ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

אדים של אושר – מה ההבדל בין אידוי לעישון קנאביס ואיזה מהם בריא יותר?

שתפו את החברים

אידוי קנאביס , או “וופורייזר” בשפת העם, היא שיטת צריכה שצברה פופולריות רבה במהלך השנים האחרונות, אבל מה זה בדיוק אידוי קנאביס, מה הם ופורייזרים (מאיידים) והאם זה באמת בטוח יותר מעישון? אנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר בבלאגן…

אידוי קנאביס , או “וופורייזר” בשפת העם, היא שיטת צריכה שצברה פופולריות רבה במהלך השנים האחרונות, אבל מה זה בדיוק אידוי קנאביס, מה הם ופורייזרים (מאיידים) והאם זה באמת בטוח יותר מעישון? אנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר בבלאגן ולסייע לכם לבחור את שיטת אידוי הקנאביס שהכי מתאימה לכם.

בשנים האחרונות המודעות כלפי סגולותיו של צמח הקנאביס וצריכתו עלו, ואיתן גם המודעות לנזקי העישון הנלווים. יותר ויותר תנועות, עמותות וגורמים ממשלתיים נאבקים בנזקי העישון. בין אם בפרסומות, במכוני גמילה וטיפולים להפסקת עישון או בהעלאת המיסים על הטבק.

לאחרונה עלתה המודעות לנזקי הטבק והעישון

צמח הקנאביס אמנם בריא ובעל סגולות מרפאות, אך צריכתו בצורה של עישון מבטלת את מעלותיו ומביאה יותר נזק מתועלת. אז איך בכל זאת אפשר להמשיך לצרוך את הקנאביס האהוב שלנו באופן קבוע, מבלי לאפות בכל יום עוגיות או להשחיר את הריאות עם עשן?

מעשנים נוטים לפתח יותר זיהומים בדרכי הנשימה ומחלות כגון אסטמה או ברונכיטיס, אבל שאיפת העשן היא שגורמת לכך, ולא הקנבינואידים. אחד המחקרים הראשונים שביצע השוואה בין עישון קנאביס לאידוי קנאביס הצביע על הפחתה משמעותית בתופעות הלוואי ובמחלות הנשימתיות באידוי לעומת עישון, על סמך דיווחם של המשתמשים.

אנחנו חיים בעידן מהפכני של מודרניזציה שמתפתח בכל עת, עד כה היינו עדים לעשרות המצאות טכנולוגיות ששינו את חיינו, בין השאר גם בעולם העישון.

הסיגריה האלקטרונית (E-Cigarette) הומצאה לראשונה בשנת 2003. ההבנה שניתן לשאוף חומר מבלי לחמם אותו עד לטמפרטורה של בעירה, אלא לאדות אותו, שינתה את פני ההיסטוריה. בהמשך הומצא גם הוופורייזר, מכשיר האידוי הקומפקטי והדיסקרטי, שאיפשר גם לצרוך עשבי מרפא וקנאביס 

אותה השפעה, פחות נזק – אז מה זה בכלל אידוי?

בעיקרון, אידוי קנאביס הוא חימום של קנאביס ללא שריפת החומר. טמפרטורת האידוי נעה סביב 155-215°C או יותר, כשהחומר מגיע לנקודת רתיחה. האדים לרוב מופקים מתמציות או פרחי קנאביס.

 

החום מעורר את החומרים הפעילים דרך האדים שמשתחררים לאוויר בערפל דק דמוי עשן הנוצר על ידי מכשיר האידוי (וופורייזר). מאחר ולא מתרחשת בעירה של החומר, לא נוצר עשן אמיתי.

וופורייזר, פנים לדמותו – מהו מכשיר אידוי?

מאדה (וופורייזר) הוא מכשיר חשמלי שהופך חומר צמחי לאדים. מכשיר אידוי מופעל באמצעות סוללה חשמלית וסליל, שיוצרים יחדו מעגל חשמלי שמופעל בעת זיהוי שאיפה מפיית המכשיר או בעזרת כפתור הפעלה. ברגע סגירת המעגל החשמלי, גוף החימום מתחמם, ומחמם איתו את החומר לטמפרטורה גבוהה עד שזה הופך לאדים.

אז נכון, וופורייזרים יקרים יותר מחבילת OCB, פייפ או באנג מאולתר מבקבוק של מי אלוורה, אבל יש סיבה לכך שיותר ויותר אנשים בוחרים משתמשים מכשירי אידוי קנאביס ייעודיים.

כאשר מדובר בצריכת קנאביס, יש אינספור אפשרויות: מלבד גלגול ג’וינט, יש מגוון של באנגים ומקטרות מגניבות, וכמובן שגם ניתן לאפות איתו, לבשל אותו, או להוסיף אותו למשקאות ומאכלים באמצעות שמן או תמצית. עם זאת, רופאים רבים מאמינים כי אידוי קנאביס זוהי הדרך הטובה ביותר לצריכת קנאביס.

וייפ ופורייזר ויפי מאדה קנאביס
וייפ ופורייזר ויפי מאדה קנאביס

חלק מהדגמים אף אושרו כמכשור רפואי במדינות בהן ישנה לגליזציה, דוגמת קנדה או אורוגוואי. נוסף על היתרונות הבריאותיים, נראה כי גם המטופלים מעדיפים לצרוך את התרופה שלהם דרך אידוי.

ומה יש לחוקרים לומר בנושא?

האם אידוי קנאביס באמת עשוי להפחית בליעה של רעלנים שעלולים להזיק לבריאותנו?

אמנם לא בוצעו מחקרים רבים בכל הנוגע ספציפית לאידוי של קנאביס, אך מחקרים לאורך השנים הוכיחו כי פעולת האידוי מייצרת משמעותית פחות תרכובות מסרטנות מאשר עישון, מאחר ומדובר בחימום החומר ללא בעירה. למרות שעשן הקנאביס נחשב להרבה פחות רעיל מעשן סיגריות, שאיפה של כל סוגי העשן אינה מומלצת.

הצתה של קנאביס גורמת לייצור חומרים מסרטנים נלווים כמו ‘קרצינוגן’ (Carcinogen), זפת או אמוניה אשר עשויים לגרות את הריאות לפתח מחלות כגון ‘ברונכיטיס כרונית’ (Chronic Bronchitis).

וופורייזרים נועדו בעיקר על מנת להתגבר על בעיה זו. על ידי חימום הפרח בטמפרטורה נמוכה יותר, נוצרים אדים שניתן לשאוף ועדיין מכילים את כל החומרים הרפואיים הפעילים (קנבינואידים), אך ללא תופעות לוואי מזיקות.

הדרכים הנפוצות לצריכת קנאביס. האידוי היא הבריאה ביותר מביניהן

אידוי קנאביס אמור לסנן כ-95% מהעשן שנשאף, מה גם שאידוי הוצע על מנת להגדיל את הפקתם של טרפנואידים (Terpene) אנטי דלקתיים המגנים על הריאות מפני גירוי.

אז מה הקאץ’ – האם ישנם חסרונות לאידוי?

החסרונות קשורים בעיקר להרכבת מכשיר האידוי, הכנת הקנאביס (כמו עם פייסל או באנג – יש לקסס אותו לפני השימוש), והניקוי הנדרש לאחר כל שימוש. כמובן שחיסרון נוסף הוא המחיר של וופורייזר איכותי, שעומד על כ-650 ש”ח ומעלה, בהתאם לאיכות ומיתוג המכשיר.

מלבד המחיר (שלטענת רבים מדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה) ותחזוקה שוטפת של המכשיר, שלא עולה על תחזוקה של באנג או פייפ, לא נמצאו חסרונות מהותיים באידוי על פני עישון או כל שיטת צריכה אחרת.

אם עדיין לא השתכנעתם – הנה 7 סיבות למה כדאי לכם להתחיל לאדות קנאביס

למקרה שהנימוקים שהבאנו כאן למעלה עדיין לא הצליחו לשכנע אתכם לשמוט את הג’וינט האהוב, הרי לכם עוד כמה סיבות שיגרמו לכם לשקול את העניין.

1. יותר בריא לטווח הרחוק:

בעוד תומכי קנאביס רבים טוענים כי עישון וויד (רק וויד, בלי טבק) לא יכול להוביל להתפתחות סרטן ריאות, ואף עשוי לתרום למניעתו, זה לא סוד שעישון זו לא הפעולה הכי בריאה בעולם.

עישון. הרבה פחות בריא ולא תמיד נעים למי שסביבכם

כל סוגי העשן מכילים גזים וחלקיקים שיכולים לגרום לגירוי ריאתי ולבעיות נשימה. למעשה, משתחררים למעלה מ-100 סוגים של רעלנים ותרכובות כאשר חומר אורגני נשרף, וההשלכות הבריאותיות שיש לכך בטווח הרחוק, עשויות להיות מדאיגות.

2. משפיע מהר יותר:

על אף שמטופלים רבים בוחרים לצרוך קנאביס באמצעות אכילה (אדיבלס), ישנן מחלוקות כשמדובר במינון. הרי ידוע שקנאביס נספג הרבה יותר לאט דרך הקיבה מאשר דרך הריאות, מה שגורם להשפעתו להתעכב לפעמים גם במשך שעות. מה גם שהספיגה הינה אחידה, מאחר והקנבינואידים הם הראשונים שעוברים סינון על ידי הכבד לפני הכניסה לזרם הדם, מה שמקשה עלינו לשלוט במינון.

לעומת זאת, הקנבינואידים נספגים בריאות בתוך שניות, ומאפשרים הקלה כמעט מיידית כאשר אדי הקנאביס נצרכים בשאיפה. וופורייזרים גם מאפשרים שליטה טובה יותר במינון, שכן קל לעצור את השאיפה ברגע שהשגנו את מידת ההשפעה הרצויה.

3. יותר חסכוני:

כפי שאמרנו קודם, רכישת מכשיר איכותי זו השקעה ראשונית, אבל לטווח הרחוק שיטת האידוי היא החסכונית ביותר בחומר. בהשוואה לשיטות נפוצות אחרות, נדרשת כמות מועטה יותר של קנאביס בשביל להשיג את אותה השפעה. אידוי זו השיטה היעילה ביותר כשזה מגיע לחיסכון בחומר. יותר מעישון, אכילה או תמצית.

4. הכי דיסקרטי:

בעוד וופורייזרים מסוימים פולטים ריח ואדים ואחרים כבדים לנשיאה, ישנם כאלה הנקראים ‘עטי אידוי‘ (Vape pens). הם ניידים, קומפקטיים ודיסקרטים, גם באופן בו הם מעוצבים, וגם בכמות האדים שהם פולטים.

קיים מגוון רחב של עטי אידוי מגניבים. אפשר להפסיק לעקוץ קליפרים

הריח של הקנאביס עדיין מורגש, אבל שיטת האידוי יוצרת הרבה פחות עניין ומהומה.

5. פחות תופעות לוואי:

בסקר שביעות רצון שנערך בקרב משתמשי קנאביס רפואי, מכשירי האידוי מדורגים במקום הראשון מבחינת תופעות הלוואי. למרות שהמחקר לא בדק תופעות לוואי ספציפיות, הרוב העידו כי הם הצליחו להפיק תחושת “סטלה” יותר צלולה וממוקדת, כיוון שלא נצרך שום עשן בשאיפה.

6. הטעם של הפרחים מורגש יותר:

חלק אומרים שאידוי קנאביס מזכיר בטעמו ובריחו פופקורן, כנראה כזה שחומם בהדרגה עד לפריכות. הרבה טוענים כי בעת אידוי קנאביס ניתן לטעום את פרחי הקנאביס יותר בבירור (ככה זה מרגיש כששואפים רק קנאביס ולא רעלנים מסרטנים).

7. זה ממסטל בטירוף:

כאילו, זה כל הרעיון לא? למרות שיש סיכוי שבהתחלה תרגישו שהפיק של הסטלה מתעכב ואתם צריכים לקחת עוד כמה שאכטות, אבל עם הזמן תדעו למצוא את האיזון שלכם ואת המינון הנכון כדי שלא תחטפו את ההיי חזק מדי.

הכי ממסטל והכי חסכוני. כי מה עוד צריך?

אז אלה הסיבות למה אידוי עדיף על עישון קנאביס, אך כמובן שכל אחד מגיב באופן שונה לשיטות שונות, ולכן וופורייזרים לא יכולים להיות אידיאלים עבור כולם. בסופו של דבר, התייעצות עם גורמים מקצועיים, קריאת מאמרים וניסוי וטעייה הן הדרכים לגלות מהי שיטת צריכת הבריאה והנכונה ביותר בשבילכם.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 7

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. מיש |

  הבעיה שבמחסנית של וופורייזר צריך 3 מחסניות להגיע לכמות של פייסל אחד. ובין לבין נגמרת הסוללה. מצאתי את עצמי מאדה בכל הזדמנות שהסוללה טעונה

  1. ׳עידן |

   אולי הוופורייזר שלך מעפן?

  2. ביתרי בדם |

   ככה זה שקונים מאלי אקספרס

 2. ליאור |

  אידוי קנאביס וסוגים שונים של תמציות קנאביס ידוע כעדיף על שריפה בלהבה. השריפה משחררת עשרות חומרים מסרטנים לגוף בעוד האידוי משאיר אותם מחוץ לגוף. ממליץ כאן בחום על ופורייזר של חברת דיינואפ, ופורייזר ללא בטרייה עם מקסימום טעם. בנוסף, המכשיר הקטן הזה הצליח להפחית משמעותית את כמות הטבק שאני מעשן ביום יום. בקרו בחנות שלהם dynavap.com השתמשו בקוד TALMOR וקבלו משלוח חינם, גם לארץ.

 3. משה תמר |

  אני מאושר מאז שקיבלתי קנאביס רפואי , איכות החיים כיפי יותר השינה טובה יותר , וגם השתכנעתי שבאידוי אני אשיג את המיטב של העלים.

 4. גלינה |

  האם וייפורייזר זה רק לקנאביס רפואי או מתאים גם לקנאביס מהשוק? תודות

 5. ששלומי |

  חדש בתחום הרפואי.
  מה הכמות ששמים לאידוי?

שינוי גודל גופנים
ניגודיות