ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
גלידת קנאביס

למרות האיסור – גלידת קנאביס תימכר בת”א בסוף השבוע

שתפו את החברים

השקת גלידת הקנאביס של רשת “וניליה”, המכילה בין היתר תערובת טרפנים ושמן זרעי המפ, נדחתה עקב סיבות חוקיות. מבדיקה שערכנו, עולה כי תקנות משרד הבריאות אוסרות שימוש תעשייתי בשמן זרעי המפ, למרות החוקיות במכירתו, וכן שימוש בו בייצור מוצרים אחרים…

השקת גלידת הקנאביס של רשת “וניליה”, המכילה בין היתר תערובת טרפנים ושמן זרעי המפ, נדחתה עקב סיבות חוקיות. מבדיקה שערכנו, עולה כי תקנות משרד הבריאות אוסרות שימוש תעשייתי בשמן זרעי המפ, למרות החוקיות במכירתו, וכן שימוש בו בייצור מוצרים אחרים כמו גלידה. בשל האיסור, גרסה של הגלידה ללא שמן המפ תימכר לציבור ב-3 סניפים של הרשת בת”א, במהלך סוף השבוע הקרוב בו נחגג יום הקנאביס הבינ”ל.

גלידת קנאביס, כך קראה רשת הגלידריות ‘וניליה’ (Vaniglia) להמצאה החדשה שלה, עליה הכריזה בחודש שעבר. גלידה ירוקה ומתקתקה בטעם קנאביס, המכילה לא רק טרפנים (חומרי טעם וריח) אלא גם שמן המפ.

הגלידה החדשה הרעידה, כצפוי, את הרשת ואת קהילת הפייסבוק באופן ספציפי, וגרמו לגולשים רבים להזיל ריר תוך כדי פנטזיה על ביס צונן וטעים של מוצר קנאביס חוקי, כאן בישראל.

גלידת הקנאביס של 'וניליה'
גלידת הקנאביס של ‘וניליה’

כעת, מסתבר שהגלידה החדשה, שהוצגה לראשונה לציבור בכנס ‘קנאטק’ האחרון, נתקלת בקשיים חוקיים בשל העובדה שהיא מכילה שמן המפ. ככל הנראה, הבעיה החוקית לא תיפתר והגלידה לא תשווק לציבור, לפחות לא בעתיד הקרוב.

החוק לגבי שמן המפ – אפילו משרד הבריאות הלך לאיבוד

הסיבה לאיסור שהוטל על מכירת הגלידה הירוקה, הוא הגדרתו החוקית של שמן ההמפ. מדובר בשמן לא פסיכואקטיבי, המופק מזרעיו של צמח ההמפ (קנאביס תעשייתי), ומכיל בתוכו הרכב תזונתי אופטימלי עשיר בחלבונים ובחומצות שומן חיוניות לגוף האדם.

בזכות תיקון לפקודת הסמים האסורים משנת 1978, הקובע כי תחת ההגדרה של “קנבוס” לא חוקי, נכלל גם כל צמח מהסוג קנבוס (Cannabis) וכל חלק ממנו, לרבות שורשיו, למעט שמן המופק מזרעיו, שמן המפ נמכר כיום בצורה חוקית ברשתות מזון אחידות.

למעשה, בעקבות תיקון החוק, משרד הבריאות פרסם בספטמבר 2004 הנחיה לגבי שמן מזרעי הקנבוס, הקובעת כי מותר לייבא שמן זרעי המפ המכיל ריכוז THC של עד 5PPM בלבד.

עם זאת, אותה הנחיה קובעת כי ניתן למכור שמן המפ רק ללא שימוש באיור של צמח הקנאביס, או פירוט החומרים הפעילים הקיימים במוצר. בנוסף, אוסרת ההנחיה על השימוש בשמן זרעי ההמפ לצורך ייצור מוצרים אחרים כגון עוגות, עוגיות או גלידות, ולמעשה אוסר הכנה או מכירה של כל דבר שאינו השמן בבקבוק המקורי שלו.

החוק לגבי שמן המפ
החוק לגבי שמן המפ

החוק היבש של משרד הבריאות אמנם כתוב שחור על גבי לבן, אך מסתבר שכל עוד לא נעשה תהליך של בישול או חימום לאחר הוספת שמן ההמפ למוצר מזון כלשהו, לא מדובר בתהליך של ייצור אלא בתהליך אחר של הוספת רכיבים.

במקרה של גלידת קנאביס, בדיקת התקנות המדויקות כדי לברר את יחסן כלפי שמן המפ, דרשה פנייה לשירות המזון בלשכה המחוזית תל אביב, בה מועסק האחראי למוצרי חלב. להלן התגובה שנמסרה לנו מלשכתו:

” קיים תקן ברור לייצור גלידה בארץ, המכיל רשימה של הרכיבים המותרים לשימוש בייצור המוצר הנ”ל . בכל נושא שאינו קשור למוצרי חלב, יש לפנות למוקד ‘קול הבריאות’ של משרד הבריאות. “

מאחר ואותו תקן אליו הפנו אותנו אינו מכיל שום התייחסות לגבי שמן המפ, לא כמוצר שניתן להשתמש בו ולא ככזה שאסור, פנינו לאחר מכן למוקד “קול הבריאות” של משרד הבריאות, בו יחידת הדוברות מסרה לנו את התגובה הבאה:

” אין באפשרותנו לאשר או לסרב לשימוש בשמן זרעי קנאביס (המפ) בייצור מוצרי מזון בכלל וגלידה בפרט. לקבלת פסיקה בנושא זה יש לפנות ליחידה הקנאביס רפואי, לצורך קבלת אישור לשימוש בשמן בגלידה. “

שמן זרעי המפ
שמן זרעי המפ – לשתייה בלבד

על פי אתר משרד הבריאות, היק”ר היא הגוף המוסמך להנפיק למטופלים רישיונות שימוש בקנאביס למטרות רפואיות בהתאם לנהלים שנקבעו, וכן אחראי לבחינה, אישור והנפקת רישיונות מתאימים לכלל העוסקים בתחומי הקנאביס, כולל חוקרים וגופי מחקר שונים המעוניינים לבצע מחקרים בקנאביס ובקנבינואידים.

לפי הגדרה זו, נציגי היק”ר היו אמורים להיות הכתובת האחרונה שלנו. לאחר המתנה מרובה, בציפייה לשמוע תשובה ברורה לחיוב או לשלילה, גילינו שגם כאן אין מענה לבעיה של חובבי הגלידה הירוקה בישראל.

ומדוע לא? מסתבר כי הגלידה של ‘וניליה’ היא המוצר הראשון שמכיל שמן המפ שהיה מיועד לשיווק המוני, ועד כה לא ברור האם יחידת היק”ר יכולה לאשר או לסרב שימוש בשמן המפ להכנת מזון, שכן החלטת הממשלה 3609 להקמת היק”ר הגיעה רק באוגוסט, 2011 – הרבה אחרי כתיבת התקנה לייבוא שמן זרעי קנבוס.

בניסיון לסיים את הבלאגן אחת ולתמיד, פנינו לכתובת האחרונה. ד”ר שי רייכר, המנהל להערכת סיכונים במשרד הבריאות, שאחראי לפסוק לגבי סוגי מזונות שעלולים להיות מסוכנים. זוהי תשובתו הרשמית, שנכון לרגע מהווה את הפסיקה העדכנית ביותר בעניין:

 “פקודת הסמים המסוכנים כוללת קנאביס על כל סוגיו. המפ זה אחד הזנים של הקנאביס. יש דיון בשנה האחרונה האם להתיר או לא להתיר שימוש בזרעי קנאביס קלופים וטחונים במזון. בעיקר למאפים. הנושא הזה עדיין בדיונים בעיקר בשל ההתנגדות של המשטרה ושל מז”פ. לאור זה נכון להיום אסור להשתמש בשמן קנאביס – או בשמן זרעי קנבוס (המפ), למעט מוצר מזון “שמן זרעי קנבוס” הנמכר בבקבוק עד 5PPM.”

לכבוד ה-20.4 – מוכרים גלידת קנאביס בת”א

עקב התקנות הלא ברורות של משרד הבריאות, וחוסר היכולת לקבל תגובה ראויה או החלטה סופית של משרד הבריאות, הודיעה רשת ‘וניליה’ שהיא עומדת לשווק את גלידת הקנאביס בכל זאת, אך במתכון שונה מעט, שאינו מכיל שמן המפ ולכן לא מוגבל על ידי משרד הבריאות.

גלידת קנאביס - בת"א בסוף השבוע הקרוב
גלידת קנאביס – בת”א בסוף השבוע הקרוב

גלידת הקנאביס תשווק ב-3 סניפים של הרשת בת”א – באזל (אשתורי הפרחי 22), אבן גבירול (אבן גבירול 98) וירמיהו (ירמיהו 23 פינת דיזנגוף) – לכל אורך סוף השבוע הקרוב (19-20.4), בו מציינים תומכי קנאביס בכל העולם את יום הקנאביס הבין לאומי, שנחגג בתצורה אחרת גם כאן בישראל.

“גלידת קנאביס היא מצרך שרבים בישראל היו רוצים לראות בגלידריה הקרובה לביתם, ואנו שמחים להציע זאת לראשונה, כאן במרכז הארץ.” מסר לנו איתי רוגוזינסקי, השף הראשי של רשת ‘וניליה’ בראיון שנערך עמו. “זה אמנם לא הדבר האמיתי, לפחות לא עד הסוף, אבל את החוויה של לאכול גלידת קנאביס ביום הקנאביס הבין לאומי, יוכלו לחוות אצלנו כבר השנה.”

הכתבה נכתבה על ידי גפן מלכי, מסוכנות הידיעות של Ruderails Media.
איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 3

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. אורי קליפר |

  הופה גפן אחלה כתבה ממש פירטת לעומק והצחקת עם כל הטרטור לכל המשרדים, הזוי שאף אחד לא ידע לענות.. זה כולה שמן המפ! הוא נמכר בחנויות טבע אז מה הבעיה שלהםםםם

 2. נדב |

  בוודאות מגיע!

 3. יובל |

  יוווו איזה יופי סוף סוף משהו זה
  שילוב מצויין של שני דברים שאני אוהב 😁
  תמשיכו להפתיע ❤

שינוי גודל גופנים
ניגודיות