ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

3 הפרעות במערכת העיכול שקנאביס הוא התרופה הטובה ביותר עבורם

שתפו את החברים

רוב צרכני הקנאביס מודעים לכך שלפרחים יש השפעה על התיאבון ועל הרגלי האכילה שלנו. עם זאת, אנשים שסובלים מבעיות קיבה ומעיים, עשויים למצוא תועלת רבה יותר מהקנאביס עבור תופעות הלוואי שלהם. אחד התסמינים החמורים ביותר של מחלות בדרכי העיכול כמו…

רוב צרכני הקנאביס מודעים לכך שלפרחים יש השפעה על התיאבון ועל הרגלי האכילה שלנו. עם זאת, אנשים שסובלים מבעיות קיבה ומעיים, עשויים למצוא תועלת רבה יותר מהקנאביס עבור תופעות הלוואי שלהם.

אחד התסמינים החמורים ביותר של מחלות בדרכי העיכול כמו קרוהן, קוליטיס כיבית או סרטן באזורים שונים בצינור העיכול, הוא היעדר תיאבון חריף שמוביל גם לירידה במשקל – שעשויה להיות חמורה ביותר. כתוצאה מכך החולים סובלים מחסרים תזונתיים, מתת תזונה ומחולשה רבה. מיותר לציין שעל מנת להתמודד בהצלחה עם המחלה, צריך לקבל די מזון לפעילויות הגוף ולפיכך התסמין של חוסר התיאבון גורם גם להתקדמות של המחלות השונות ולהחמרת התסמינים שלהן.

גם השכיחות של דיכאון, עצבות וייאוש בקרב חולים במחלות מעי דלקתיות גבוהה יותר באופן משמעותי מאשר השכיחות של תופעות נפשיות אלו בקרב האוכלוסייה הכללית. גם כאן – תחושות אבדניות או תחושות של ייאוש עלולות להביא להחמרה של המצב הקיים ולכן שימוש בקנאביס מסייע רבות לחולים אלו להתמודד עם מצבם הקשה.

הנה שלוש הפרעות במערכת העיכול שמטופלות בקנאביס:

1. קרוהן

הסימפטומים של מחלת הקרוהן יכולים להפריע לחיי היומיום, לגרום בין היתר לכאבים חזקים, חום, עייפות, והליכה מרובה לשירותים. הגורם העיקרי לקרוהן הוא דלקת במערכת העיכול (GI) שיכולה להופיע, בבטן, במעי הדק, או במעי הגס. המערכת החיסונית בגוף מנסה להגן על המעיים מפני הדלקת והיא נלחמת בחיידקים שמופיעים. כתוצאה מכך הגוף מתקשה לספוג את החומרים המזינים שאוכלים, דבר שגם גורם לבעיות שונות.

קרוהן וטיפול בקנאביס

מטופלים רבים של קרוהן אינם מגיבים לטיפולים קונבנציונליים תרופתיים ומתקשים להתמודד עם תופעות הלוואי החמורות של תרופות אלו. אז הם פונים לצמח הקנאביס. לקנבינואידים שבצמח הקנאביס יש השפעה ישירה על המערכת החיסונית והם מונעים ממנה ל’היאבק’ בחיידקים של המחלה, דבר שמתיש את הגוף.

חלק מן השינויים המדהימים ביותר בעולם הקנאביס הרפואי הגיעו דווקא מחולי קרוהן. עד היום לא בוצעו מספיק מחקרים על ההשפעות של הקנאביס על מחלות מעיים. אבל למחקרים שכן בוצעו על מחלת הקרוהן, היו תוצאות מבטיחות.

המחקר האחרון בנושא, שפורסם ב-Clinical Gastroenterology and Hepatology, ביצע מחקר כפול על 21 מטופלי קרוהן. 11 מהחולים עישנו סיגריות קנאביס פעמיים ביום, כשכל סיגריה הכילה 115 מ”ג של THC.

בסיום המחקר שערך שמונה שבועות, 5 מתוך 11 צרכני הקנאביס חוו דחייה מוחלטת של תופעות הלוואי. ו-10 מתוך 11 מאותה קבוצה היו בעלי תגובה קלינית חיובית לטיפול.

2. תסמונת המעי הרגיז (IBS)

המחלה הזו כוללת כאבי בטן כרוניים, חוסר נוחות, תחושת מלאות במערכת העיכול, וגם שינויים בהרגלי היציאה. יש לא מעט אזכורים על האופן שבו הקנאביס עשוי לטפל בתסמונת המעי הרגיז, רוב חולי IBS סובלים משלשולים או מעצירות – כאחד הבעיות העיקריות שלהם במערכת העיכול, וחלק מהם סובלים משתי תופעות הלוואי יחד.

עד כה, ידוע לנו היטב כי קנאביס יכול להקל על כאבי בטן ולהאט שלשולים, שהם למעשה תופעות הלוואי העיקריות של מחלה זו. במונחים של עצירות – הקנאביס עשוי באופן זמני להקל על הכאב, אבל לצמח יש את הנטייה להאט את תנועות המעי, ולא להאיץ אותם. עם זאת, דיווחים אנקדוטיים עשויים להפריך את הרעיון הזה.

תסמונת מעי הגס וקנאביס

בעוד קנאביס בהחלט יכול לעזור עם חלק מהתסמינים העיקריים של IBS, כמה חוקרים חושבים שאולי יש קשר גדול יותר בין הצמח הזה, לבין הבעיה עצמה ממנה סובלים החולים. חוקרים אמריקאים טוענים שחולי IBS עשויים להיות בעלי מחסור במערכת האנדו-קנבינואידית, וכתוצאה מכך, הם מוצאים הקלה משמעותית בעת שימוש בקנאביס.

אנדו-קנבינואידים הם הקנאביס הטבעי של הגוף האנושי, והם למעשה מולקולות שמעבירות פקודות לצורך תפקוד הגוף שלנו, בנוסף הם חלק ממערכת אנדו-קנבינואידית גדולה בהרבה, המסדירה בין היתר:

 • תפיסת כאב
 • רעב
 • התכווצות מערכת העיכול
 • מצב רוח
 • זיכרון
 • שינה
 • תנועה
 • ועוד רבים אחרים

ברגע שהנתונים יגובו במחקרים נוספים, יתכן כי תרופות מבוססות קנאביס ישמשו כטיפול עיקרי ב-IBS בעתיד (או כיום, עבור אלו שיש להם גישה לקנאביס רפואי).

3. צליאק

עד כה, לא היו ניסויים רשמיים של קנאביס עבור מחלת הצליאק. עם זאת, חלק לא קטן מהחולים פונים לצמח הקנאביס שמביא להם הקלה משמעותית. ב-2013, מחקר שפורסם בחן את הקולטנים הקנבינואידים על תאים שנלקחו מביופסיות מעיים של חולי צליאק.

גלוטן וקנאביס

קולטני הקנבינואידים נמצאים בתאי המוח שלנו, והחומר הפעיל מתחבר עם קולטנים אלו, וזה מה שמאפשר לו להעניק לנו את ההשפעות הרפואיות. לאחר שהחוקרים התבוננו מקרוב בתאים, הם מצאו כי לחולי הצליאק היו הרבה יותר קולטני קנבינואידים מהרגיל, מה שהעיד על יכולת הקליטה המוגברת שלהם מלכתחילה.

למרות שניסוי מדעי זה עדיין לא מוכיח חד משמעית את הקשר ביניהם, אלפי חולים כבר משתמשים בקנאביס להקלה על תופעות הלוואי, ומדווחים על תוצאות מעולות.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. חנן |

  בתור מישהו שאובחן עם ibs, זה הדבר היחיד שעוזר לי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות