ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

מדריך למתחילים: איך לגדל עציץ קנאביס אחד בביתך

שתפו את החברים

הצעת החוק של תמר זנדברג מאפשרת לגדל עד חמישה צמחים, הצעת החוק של ינון מגל מאפשרת רק אחד.  על מנת להיות מוכנים לתרחיש שדוקא ההצעה של ח”כ מגל תעבור והסבר על איך מגדלים הכי בקטנה שיש- רק עציץ אחד. איך…

הצעת החוק של תמר זנדברג מאפשרת לגדל עד חמישה צמחים, הצעת החוק של ינון מגל מאפשרת רק אחד.  על מנת להיות מוכנים לתרחיש שדוקא ההצעה של ח”כ מגל תעבור והסבר על איך מגדלים הכי בקטנה שיש- רק עציץ אחד.

איך להתחיל?

קודם כל, כמה מילות הרגעה- אם אתם חושבים שזה הולך להיות קשה, זה לא,  גידול קנאביס זה התחביב הכי מגניב שיש וכל אחד יכול לעשות את זה.

לא סתם קוראים לקנאביס ‘גראס’- הוא גדל בקלות ובכל מקום, כמו דשא. מעבר לכך, יש מאפיין אחד בגידול צמח הקנאביס שצריך להבין, והוא שקנאביס הוא צמח עונתי, כלומר שבתנאים טבעיים הוא מוציא את הפירות שלו רק פעם בשנה, במשך חודשי הסתיו כאשר שעות היום מתקצרות.

פרט זה חשוב למגדל הביתי כיוון שחשיפת הצמח לאור חייבת להיות מבוקרת. המשמעות היא שצמח הקנאביס צריך להיות חשוף לאור יותר מ12 שעות ביממה על מנת למנוע ממנו לפרוח.

השאלה המתבקשת היא, ‘למה שלא ניתן לצמח לפרוח מיד, נקצור כמה פרחים יפים ונעבור לשלב העישון?’

אפשר לעשות את זה. אבל אם צמח צעיר יפרח מוקדם מדי, לא יהיה הרבה מה לקצור. באופן אופטימלי, הקנאביס צריך לצמוח במשך כמה שבועות לפחות לפני הפריחה. אחרת, היבול יהיה מאוד מאכזב.

nice-plant2

קנאביס בשלב הגדילה

על מנת לשמור על הצמח בשלב הצמיחה ולגדל עציץ בריא ומפותח, שתיל צעיר צריך לצמוח בין ארבעה לשישה שבועות לפני המעבר לפריחה. במשך התקופה הזו, הצמח צריך לקבל 18 שעות של אור. בגידול פנים (אינדור), גם אם העציץ מונח ליד חלון כדי לחשוף אותו לאור השמש, יש להשתמש בתאורה מלאכותית על מנת להבטיח 18 שעות אור ביום.

תאורת הגידול

תאורת הגידול היא החלק הכי יקר בתהליך, אבל תוכלו למצוא נורות זולות באופן יחסי שיעשו את העבודה. מגדלים מתקדמים משתמשים בנורות מקצועיות ויקרות יותר, אך לגידול של צמח בודד הרבה נורות יכולות להתאים. נורות גידול מקצועיות בהספק של 150- 250 וואט אפשר למצוא בחנויות גידול בסכומים של 100-200 ש”ח. עם זאת, הנורות הללו דורשות בית נורה מתאים, רפלקטור ומשנק שעולים עוד כמה מאות שקלים. עוד על תאורת גידול

לחלופין, אם הצמח מקבל חשיפה טובה לאור השמש דרך החלון במשך רוב היום, תוכלו להשתמש בנורת קומפקט פלורסנט בנוסף לאור השמש לאחר השקיעה. נורות CFL יפיקו מספיק אור על מנת לשמור על הצמח שלכם בשלב הצמיחה.

צריך לזכור שאם עוצמת האור נמוכה מדי, הצמח לא יתפתח מספיק. משתמשים בקומפקט פלורסנט רק כתוספת אור לצמחים שמקבלים מספיק אור שמש במהלך היום. אם אור השמש במהלך היום חלש מדי הצמח ימתח ולא יתפתח מספיק בשביל לקצור יבול איכותי. במקרה של מחסור באור שמש, בתקופת הפריחה בה הצמח צריך לקבל 12 שעות אור ביממה השתמשו בנורת גידול בהספק של 150 או 250 וואט במקום סגור רחוק מהחלון.

מעבר לפריחה

כאשר הצמח התפתח מספיק כדי להניב מספיק פרחים בשביל קטיף הגון, הגיע הזמן לעבור למחזור אור של 12 שעות אור ו-12 שעות חושך ביממה. בתקופת הפריחה הצמח יצטרך כמה שיותר אור כדי לספק לו אנרגיה לייצר פרחים שמנמנים.

nice-palnt

אם הצמח שלכם יכול להיות חשוף לשמש ישירה 12 שעות ביום לא תצטרכו תאורה חזקה כתוספת. עם זאת, אפילו בגידול חוץ (אאוטדור) זה בדרך כלל לא קורה. האפשרות הטובה ביותר בשלב הפריחה היא לעביר את הפרח למקום סגור כמו ארון בו תוכלו לתלות נורת גידול מעל הצמח ולשלוט במחזור האור בדיוק באופן הדרוש לו. לצורך כך תוכלו להשתמש בטיימר סטנדרטי (שעון שבת) המחובר לשקע החשמל ולכוון אותו למחזור של 12 שעות.

ב12 שעות החושך חשוב להקפיד ששום אור לא יכנס לחלל הגידול. כל אור שיכנס יכול להפריע לפריחת הצמח וליצור לחץ (סטרס) שיגרמו לו להפריה עצמית ולירידה בכמות ואיכות היבול.

טיפים נוספים

בנוסף לאור השמש ולחלל סגור, יש דברים נוספים שצריך לקחת בחשבון ביניהם סוג העציץ, אדמה והדשנים.

העציצים הטובים ביותר הם אלו המאפשרים לצמח לנשום (אייר פוט). כמו כן צריך שיהיו לעציצים חורי ניקוז ותחתית לאגור את המים שמתנקזים. אסור לתת לצמחים לשבת במים עומדים זמן רב מדי, זה עלול לשנות את רמת החומציות של המים (PH) ולמשוך חרקים ועובש.

לגבי המצע, שק קטן של תערובת אורגנית קלה תעשה את העבודה. תערובת מבוססת כבול או קוקוס נטול דישון היא בחירה מצוינת. יש לבחור מצע אוורירי שיאפשר לאוויר לחדור לאזור השורשים. השורשים נושמים חמצן בעוד הצמח שמעל האדמה נושם פחמן דו-חמצני.

רצוי להשתמש בדשנים אורגניים כאשר זה אפשרי. יש להתרחק מדשנים סינתטיים בעלי ריכוז גבוה של מלחים כמו 20/20/20 שיגרמו יותר נזק מתועלת.

מעבר לנקודות האלו, תזכרו שגידול קנאביס, או כל צמח אחר לצורך העניין, הוא פעילות שמחברת אתכם לטבע. המטרה היא ליהנות מהתהליך וללמוד ממנו.

רוצים להתחיל לגדל? תקראו את המאמר הזה

יש לכם שאלות? רוצים יעוץ? בואו לקבל יעוץ בפורום “גידול למתחילים”

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 5

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. uzi tzarafi |

  יש לי שני צמחים שצמחו לגובה של מעל מטר ועשרים כולל העציף ברור שתהליך הגידול לא היה נכון הם נראים יפים ירוקים וגבוהים כמו שצינת השאלה היא אם אפשר לשנות מהשהו בשיטת הגידול במצב הזה כאשר הצמחים נמצאים כבר במצב גידול כמעט שישה חודשים ?

  1. מערכת קאנה |

   אם הצמח עדיין נמצא בגדילה אפשר לחתוך את החלק העליון ולהוריד לו את הגובה חזרה למשהו סביר יותר. אם הצמח בפריחה אפשר לכופף אותו. אם אתה מעוניין בייעוץ נוסף אתה מוזמן לשאול בפורום הגידול שלנו

 2. נעמי |

  אשמח להתחיל לגדל היכן ניתן לקנות שתיל

  1. מערכת קאנה |

   לא ניתן לרכוש כרגע בארץ, זה לא חוקי עדיין.

 3. גנן סטלן |

  הכי כיף לגדל בבית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות