ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
עלה ירוק

עלה ירוק – הפעם הולכים על שקיפות ורצון הבוחרים

שתפו את החברים

המערכת הפוליטית מתחילה להתכונן לבחירות שעשויות להגיע בהקדם, וכמו לפני כל מערכת בחירות, “עלה ירוק” עושה סימני יקיצה בדמות מיתוג חדש וליברלי. שלוש מערכות הבחירות האחרונות לא צלחו, ובסיבוב הבא דורשים תומכי המפלגה התנהלות תקינה: כולל שקיפות מלאה ובחירות פריימריז…

המערכת הפוליטית מתחילה להתכונן לבחירות שעשויות להגיע בהקדם, וכמו לפני כל מערכת בחירות, “עלה ירוק” עושה סימני יקיצה בדמות מיתוג חדש וליברלי. שלוש מערכות הבחירות האחרונות לא צלחו, ובסיבוב הבא דורשים תומכי המפלגה התנהלות תקינה: כולל שקיפות מלאה ובחירות פריימריז חופשיות.

רצף החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו העיר את כל המערכת הפוליטית להתכונן לבחירות שהמפלגות מקוות שיבואו עלינו בהקדם. כמו לפני כל מערכת בחירות, “עלה ירוק” עושה סימני יקיצה בדמות פוסט לוחמני ומיתוג חדש ו”ליברלי” למפלגה.

אז וואלה, כאנשים שהצמח חשוב להם, מגיע לנו יותר מזה. אסור לנו להסתפק במפלגה ששוקעת בתרדמת של אחרי הבחירות ועובדת בכל הכוח להשיג עוד יחידת מימון בסך 1.3 מיליון ₪ מבלי לתת מאבק רציני לשינוי מדיניות קנאביס בין מערכות הבחירות.

בדרך למערכה השביעית

אחרי שש מערכות בחירות שעלה ירוק רצה בהן הגיע הזמן לקחת את הנושא הכאוב הזה קצת יותר ברצינות.

בשלושת מערכות הבחירות הראשונות של עלה ירוק היינו צעירים ותמימים. בעז וכטל ושלומי סנדק עשו כמיטב יכולתם לעבור את אחוז החסימה, אבל יותר חשוב, לעלות את נושא הקנאביס לתודעה הציבורית. במערכת הבחירות לאחר מכן קיבלנו את גיל קופטש, זה היה קמפיין חלש אבל מצחיק, ואפילו יצא ממנו דוקו משעשע.

במסע הבחירות לאחר מכן “עלה ירוק” הפך למותג למכירה שנרכש על ידי אנשי התנועה הליברלית החדשה. הבחירות האלה היו הסיבוב הראשון  של אורן ליבוביץ’ כמועמד לכנסת, לאחר ששוב המפלגה לא עברה את אחוז החסימה היא שוב נכנסה לתרדמת עד שבבחירות הבזק של 2015, ליבוביץ’ לקח את המושכות לידיים, הקים רשימה והסתער בכל הכוח על יחידת המימון הנכספת.

עלה ירוק ליד זברה עם תפילין - מתוך קמפיין הבחירות האחרון
עלה ירוק והזברה – מתוך קמפיין הבחירות האחרון

במהלך הבחירות לכנסת ה-20, עלה ירוק לא הסתפקה ביחידת המימון וגייסה מהתומכים שלה רבע מיליון ₪ באמצעות גיוס המונים. מערכת הבחירות של עלה ירוק לכנסת ה-20 הייתה רצופה שערוריות החל מתמונת היח”צ של המפלגה ליד זברה עם תפילין, ועד ההתפטרות של עומרי חיון מהרשימה לפני הבחירות בטענות לאי-סדרים והאשמות לשימוש במגזין קנאביס השייך לאורן לייבוביץ’ כשופר תעמולה למפלגה, בסגנון שהיה יכול ללמד את ביבי ו”ישראל היום” שיעור או שניים.

לאחר הבחירות, ד”ר ברקת שיף, מס’ 2 ברשימה ואחד הקולות החשובים בכל הנוגע לקנאביס רפואי בישראל יצאה כנגד המפלגה והעלתה טענות לאי-סדרים כספיים ואי מתן דין וחשבון על הוצאות המפלגה והשימוש בכספי יחידת המימון.

טענותיה של ד”ר ברקת שיף זכו למעט תשומת לב תקשורתית אבל יש גבול לכמה התקשורת מוכנה לעסוק במפלגה סקטוריאלית שלא מצליחה שש פעמים לעבור את אחוז החסימה.

השינויים הדרושים: שקיפות ופריימריז

נושא מדיניות הקנאביס והקנאביס הרפואי בישראל רציני מדי בכדי לתת לו להפוך לתירוץ של קבוצה קטנה של אנשים לנצל את דעת הקהל להשגת הקולות הדרושים להשגת יחידת המימון ושימוש בה ללא פירוט או ביקורת. לא משנה איך תהפכו את זה, ללא פעילות רצינית ונוכחות תקשורתית בין מערכות הבחירות אי אפשר לצפות מ”עלה ירוק” לעבור את אחוז החסימה.

הדבר הראשון שיש לשנות במפלגה כדי להפוך אותה לכזאת שמייצגת את הקהל שלה היא לתת לבוחרים להשפיע על הרכב הרשימה. הגיע הזמן שמפלגת עלה ירוק תהפוך למפלגה אמיתית עם בחירות פריימריז פתוחות, שתאפשר למועמדים טובים להתמודד ברשימה ולזכות להצבעת התומכים. הדבר השני שיש לשנות הוא השקיפות הכספית. אין שום סיבה בעולם שכספי ציבור וכספי תורמים יעלמו מבלי לתת דין וחשבון מה נעשה עם הכסף ולמה. 

אי הפללה של קנאביס
שחרור הקנאביס – צריך להתחיל עם שקיפות ופתיחות

אם שתי הדרישות הבסיסיות האלה לא מתקבלות עם איזו מפלגת עלה ירוק אנחנו נשארים? קבוצה קטנה, סגורה ואנונימית שלוקחת החלטות במחשכים ללא אפשרות לבוחרים להשפיע על דרך הפעולה של המפלגה כולל מה לעשות עם כספי התרומות שלנו והתקציב שמתקבל מהמדינה. כידוע, אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר.  

אין לאף אחד מאתנו ספק שחייבים לשנות את מדיניות הקנאביס בישראל. עלה ירוק כחלוצת המאבק היא גורם חשוב בזה. הגיע הזמן להפוך אותה לגורם שיכול לעשות שינוי במקום עוד רעשן שמתעורר לפני בחירות. ימי הצורך במודעות מאחורינו, כעת הגיע הזמן לממש את הכוח שלנו.

שלומי סנדק, ממייסדי מפלגת ‘עלה ירוק’, מסר בתגובה לפרסום כי בשלב זה הוא

“ממליץ לתומכי לגליזציה שהנם מצביעי ימין להצביע לפייגלין ולאלו שהנם מצביעי שמאל להצביע למרצ”,

זאת בשל חוסר הוודאות שקיים סביב התנהלות המפלגה.

עו”ד דקל דוד עוזר, המנהל האסטרטגי והטקטי של ‘עלה ירוק’, סיפק את תגובת המפלגה הרשמית: 

עו"ד דקל דוד עוזר
עו”ד דקל דוד עוזר

“מעניין אם “מגזין” קנאה (טעות במקור) שמתיימרים להיות אבירי חופש הביטוי והשקיפות יפרסמו את התגובה שלנו במלואה. הגיע הזמן להסיר את המסיכה מעל פני “מגזין” קנאה (טעות במקור) שמוכיחים פעם נוספת שאין להם אפילו טיפת יושרה מקצועית. בעלי קנאה (טעות במקור), הם למעשה בעלי ‘הידרושופ’, המשתמשים בעמותה פיקטיבית שהקימו על מנת לנגח את אורן ליבוביץ’ ומפלגת עלה ירוק, זאת מאחר ואיננו מתיישרים מאחורי האינטרסים הכספיים שלהם והם לעודד גידול ביתי ולא לקדם לגליזציה ואי הפללה.

מאז ומתמיד הם היו בין המובילים של העליהום המתוזמר נגד עלה ירוק במטרה להכפיף גם את המפלגה לגחמותיהם והאינטרסים הכלכליים שלהם, כולל כאשר פירסמו פרסומים שקריים והסיתו חברי מפלגה ורשימה לרבות בזמן הבחירות ולאחריהן על מנת לגרום נזק.

איננו מתכוונים להגיב לכתבה שכל כולה שקרים והשמצות נגד מפלגת עלה ירוק, תגובה ככל שתהיה תהיה בערוצים משפטיים.

עלה ירוק מתחילה כעת מהלך התחדשות שתוכנן במשך חצי שנה ומגזין קנאה (טעות במקור) שהינו שופר עסקי המופעל תוך ניצול לרעה של חוק העמותות וספק אם מדובר בפעילות חוקית, והנמצא בבעלות החנות לממכר מוצרי גידול ביתי הידרושופ, יכול להמשיך להשמיץ ללכלך ולהתבכיין. יש מי שעושים ויש מי שמתבכיינים ומזיקים ואזרחי ישראל יודעים מי הם מי בסיפור הזה.”

יאיר רביב, מייסד קאנה, מסר את תגובתו לאחר קבלת הודעתה של “עלה ירוק”:

“הופתעתי לגלות שדובר מפלגת “עלה ירוק” החליט שלא לענות לדרישות המאוד לגיטימיות שהועלו במאמר, ובחר במקום זאת לתקוף את המגזין ואף את בעליו באופן אישי. חשוב לציין שהחיבור בין קאנה לרשת ‘הידרושופ’ ידוע ופורסם על ידינו פעמים רבות לציבור, מאחר וקאנה הוקמה לקידום מדיניות קנאביס אחראית, מה שרשת ‘הידרושופ’ כגוף מסחרי אינה יכולה לעשות.

במאמר שפורסם אין שום שקר או השמצה. עלו שתי דרישות מאוד בסיסיות ולגיטימיות – לפתוח את שורת המפלגה ולהחל שקיפות כספית כלפי בוחריה – שעל שתיהן סירבה המפלגה להגיב כלל.”

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. דור אלמליח |

    למה לעזאזל החזית רבה בינה לבין עצמה?
    באמאש’כם, אלה דיבורים ומעשים שמתאימים לילדים בגן, רק במשלב לשוני גבוה יותר.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות