ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
חיפה, לגליזציה מקומית?

עיר הקנאביס של ישראל – התוכנית הירוקה של חיפה

שתפו את החברים

גידול ביתי חוקי, בתי קפה שיתירו עישון קנאביס, תעשיית תיירות משגשגת ואפילו מפלט לחולים הנמצאים ברדיפה אחר רישיון קנאביס רפואי – אלו הם עקרונות הבסיס בתוכנית חדשה של מועמד בבחירות למועצת העיר חיפה, שמיועדת להפוך אותה לעיר הקנאביס של ישראל. “העתיד…

גידול ביתי חוקי, בתי קפה שיתירו עישון קנאביס, תעשיית תיירות משגשגת ואפילו מפלט לחולים הנמצאים ברדיפה אחר רישיון קנאביס רפואי – אלו הם עקרונות הבסיס בתוכנית חדשה של מועמד בבחירות למועצת העיר חיפה, שמיועדת להפוך אותה לעיר הקנאביס של ישראל. “העתיד של חיפה, או לפחות חלק גדול ממנו, נמצא בקנאביס חוקי,” הוא מספר.

ערים אירופאיות רבות, כמו ברלין, פארג, ברצלונה ואפילו אמסטרדם, על אף מיקומן בתוך מדינות או אומות שאינן מאשרות לגליזציה של קנאביס, נחשבות לאי של שפיות בו מותר לחובבי הצמח מכל העולם לבוא ולקבל קצת שקט. בקרוב, ייתכן שגם העיר חיפה תזכה למעמד המכובד של עיר בעלת “לגליזציה מקומית”.

התוכנית להפוך את חיפה לבירת הקנאביס של ישראל, באמצעות מה שמכונה “לגליזציה בשטח”, היא חלק מקמפיין הבחירות של דוד מגן, תושב העיר בן 34, המועמד לחברות במועצת העיר במסגרת רשימת מפלגת “העבודה” לקראת הבחירות המוניציפליות שיערכו ב-30 לאוקטובר.

תוכנית הדגל – חיפה נושמת קנאביס חוקי 

קנאביס, כך טוען מגן, הוא עתידה הירוק והמזהיר של חיפה, ולגליזציה שלו היא הצעד שיביא את המרכז לעיר הצפונית, ימתג אותה בתור אחד ממרכזי התיירות העיקריים לא רק בישראל אלא בסביבת אירופה כולה, ויסייע לפיתוחה הכלכלי והחברתי.

דוד מגן
דוד מגן

מכיוון שלגליזציה מלאה היא צעד חקיקתי שאינו נמצא בתחום האחריות של מועצה עירונית אלא של הכנסת, קמפיין הבחירות החדש של מגן דוגל בשיטה אחרת לה הוא קורא “לגליזציה בשטח” – ביטול האכיפה הפלילית כלפי צרכני הקנאביס באשר הם, ופתיחת שערי העיר בפני יזמים וחברות הפועלות בתעשיית הקנאביס הרפואי.

אם ייבחר, מתחייב מגן להביא לסיומה של הפללת צרכני הקנאביס בתחומי העיר, ודרך כך להביא ליישומה של תוכנית בעלת שתי מטרות עיקריות: הקמת תעשייה מקומית ענפה בתחום הקנאביס, כמו בשוק הקיים במדינות בהן ישנה לגליזציה אמיתית, והפיכת תרבות הקנאביס לחלק מצביונה הרשמי של העיר.

התוכנית שמציג מגן תחת הסלוגן “חיפה ללא הפללה”, מורכבת משלושה שלבים: הכרזת העירייה על הפיכת שטחי התעשייה העירוניים לאזור עדיפות לאומית לתעשיית הקנאביס, הקמת קריית מחקר ופיתוח דרך שת”פ בין חברות קנאביס שיהגרו לעיר לבין מוסדות המחקר האקדמי הקיימים בה, ולבסוף הכרזה רשמית של ראש העיר על ביטול ההפללה כלפי צרכני הקנאביס והפיכת האכיפה לסלקטיבית ומקלה, בדומה לנעשה בברלין למשל.

בשורה התחתונה, צרכני הקנאביס בעיר יהנו מחופש גם במרחב הביתי, בו יותר להם לגדל עד 2 צמחים לשימוש עצמי (החלשת השוק השחור), וגם במרחב הציבורי, בו תתעלם המשטרה מהצרכנים ותאפשר להם לעשן קנאביס לא רק בפינות חשוכות אלא גם במקומות בילוי הומים שיש בהם פינת עישון מסודרת.

קהל נוסף שצפוי להרוויח ממדיניות הקנאביס החדשה של חיפה הוא קהל החולים מסורבי הטיפול בקנאביס רפואי. כל אותם חולים במחלות קשות הנמצאים במרדף אחר הרישיון הנכסף, יוכלו בקלות להגר לעיר המפלט הירוקה, שבה לכל הפחות יוכלו להשיג את התרופה שלהם בצורה פשוטה יותר ובמחיר זול יותר.

קנאביס: כלי לפיתוח חברתי וכלכלי
קנאביס: כלי לפיתוח חברתי וכלכלי

“לגליזציה היא מושג כבד, שמפחיד את הרשויות המיושנות, אבל אני עצמי לא מדבר בכלל על נוסח החוק היבש כפי שהוא מופיע בספר החוקים,” מספר לנו מגן בראיון שנערך עמו. “אני מדבר על התייחסות לקנאביס כחומר חוקי, בגישה שתיושם בשטח הלכה למעשה על ידי הרשויות העירוניות ובעיקר על ידי המשטרה.”

“בעיר הקנאביס של ישראל, לא יישארו דירות ריקות ללא משכירים, לא יהיו מחסור בעבודה, לא יישארו מקומות בילוי נטושים ובעיקר לא יהיה מחסור בתיירות ובכספי מיסים זורמים.” הוא מסכם. “שינוי בסדר גודל כזה יהפוך את חיפה לעיר ישראלית המוכרת בחו”ל, באותו מעמד שיש לת”א בהקשר של הקהילה הגאה, ולמרכז חדש לחובבי קנאביס מכל העולם.”

מה הביא אותך לרעיון הזה?

“מלבד היותו של הקנאביס כלי כלכלי משמעותי שיכול להביא לפיתוח מהיר ורחב של העיר, אני מאמין בגישה של “חיה ותן לחיות”, כלומר שכל עוד אדם עושה משהו שאינו פוגע באחר, לא ייתכן כי יוטרד בשל כך על ידי רשויות האכיפה. היום כולם כבר יודעים שצריכת קנאביס היא אינה מסכנת חיים ואף להפך מכך, היא עשויה להיות תרופה מופלאה, והגיע הזמן שימי האיסור העתיק יגמרו.”

האם זה באמת אפשרי תחת המצב החוקי הנוכחי בישראל?

“לא מדובר על שינוי נוסח החוק היבש אלא על יישום של גישה כללית בשטח, על ידי מי שנמצא שם בדרך כלל כדי לאכוף את החוק. לא המחוקק הוא שעוצר אנשים על שימוש עצמי, או מרתיע אותם משימוש במקומות ציבוריים, אלא המשטרה. ברגע שזו, בחסות ראש העיר ומועצת העיר, תפסיק לרדוף אחר הצרכנים באופן רשמי, יצרנו בהצלחה בסיס ללגליזציה בשטח.” 

בכל מערכת בחירות מונף דגל הלגליזציה בשביל לקבל קולות. מה שונה הפעם?

“כפי שציינתי, מדובר בגישה מעשית לנושא. אין סיכוי ממשי לשינוי של נוסח החוק כבר מחר, אבל במקום זאת אפשר לשנות כבר עכשיו את המציאות בשטח, ולתת למחוקקים להשלים את ההפרש לפי ראות עיניהם. אנחנו לא סומכים על שום צעד רוחבי וכלל ממשלתי, או על קואליציה מורכבת ומשחק של דרישות ודרישות נגד, אלא על צעדים בסיסיים שחברי מועצת העיר יכולים לבצע בעצמם.”

האם יש לך רקע אישי עם קנאביס?

“בניגוד למה שאפשר לחשוב לפי כותרת הקמפיין שלי, עד לפני לא הרבה שנים הייתי מתנגד נחרץ ביותר לכל דבר שקשור לקנאביס, לא רק ללגליזציה אלא לכל דבר שקשור לחומר שחשבתי שהוא “סם מסוכן”. מאז ועד היום נחשפתי לכמויות עתק של מידע מדעי מהימן, עדויות קורעות לב של חולים שחלקם אף מכרים אישיים שלי, ולתחזיות עסקיות ששכנעו אותי כי העתיד של חיפה, או לפחות חלק גדול ממנו, נמצא בקנאביס חוקי.”

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות