ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

קנאביס לבקן – למה זה קורה? ומה עושים?

שתפו את החברים

רובכם תופתעו לגלות, מדי פעם צץ לו צמח קנאביס לבקן, זה אמנם מקרה נדיר ולא כל כך נפוץ אך תופעה זאת קיימת וישנם כמה הסברים אפשריים. בכל אופן ישנן תאוריות שונות וסיבות שונות מדוע צמחים מסוימים נעשים לבקנים, לפניכם התשובה לשאלה האם…

רובכם תופתעו לגלות, מדי פעם צץ לו צמח קנאביס לבקן, זה אמנם מקרה נדיר ולא כל כך נפוץ אך תופעה זאת קיימת וישנם כמה הסברים אפשריים. בכל אופן ישנן תאוריות שונות וסיבות שונות מדוע צמחים מסוימים נעשים לבקנים, לפניכם התשובה לשאלה האם אכן קיים דבר כזה ‘קנאביס לבקן’.

תופעת הלבקנות בצמחים היא בהחלט מעניינת , והיא אחת מכמה תופעות מוזרות שיכולות להופיע בצמח הקנאביס. כמו שאתם יודעים הצמחים מפיקים אנרגיה מאור השמש, הצבע הירוק שבעלים ובחלקי הצמח השונים מגיע מפיגמנט מסוים אשר ייחודי לצמחים ונקרא כלורופיל. אך לכלורופיל תפקיד גדול הרבה יותר חוץ מהיותו פיגמנט אשר מספק צבע לצמחים, הכלורופיל שצובע את הצמחים בירוק חיוני ממש להישרדות הצמחים.

מה זה אור?

חלקיקי האור נקראים לומינים, האור מורכב מאורכי גל שונים, חלק מאורכי הגל האלו נמצאים בטווח הראייה של העיניים שלנו, וחלקם השני של אורכי הגל אינם נמצאים בטווח הראייה שלנו, כאשר קרן אור פוגעת בפריט מסוים, הפריט בולע חלק מאורכי הגל (תכונה זאת נקראת מקדם בליעה), אורכי הגל שהפריט אינו בולע חוזרים חזרה לעין שלנו וכך נוצרים להם צבעים.

אם תחשבו על זה קצת לעומק, צבעים לא באמת קיימים, הצבעים שאנו רואים הם רק מקדמי הבליעה של פריטים מסויימים, לדוגמא – אם ניקח חדר, נתקין בו מנורה אדומה ונעמוד עם בקבוק קולה, האם התווית תהיה אדומה? ולחלופין אם ניקח חדר ונפעיל בו רק אור ירוק, המדבקה תהיה עדיין אדומה?

תבדקו את זה ותבינו בעצמכם, צבע הוא רק פירוש של מוח האדם להחזרים של אור, ללא אור אין צבע.

פוטוסינתזה

אם כך, הכלורופיל הירוק בצמח שלנו הוא בעצם חומר אשר בולע חלק מאורכי הגל של האור שפוגעים בו, (כמו אולטרה סגול, כחול, ואדום), בזמן שהשאריות שהצמח אינו צריך חוזרות לעיניים שלנו בצבע ירוק. הכלורופיל “שואב” את אורכי גל אלה לצורך תהליך יצירת סוכרים אשר מספקים אנרגיה לצמח, תהליך זה נקרא פוטוסינטזה.

צמחים לבקנים, הם בעצם צמחים אשר אינם מכילים כלורופיל, זה אומר שלא נמצא בהם הפיגמנט ההכרחי לניצול אנרגיה מהשמש. ולמעשה, הם איבדו את היכולת שלהם להגיב לאור, אפשר להגיד שצמחים אלה תמיד נמצאים בחשכה, וזאת הסיבה העיקרית שצמחים לבקנים מתים בשלב מוקדם מאד, לפני שהם מגיעים לבגרות.

נכון להיום, ישנן 2 סיבות עיקריות שבגללן צמח הופך ללבקן

גנטיקה 

כמו בבני אדם, לבקנות בצמחים זוהי תכונה תורשתית חריגה. כאשר לבקנות הוא גן רצסיבי – שמשמעותו גן שאינו דומיננטי ולכן צריך להופיע בגנטיקה של האמא והאבא כדי לבוא לידי ביטוי בצאצאים, גם אם התכונה אינה נראית לעין, הגן יכול להמצא ב-DNA של הצמח, והופך את הצמחים לחלשים יותר, צמחים יכולים גם להראות סימנים ללבקנות כבר בשלב הנביטה.

הצמח אינו חייב להיות לבן לחלוטין כדי להיחשב לבקן, ישנם צמחים אשר מאבדים כלורופיל רק בעלים או בחלקים מסוימים מהצמח, אשר עלולים להיגרם בעיקר בגלל שילוב של השפעות גנטיות וסביבתיות.

מעניין לדעת שישנם זנים של צמחים לבקנים אשר מצליחים לשרוד, כמו למשל ‘סקווית החופים‘ (ממשפחת האורנים) אשר נמצא בצפון קליפורניה ואינו עושה תהליך פוטוסינטזה בכלל. למעשה צמח הסקווית פועל כטפיל, כאשר מתעלק על שורשים של עצים הסמוכים לו , ושואב מהם את המינרלים החיוניים.

סקווית החוף – צמח לבקן שמשתמש בשורשי צמחים אחרים כדי לקבל את האנרגיה שהוא דורש

כאשר התגלה שכך פועל הצמח הלבקן הזה לצורך הישרדות, תכונות האופי ההשרדותיות שלו גרמו למחקר על צמחים לבקנים אחרים, כדי לגלות האם ניתן לעזור לצמחי קנאביס לבקנים, ולו רק בשביל הסקרנות.

כאשר יוצרים הכלאה בין 2 זנים על מנת לקבל זן חדש, תהליך ההכלאה בין צמחים גם יכול להוות פוטנציאל ללבקנות. בדרך כלל זנים אלה עוברים תהליך השבחה, שבו מגדלים כמות גדולה של צמחים מאותו זן, מתוכם בוחרים את הצמחים בעלי התכונות המשובחות ביותר ובאמצעותם מבצעים את תהליך ההכלאה, אך מכיוון שגן הלבקנות הוא גן רצסיבי, כלומר יכול להימצא ב-DNA של הצמח בצורה סמויה, הכלאה בין 2 זנים בעלי גן דומה יכול לגרום לצאצא שלהם לצאת עם תכונותיהם הרצסיביות של ההורים, כמו לבקנות.

תאורה חזקה או קרובה מדי

הלבנה מאור, זאת סיבה נוספת להופעת צבע לבן בצמח. ייתכן שישנם זנים מסוימים אשר מכילים יותר תכונות גנטיות שיובילו להלבנה בשל תנאי אור שונים, אך דרושים מחקרים נוספים כדי לקבוע איך הלבקנות מופיעה בצמחי קנאביס מסוימים.

שריפה מאור קנאביס
ראש הצמח ‘שרוף’ כתוצאה מעודף תאורה – מה שמקשה עליו לבצע פוטוסינתזה

בכל אופן, לעתים קרובות צמחים מלבינים באזורים אשר קרובים יותר לאור, והקצה של הפרחים וקצוות העלים ילבינו אם כמות האור אשר מוקרן עליהם חזקה מידי.

“ההלבנה” גורמת ללחץ גדול לצמח – וכאשר הפרח מלבין הוא מאבד בעצם את היכולת לבצע פוטוסינטזה.

סיבה נוספת שלפעמים גורמת לצמח להלבין היא עודף דישון, שצורב את החלקים העליונים של הצמח, ומונע ממנו לבצע את תהליך הפוטוסינתזה כראוי.

חנקן וכלורופיל

מחסור בחנקן (N) הוא אחד מבעיות הדישון הנפוצות של צמח הקנאביס. הוא אחראי על ייצור כלורופיל וחומצות אמינו נוספות. רקמות הצמח בנויות בעיקר מחנקן, מה שאומר שהצמיחה תיעצר במקרה של מחסור.

האם קנאביס לבן הוא קנאביס טוב?

כמו שבטח ניחשתם, התשובה לשאלה הזאת היא פשוט לא. קנאביס לבקן לא יכול יכול לנצל את אנרגיית השמש בצורה שקנאביס ירוק (או סגול או אדום) יכולים. הצבע הלבן כמעט ואינו בולע קרני אור, וזו הסיבה שחלק מהמגדלים משתמשים ברפלקטיביות של הצבע הלבן כרפלקטור לחללי גידול.

גם אם מוסיפים לצמח תוספים אשר יעזרו לו לשרוד , בסופו של דבר היבול הסופי יפגע. הופעת צבעים בעלים ובפרחים עוזרים לפרח לנצל את אור השמש ולהפוך אותו לאנרגיה זמינה, בלי הכלורופיל שבצמח, הצמח לא יכול להמיר את האור לסוכרים אשר משמשים לו כאנרגיה, ולכן הצמח אינו יכול לשרוד זמן רב.

מה לעשות אם הצמח מלבין?

גם אם הצמח הלבין בשל טעות בתאורה, או מצוקת של תחלופת אוויר וטמפרטורה – ישנם כמה דרכים להציל צמח אשר מראה סימנים של הלבנה.

מחקרים אשר רק בתחילת דרכם מצאו שהאכלת הצמח בסוכרים בהעדר אור יעזרו להם לגדול, אך בכל אופן הצמחים יהיו חריגים, והתוצר הסופי יקטן. ניסויים אשר נערכו עוד בשנת 1919 מצאו שהוספת סוכרים משלימים ומינרלים לתירס לבקני, עזרו להם לגדול ואפילו הגדילו את המשקל הכולל של הזרעים , אך ללא הסוכרים המשלימים הצמחים הלבקנים מתו.

אז אם הצמחים שלכם מתחילים להלבין או להראות סימנים של הלבנה, תוספי תזונה בהחלט יכול להציל את היבול שלכם, אם ישנם עדיין חלקים ירוקים בצמח. אם ההלבנה היא כתוצאה מעודף תאורה, שינוי הגובה של התאורה יכול לעזור, וכדאי גם לחשוב על החלפת התאורה לתאורת לד בעלת הספק חשמלי נמוך יותר.

לסיכום: התאורה צריכה להיות קרובה מספיק כדי לספק כמות לומינים הולמת לצמרת הצמח, אך לא קרובה מידי אשר תגרום לצמח להראות סימני מצוקה. אם הצמח לבן כבר משלב ההנבטה, זאת כנראה סיבה טובה לא להמשיך ולגדל אותו.

קנאביס אלבינו
אם הצמח לבן כבר מההנבטה – אין טעם לשמור אותו

יש הטוענים שקנאביס לבן יפיק כמויות קטנות יותר של THC ו-CBD גם אם יצליח לגדול, שזהו טיעון הגיוני, הרי שצמחים אלה לא יוכלו להפיק מספיק אנרגיה לגדילה, תכונה אשר תשפיע באופן ישיר על כמות החומר הפעיל בצמח.

 

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות