ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

6 המוטציות הכי מעניינות של צמח הקנאביס

שתפו את החברים

כולם יודעים איך צמח קנאביס נראה, אפילו אלו שלא עוסקים בתחום או מגדלים. אבל לא כולם יודעים שקנאביס יכול לבוא במגוון צורות, כולל מוטציות מוזרות ומדהימות שלא נראות או מריחות בכלל כמו הפרחים שאותם אנחנו מכירים. השימוש העיקרי של רוב המוטציות…

כולם יודעים איך צמח קנאביס נראה, אפילו אלו שלא עוסקים בתחום או מגדלים. אבל לא כולם יודעים שקנאביס יכול לבוא במגוון צורות, כולל מוטציות מוזרות ומדהימות שלא נראות או מריחות בכלל כמו הפרחים שאותם אנחנו מכירים.

השימוש העיקרי של רוב המוטציות האלו הוא בתהליכי רבייה והשבחת זנים, ומוטציות מוצלחות במיוחד מצאו את דרכן לשוק המסחרי השחור או החוקי במדינות בהן עברה הלגליזציה. עם זאת, זנים מוטנטיים רבים הם חסרי שימוש או אפילו מזיקים – מה שלא מפריע להם להיראות ממש מגניבים ומעניינים מאוד. אז בלי עיכובים נוספים, בואו נבחן את הזנים הכי מוזרים שיצא לנו להיתקל בהם.

פרחים על העלים

בדרך כלל, מיקום צמיחת הפרחים על הקנביס מתרחש בצמתים של הענפים ובנקודה זהה. עם זאת, מוטציה שכיחה יחסית יכולה לגרום לניצני הפרחים להיווצר בבסיס העלים עצמם.

פרחים בעלה קנאביס

מוטציה זו היא יוצאת דופן ומעניינת במראה, ונחשבת על ידי חלק מהמגדלים כיתרון בשל מיקום נוסף של יצור פרחים. עם זאת, במציאות עדיף להסיר את העלים האלה ברגע שהם מופיעים, הרי לא תצא משם כמות גדולה בכל מקרה, וכדאי לרכז את הכוח של הצמח בייצור הפרחים העיקריים שלו.

פילוטקסיה מעוגלת

הפילוטקסיה המעוגלת היא מוטציה יחסית נפוצה אצל צמחי קנאביס, שגורמת לשלושה עלים לגדול מכל התפצלות במקום הזוג הרגיל. בנוסף לעלה הנוסף, המוטציה הזאת גם גורמת גם לענף נוסף להתפצל מתוך הצמח בכל התפצלות, מה שיכול לגרום לו להיות סבוך באופן מיוחד.

פילוטקציה מעוגלת

פילוטקסיות מעוגלות הן יפות, ומייצרות בפועל יבול עשיר יותר. אבל מדובר בתכונה, שקשה לבודד אותה והיא נוטה להיעלם לאורך ה”דורות” של הצמח.

רגל ברווז

“רגל הברווז” הוא זן של קנאביס עם עלים רחבים במיוחד, מרושתים ועם קצוות, שנותנים מראה כללי של כף רגל של ברווז, ומכאן שמו. בזמן שלב הצמיחה, רגל הברווז (כמו זנים נוספים שמוכלאים איתו) לא נראה בכלל כמו צמח קנאביס. ואפילו בזמן הפריחה, המראה והריח מטעים מאוד.

רגל ברווז

זו נחשבת מוטציה שימושית, ויש זנים ייעודיים שמכילים אותה, כשהיתרון העיקרי שלה הוא שלמעשה הקנאביס מסתווה כצמח אחר לחלוטין, מה שעוזר למגדלים רבים לחמוק מעיני הרשויות במדינות שמפלילות מגדלי קנאביס, בייחוד בגידולי חוץ.

פוליפלואידים

פוליפלואידים הם אורגניזמים שמכילים פי שתיים כרומוזומים מהמצב הרגיל – ארבעה במקום שניים. לפעמים, ניתן להבטיח את התכונה הזאת בעזרת ברירה מלאכותית, כמו שעושים עם חיטת דורום (זו שמייצרים איתה פסטה). חיטת הדורום היא למעשה צורה פוליפלואידית של חיטה שנוצרת בהכלאה בין-זנית של צמחים עם כמות כרומוזומים רגילה.

פוליפלואידים קנאביס

בקנאביס, הופעות נדירות של פוליפלואידיות יכולות להתרחש בעקבות תקלות בהכפלת התאים בזמן הצמיחה, וניתן “להכריח” צמחים לפתח את התופעה הזאת בעזרת כימיקל רב עוצמה בשם ‘קולכיצין’, שמשמש גם לגידול מגוון סוגי פירות ללא זרעים כמו מלון. פוליפלואידיות נחשבת שימושית, והיא תורמת במידה משמעותית לייצור THC ולצמחים גדולים במיוחד עם פרחים רחבים. עד עכשיו, לא הצליחו לבודד זן פוליפלואידי לחלוטין, אבל יש לא מעט שמועות באינטרנט על אנשים שמנסים לעשות את זה.

פנוטיפ זקוף עצום

המוטציה הנפוצה יחסית הזאת מתרחשת כשמכליאים זנים שונים, ויוצרת צמחי קנאביס מאסיביים שנראים כמו אינדיקה, אך עם הגובה של סאטיבות טרופית גדולה. בניגוד למבנה הפרוע והרב-ענפי של סאטיבות אלו, הפנוטיפ הזקוף העצום מצמיח גזע בגובה של 2 עד 4 מטרים, והצמח מתארגן סביבו כמו עץ אשוח. אך בניגוד לעלים הרחבים של זני אינדיקה, לפנוטיפים הזקופים העצומים יש עלים צרים יחסית

פנוטיפ זקוף עצום

הפנוטיפ הזקוף העצום יוצר כמויות מרשימות מאוד של פרחים, אבל הוא יכול להיות בעייתי לגידולי-פנים בשל כמויות המקום שהוא תופס.

שתילים כפולים

עוד מוטציה נפוצה יחסית בקנאביס נקראת זרעים מרובי-עיבור. זרעים כאלו מכילים יותר מכילים יותר משתיל פוטנציאלי אחד, וכששותלים אותם, הם מפתיעים את המגדלים בכך שהם מוציאים שני שורשי-אב במקום אחד.

שתילים כפולים

אם מטפלים בהם בזהירות, ניתן להסיר את מעטפת הזרע לאחר יום או שניים ולהפריד את שני השתילים. ברגע שהפרדנו את התאומים, שניהם יכולים לגדול ולהפוך לשני צמחים בריאים. והחלק הכי מעניין מבחינה ביולוגית – אחד מהם יהיה בן רגיל של צמח האב וצמח האם שלו, והשני יהיה העתק מושלם של צמח האם. למרות שתאומים זו הצורה הכי נפוצה של המוטציה הזאת, כבר נצפו אפילו “שלישיות” של קנאביס. ולמרות שזו מוטציה מעניינת מאוד, אין בה יתרון של ממש למגדל, ולא נעשו ניסיונות של ממש לייצר זנים שיבטיחו למגדל שתילים כפולים.

לבקנות וססגוניות

אחת המוטציות הספונטניות הכי יפות שיכולות לקרות לכל צמח. ססגוניות מתרחשת כאשר חלק מהגנים ששולטים בכלורופילים (החומר שיוצר את הצבע הירוק של הצמח והעלים) לא מתפקדים כמו שצריך, מה שיוצר אזורים צבועים מאוד מצד אחד ולא צבועים בכלל מצד שני על העלים והניצנים, בתבניות משתנות ויפהפיות.

קנאביס לבקן

במקרים קיצוניים במיוחד, הגנים ששולטים על ייצור הכלורופילים יכולים להיות מושבתים לחלוטין, מה שגורם לצמח להיות לבקן לחלוטין. אך בניגוד לבני אדם, הכלורופילים בצמח חיוניים לחלוטין לתהליך הפקת האנרגיה בעזרת פוטוסינתזה, וצמחים לבקנים לא יצליחו להגיע לבגרות מלאה שתניב פרחים.

ססגוניות אמנם נראית טוב, אבל היא לרוב נחשבת חסרת שימוש או אפילו מזיקה מבחינת השימוש בקנאביס לצריכה, משום שהתצורה הלא אחידה פוגעת בבריאות של הצמח ומפחיתה ממנו את היבול ואת החומרים הפעילים.

מכירים עוד זנים מעניינים או יפים? מוזמנים להדביק תמונות בפייסבוק ובתגובות כאן. העולם יפה יותר עם קנאביס.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות