שנערך על ידי אלכס ליו-סרבן, מספר בחורים סטרייטים הצהירו כי עישון מריחואנה, גרם להם לרצות להתנסות במין עם גברים. יחד עם זאת, אין מחקר שטוען שדווקא השימוש בקנאביס גורם לכך, ובמקביל ישנם מחקרים מדעיים שהראו כי מריחואנה מגבירה את הפתיחות המינית ואת הפעילות ההורמונלית אצל גברים.

שדרוג ירוק לדגל הגאווה הצבעוני

אז בואו שנייה נחזור ונסתכל מקרוב על סמי המסיבות. כמובן שלא רק חברי הקהילה הגאה אוהבים לחגוג, וגם בקרב ההטרוסקסואלים קיימת צריכה נרחבת של מגוון סמים קשים בסצנת מסיבות הטראנס, הטכנו ובליינים השונים של מסיבות הטבע.

במחקר שנערך בניו יורק, 1914 בליינים הצהירו כי הם משתמשים בסמים קשים כגון: GHB, אקסטזי ,קטמין, קוקאין, מתאפתמין (מת’), LSD ופופרס. בעוד 1200 מתוכם הצהירו כי התנסו לפחות פעם אחת במיטה עם בני מינם.

כמו כן, סוגי הצריכה גם משתנים בהתאם למין. אם מסתכלים על הבדלי הצריכה בין גברים לנשים, באותו מחקר נראה כי בקרב גברים קיימת צריכה גבוהה יותר של GHB, מתפאטמין (מת’) וקטמין בעוד אצל הנשים צריכת הקוקאין נחשבת גבוהה יותר.

מחקר אחר שנערך בלונדון הראה כי לאדם המשתייך לקהילה הגאה יש פי עשרה יותר סיכויים לצריכת קוקאין ופי 13 יותר סיכויים לשימוש בקטמין. יחד עם זאת, אותו המחקר הראה כי סיכויי הצריכה של הרואין שווה בקרב הומוסקסואלים והטרוסקסואליים. מחקר אחר שנערך במכללת קינגס (Kings College) בלונדון, הראה כי קנאביס הינו הסם היחידי שנצרך יותר אצל הסטרייטים – פי שניים יותר מאצל חברי הקהילה הגאה.

פופרס. סמי המסיבות הממריצים שלרוב נצרכים להגברת היצר המיני

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת ברלין למדעים, סיכוייו של אדם המשתייך לקהילה הגאה לצרוך קנאביס גבוהים פי שניים מאשר צריכתו של אדם סטרייט. בנוגע לסמים נוספים, סיכוייו לצרוך MDMA גבוהים פי ארבעה ואילו סיכוייו לצרוך GHB (סם אונס) גבוהים פי שבעה משאר האוכלוסייה.

אז נשארת השאלה, מדוע להט”בים צורכים יותר סמים?

אנחנו יוצאים למסיבה. לוקחים ג’י (GHB) בשביל להתמסטל, קטמין בשביל להגביר את הסטלה (ממש עוד טיפה!), ואחר כך ויאגרה ופופרס בשביל לתפקד במיטה. אך האם זו הסיבה היחידה?

גם הסטרייטים יכולים לתאר לעצמם, להיות גיי זה לא פשוט. תהליך היציאה מהארון, תחושת השוני החברתי שמלווה אותנו לכל מקום ולעיתים גם ההתמודדות עם משפחה, חברים או סתם סביבה עוינת. כל אלה לא מקלים עלינו. אם לשים לרגע את עמדתי האישית והשערותיי בנושא, שימוש קבוע בכל סם קשה נובעת מבריחה מסוימת, ניסיון להשתחרר ולמלא את החלל הרגשי. כמו כן, רבים מחברי הקהילה הגאה סובלים מטראומות או חוויות קשות שעברו בשל נטייתם המינית.

האם הצריכה המופרזת לא מחזקת את הטענה כי זה מרוקן אותנו כל פעם מחדש?

אלון צבעוני, מפורום הבי-פאן-פולי, אמר כי “ביסקסואלים נמצאים בסיכון חמור לדיכאון וחרדה, יותר מהומואים ולסביות. לכן הם נמצאים גם בסיכון לשימוש באלכוהול וסמים. מחקר מצא שסיכוייו של הומו להשתמש בסמים גדול מסיכוייו של סטרייט, פי 2.5-3, ובתוך קבוצת הלהט”ב סיכוייו של הביסקסואל הם הגדולים ביותר”.

סם האונס, GHB, עוזר להרגעה ופופולרי בקרב הקהילה

השאלה למה? למה דווקא החוויה של הביסקסואל כל כך קשה? ישנם עשרות מחקרים הגורסים שהגורם המרכזי הוא המחיקה הביסקסואלית, ההתעלמות החברתית מהאוכלוסייה הביסקסואלית. הציבור לא מכיר בייחודיות הקהילה ובמשיכה לשני המינים, זה לעיתים נובע מחוסר מודעות או מבורות, ולפעמים גם מזלזול וסלידה מכוונת.

אנשים שאינם מודעים לנטייה הביסקסואלית מגלים פחות סובלנות והבנה כלפיה, ובכך מערערים על עצם קיומה, וזה כולל פסיכולוגים ואנשי רווחה שאינם חפים מכך. דבר הגורם ללחץ נפשי גדול.

לינור, ארגון הנוער הגאה “איגי” מבאר שבע, אומרת כי “נוער גאה עובר חוויית התבגרות של חוסר קבלה. הנסיבות גורמות לניסיון בריחה, וזה מוליך לא פעם גם לסמים או אלכוהול. אחד מכרטיסי הכניסה לחברה הלהט”בית בגיל הזה היא מסיבות, ושם אנו מכירים את תופעת צריכת הסמים. חמישית מהנערים צורכים סמים לפני קיום יחסי מין. יש גם בני נוער שננטשים על ידי הוריהם בעקבות היציאה מהארון. הם נזרקים מהבית, מגיעים לרחוב ובהמשך גם לסמים”.

אקסטזי. אחד מסמי המסיבות הפופולריים ביותר

לסיכום, אין מחקרים המראים באופן ודאי את הקשר בין השתייכותו של אדם לקהילה הגאה לשימוש בסמים. אבל כך או כך, יש לנסות לקדם צריכה אחראית ובטוחה של כל סוגי הסמים ובכל פלחי האוכלוסייה בכדי להימנע ממקרים של סכנת חיים או השלכות פיזיות ונפשיות שעשויות לבוא כתוצאה מהשימוש הקבוע באותם סמים.

כמו כן, כחברה עלינו לחנך לקבלת האחר על מנת לגדל דור סבלני, מכיל ואוהב שימנע מצעירות וצעירים אשר מתמודדים עם הקושי החברתי והרגשי שביציאה מהארון לפנות לסמים מתוך צורך במפלט או יצר הרפתקני, אלא מתוך הבנה שקולה ואחראית ובגיל בוגר בו הם מודעים להשלכות ויכולים לקחת אחריות על מעשיהם.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 2

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. Shlomi debi |

  מי שנמצא בקהילה יותר חופשיים לדבר ולשתף על מעשיהם
  לעומת זאת יש סטלנים שמפחדים שידעו יותר מדי
  אם זה בקרב המשפחה או בעבודה או בכל מקום אחר המחשבה של סטלן קצת שונה ושמרנית לגביי חשיפתו.
  אולי יש פער קטן באחוזים עקב נגישות קלה יותר אך לא כזה גדול לדעתי

 2. אורי |

  זה כי הם נהנים יותר מהחיים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות