ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
פרוייקט התרופה הירוקה- דנית קרוהן

“בזכות הקנאביס הבנתי שהעולם שלנו יפה”

שתפו את החברים

דנית היא צעירה המטופלת בקנאביס רפואי בעקבות מחלת הקרוהן שהתגלתה אצלה בגיל 23. היא מספרת שכאבי בטן עזים תקפו אותה לראשונה במהלך טיולה הגדול שאחרי הצבא ובעקבותיהם נאלצה לחזור לארץ. את הקנאביס הרפואי היא הכירה עוד מלפני, והדרך לרישיון שלה…

דנית היא צעירה המטופלת בקנאביס רפואי בעקבות מחלת הקרוהן שהתגלתה אצלה בגיל 23. היא מספרת שכאבי בטן עזים תקפו אותה לראשונה במהלך טיולה הגדול שאחרי הצבא ובעקבותיהם נאלצה לחזור לארץ. את הקנאביס הרפואי היא הכירה עוד מלפני, והדרך לרישיון שלה הייתה לשם שינוי מהירה וקלילה. דנית מספרת על שיפור משמעותי באורח החיים מאז תחילת הטיפול בקנאביס, ומודה כל יום לטבע שיצר את הצמח המופלא הזה.

1. מהי ההתוויה בגינה את מטופלת בקנאביס רפואי?

“אני מטופלת בקנאביס רפואי בעקבות מחלת הקרוהן שהתגלתה אצלי בגיל 23. טסתי עם 3 חברות טובות שלי לדרום אמריקה, לטיול שתכננתי לעשות אחרי שחרורי מהצבא. במהלך השבוע השני לטיול, תקפו אותי כאבי בטן עזים שבעקבותם פינו אותי לבית חולים מקומי בברזיל”.

“בבית החולים אמרו לי שככל הנראה התייבשתי, נתנו לי נוזלים ושחררו אותי מיד להמשך הטיול. שכנעתי את עצמי שככל הנראה מדובר בהתייבשות או אכילה של מאכל מקומי כלשהו והמשכתי לטייל. באותו היום בשעות הלילה הכאבים תקפו אותי שוב, הפעם הם היו כל כך חזקים שאפילו התעלפתי. היה לי ברור שאני לא יכולה לשרוד את התקף כזה ויומיים לאחר מכן חזרתי ארצה להמשך בדיקות וטיפול”.

2. איך נחשפת לטיפול בקנאביס?

“את הקנאביס הרפואי הכרתי מאז ומתמיד. היו לי לא מעט חברים טובים שהיו מטופלים בקנאביס ברישיון ולכן הנושא תמיד היה בשיח הציבורי של החבורה שלנו. הכרתי בזכות החברים שלי את סגולותיו הרפואיות של צמח הקנאביס ועישנתי למטרות פנאי שמהר מאוד הפכו למטרות רפואיות בלי רישיון”.

קנאביס רפואי כטיפול בכאבים
קנאביס רפואי – הצליח היכן שהתרופות נכשלו

“בעודי הייתי צרכנית פנאי, כבר אז שמתי לב שהקנאביס עוזר לי לישון טוב יותר והופך אותי לאדם פחות לחוץ. מהר מאוד הקנאביס הפך מסתם ג’וינט שמעשנים עם החברה לתרופה אמיתית בלי רישיון”.

3. תארי את התהליך שעברת עד לקבלת האישור, כולל רופאים, תרופות וטיפולים ניסיוניים 

“אחרי שחזרתי מהטיול קבעתי מיד תור לרופא המשפחה שלי. הרופא המשפחה שלי הפנה אותי לצילום סיטי ואולטרסאונד, שאחריהם כביכול התוצאות היו תקינות. הרופא ניסה לשכנע אותי שככל הנראה במהלך הטיול שלי אכלתי מאכלים מקומיים שאני לא רגילה אליהם וכנראה שקיבלתי קלקול קיבה מאוד חזק”.

“שבועיים בערך לאחר חזרתי הביתה חוויתי התקף כאב נוסף. הפעם הכאבים היו מלווים בהקאות בלתי פוסקות. היה לי ברור שאני חייבת לערוך סדרת בדיקות מקיפה יותר. הגעתי לרופא גסטרואנטרולוג מומחה, שערך לי את כל הבדיחות הנדרשות ולאחר מספר ימים קיבלתי את הבשורה שאני חולה במחלת הקרוהן”.

“באותה השנייה היה לי ברור שאני הולכת לדרוש קנאביס רפואי. ידעתי מה הדרך הצפויה לי ומיד פניתי לרופא שהמליץ עלי למשרד הבריאות. כמובן שגם אני נדרשתי לעבור מיצוי תרופתי קשוח מאוד. לאחר שנשללה עבורי האופציה לניתוח, התנסיתי במגוון תרופות שגרמו לי לתופעות לוואי קשות. במהלך הדרך הסתבר כי אני אלרגית לרוב התרופות שיש למשרד הבריאות להציע לי וזה מה שבעצם זרז לי את תהליך קבלת הרישיון”.

“לאחר שהרופא הממליץ שלי שלח בשנית את הבקשה, יחד עם ההצהרה שאני אלרגית לרוב התרופות שאני כביכול אמורה לקחת עד למיצוי תרופתי, אושרתי לאחר כחודש וקיבלתי תשובה חיובית”.

4. תארי את השיפור באורח החיים שלך מאז תחילת הטיפול בקנאביס

“אני יכולה לומר בוודאות גמורה ומוחלטת שבגלל שהייתי מודעת לסגולותיו הרפואיות של צמח הקנאביס ובגלל שהייתי מעורבבת בתחום כבר שנים רבות, ידעתי מיד שאני הולכת להלחם על הרישיון שלי. לא אפשרתי לעצמי לסבול יותר מדי מהתופעות הנוראיות של המחלה ומהר מאוד קיבלתי את הרישיון שלי”.

“הכאבים העזים שמרגישים במהלך התקף כאב כשחולים במחלת הקרוהן הם פשוט נוראיים ומשתקים. לפני שקיבלתי את האישור לקנאביס רפואי הכאבים היו יכולים להביא אותי עד לכדי מצב של התעלפות. הייתי מקיאה לפחות פעמיים ביום על בסיס קבוע ולא יכולתי לאכול משהו בלי להקיא אותו אחר כך. ירדתי באופן קיצוני במשקל וכיאה לכך גם מצב הרוח שלי ירד והפכתי לאדם דכאוני מאוד”.

מחקר חדש: שימוש בקנאביס גורם לירידה בשימוש בתרופות
קנאביס – משכך כאבים מהטבע

“מאז תחילת הטיפול בקנאביס רפואי כל התקף הופך להיות נסבל. בשנייה שאני מתחילה לכאוב, מספיקות לי מספר שאכטות מהג’וינט והכל נעלם כלא היה. מאז שהתחלתי את הטיפול בקנאביס אני כמעט ולא מקיאה יותר, הרגלי האכילה שלי הפכו לבריאים יותר והמצב רוח שלי עלה והתייצב”.

“בלי קשר למחלת הקרוהן, אני מטבעי תמיד הייתי בן אדם מאוד לחוץ וחרדתי. מאז שהקנאביס נכנס לחיי הבנתי שלחץ וסטרס הן תכונות לא טובות והקנאביס גרם לי להשתחרר מהן. הקנאביס הראה לי שהעולם הוא בעצם הרבה יותר יפה ממה שאנחנו רואים”.

5. האם את מטופלת בקנאביס בלבד, או נוטלת תרופות נוספות במקביל?

“אני לא נוטלת שום תרופות של מחלת הקרוהן. במחלה אני מטפלת בקנאביס בלבד ובכל שאר הדברים שתוקפים אותי. מדי פעם אם יש לי כאב ראש חזק אני נעזרת בכדור אקמול, אך זה מאורע שקורה לעיתים רחוקות מאוד”.

6. אילו עצות יש לך לתת לחולים שמנסים לקבל אישור?

“אני יכולה להגיד לכל המטופלים החדשים שהליך הוצאת הרישיון הינו תהליך לא פשוט כלל. צריך לבוא ערוכים ולהתעניין ולקרוא מראש את כל הדברים שתידרשו לעשות ולהביא. מדובר בהמון מסמכים, המון בירוקרטיה ובסיומו של התהליך המון תרופות שתצטרכו לנסות”.

“מדינת ישראל עושה למטופלים חיים מאוד קשים בכל הקשור לתחום הקנאביס הרפואי. הכי חשוב זה לא להתייאש ולדעת לעמוד על הזכויות שלכם. אם אתם זכאים לקנאביס – אתם תקבלו אותו בסופו של דבר. חשוב למצוא את הרופא הנכון שיתמוך בכם ולהיות מאוד מסודרים בכל ההליך”.

7. האם יצא לך לסבול הטרדה מצד המשטרה בקשר לתרופה?

“מספר פעמים יצא לי להתקל בשוטרים שהריחו את הג’וינט שלי וביקשו להבין במה מדובר. מלבד שוטר אחד שהיה ממש לא נחמד כלפיי והתחיל להפוך לי את התיק עוד לפני שהוצאתי מהפה את המילים “יש לי רישיון”, כל שאר ההתקלויות עם המשטרה נגמרו בהצגת הרישיון”.

8. איפה את חושבת שהיית כעת אילולא הרישיון לקנאביס?

“אני מפחדת לחשוב על האופציה הזאת בכלל. אני חושבת שהייתי הופכת לאדם מאוד מסכן אילולא הקנאביס הרפואי. התקפי הכאב בזמן מחלת הקרוהן הם כל כך קשים וכואבים, שאני לא יודעת איך הייתי מתמודדת איתם אילולא הקנאביס”.

קנאביס רפואי: גידול קנאביס ביתי
גידול ביתי או קנייה מסוחרים – מרבית החולים משיגים את התרופה גם ללא רישיון

“לכן ככל הנראה שהייתי ממשיכה להשיג את הקנאביס שלי בדרכים לא חוקיות ואולי אפילו מסתבכת. אך מה שאני כן יודעת זה שכל התרופות שהשוק מציע למחלה פשוט לא רלוונטיות. לחלקן אני אלרגית וחלקן גורמות לתופעות לוואי שלפעמים אפילו קשות יותר מהמחלה עצמה”.

9. מה את חושבת על גידול קנאביס ביתי, והאם את חושבת להתחיל לגדל בעצמך?

“בלי לחשוב פעמיים אני יכולה לומר שגידול קנאביס ביתי זאת אופציה נפלאה. כמות האנשים שמגדלים קנאביס בישראל היא עצומה וזה מצויין ואני מעודדת את זה מאוד. ללא ספק חשבתי להתחיל לגדל בעצמי עציץ אחד או שניים, אך כרגע אני מפחדת מדי להתחיל ולסכן את הרישיון שלי”.

“גידול קנאביס ביתי זאת כבר מזמן לא עבירה וכולנו יודעים את זה. אין שום הבדל בין לגדל בבית תבלינים וירקות לבין לגדל קנאביס. מדובר בצמח מדהים ומופלא שלא עשה שום נזק לאף אחד. אין סיבה לאסור על גידול קנאביס, אף אחד לא נתן לנו סיבה אמיתית מדוע זה אסור מלבד המשפט “זה לא חוקי”. אין שום דרך להצדיק את החוק הזה”.

10. מה דעתך על צריכת קנאביס למטרות פנאי, ומהי עמדתך לגבי לגליזציה?

“כל חיי הבוגרים הייתי צרכנית פנאי של קנאביס ואני יכולה להעיד על עצמי שהוא עשה לי רק טוב. מעבר לכך שהוא עזר לי באספקטים פיזיים כמו התמודדות עם כאבים, יכולת לישון טוב יותר ואלחוש כאבים, הקנאביס עזר לי המון ברמה האישית. הוא עזר לי להכיר את עצמי בתור אדם רגוע ושליו יותר, פתח את הראש שלי לעניין בנושאים שלא חשבתי שלעולם אתעניין בהם והפגיש אותי עם אנשים מדהימים”.

“מדינות בהן הלגליזציה כבר קיימת הוכיחו שבלגליזציה ישנם רק דברים טובים. המון הכנסות של כסף למדינה, ציבור רגוע יותר והרבה יותר תיירות. מה רע? לצערי הרב המדינה שלנו עדיין לא התקדמה מספיק ויותר מדי אינטרסים שולטים באנשים. אני לחלוטין אופטימית שהלגליזציה תגיע גם לארצנו באיזשהו שלב”.

סיפורה של דנית פורסם כחלק מפרויקט ‘התרופה הירוקה‘ של קאנה. מטופלים שמעוניינים לחשוף את סיפורם לקהל הרחב במטרה להעלות את המודעות הציבורית לטיפול רפואי בקנאביס, מוזמנים לפנות אלינו במייל (media@canna.co.il) או בהודעה לדף הפייסבוק שלנו.
איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. גול |

    אני בן אגם חולה קרוהן גם, גילו לי לפני כמה חודשים ,, אני עובר בדיוק מה שהיא עברה,, ואני מטופל קנאביס אבל בלי רישיון, ולפי דעתי זאת התרופא היחידה לקרוהן!!!! מנסיון,,, סבלתי מאוד לפני הקנאביס

שינוי גודל גופנים
ניגודיות