ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
השאר היסטוריה - 4 דברים שעשו עם קנאביס רק בעבר

השאר היסטוריה – 4 דברים שעשו עם קנאביס רק בעבר

שתפו את החברים

השימוש בצמח הקנאביס לצורך הפקת תועלת והשפעה פסיכואקטיבית היא עניין מודרני יחסית שכל צרכן קנאביס היום מודע אליו בצורה ברורה, אבל מה עשו איתו במשך אלפי שנות קיומו לצד האנושות? עוד הרבה לפני שקנאביס שימש למטרות פנאי או כחומר גלם…

השימוש בצמח הקנאביס לצורך הפקת תועלת והשפעה פסיכואקטיבית היא עניין מודרני יחסית שכל צרכן קנאביס היום מודע אליו בצורה ברורה, אבל מה עשו איתו במשך אלפי שנות קיומו לצד האנושות? עוד הרבה לפני שקנאביס שימש למטרות פנאי או כחומר גלם לתעשיית הבטון, הנה 4 דברים שעשו בעזרתו וכנראה שלא ידעתם:

ההיסטוריה של צמח הקנאביס ובעיקר הקשר שלו עם בני האדם הולכים מאות רבות של שנים אחורה בזמן, עד לשנים בהן השנה עצמה הייתה מצוינת על מספר תלת ספרתי שמלווה בסימון מינוס קטן.

במשך מאות על גבי מאות של שנים, השימוש בצמח הקנאביס ובתוצריו השונים הלך והתפתח, והפך ממש מורכב וייחודי בעזרת תרבות, טכנולוגיה ויישום מודרני. כיום, משתמשים בקנאביס להרבה מאד מטרות, לא רק רפואיות, והפוטנציאל רק הולך וגדל מגילוי לגילוי.

ומה היה פה לפני כן? מה עשו עם קנאביס לפני שהמציאו תורות ומכונות לייעול הגידול, הטיפוח והשימוש בו? הנה קצת היסטוריה קצרה של מטרות השימוש בקנאביס בעת העתיקה:

1. הרדמה (אלחוש)

קצת קשה לדמיין את זה, בעיקר עבור מי שעבר לפחות פעם בחייו סיטואציה של ניתוח או תהליך רפואי אחר שדורש הרדמה, אך לפני לא יותר מיד זמן (בערך שנת 100 לספירה) נעשה שימוש בתמציות קנאביס מרוכזות לצורך השריית מצב הכרתי מעורפל על חולה שעומד לפני ניתוח.

קנאביס רפואי - חרדות
היום זאת תרופת הרגעה – פעם זאת הייתה הרדמה קלינית

בהתאם לטכנולוגיה העתיקה, הן מבחינת היכולת להשתמש בקנאביס ולהפיק ממנו תמצית עוצמתית והן מבחינת התקדמות הרפואה, באותה תקופה היה מדובר באחד מהצמחים המושלמים ביותר למשימה.

הרופא הסיני ד”ר וואה טאו (Hua Tuo) תיאר בספריו כיצד הוא עושה שימוש בתמצית קנאביס לצורך הרדמת חולה בעל חום שמתכונן לניתוח, והרחיב להסביר עד כמה הקנאביס מתאים לתפקיד זה, הרבה יותר מצמחים שנעשה בהם שימוש במרבית העולם.

2. טיפול לטחורים

עוד משהו שנשמע תלוש לחלוטין מההוויה המודרנית המוכרת של שימוש בקנאביס, הוא העובדה שפעם הצמח הירוק הזה היה נחשב לתרופה היעילה והמוכרת ביותר לטיפול במקרים קלים של טחורים.

קנאביס רפואי
קנאביס רפואי במקום כדורים – גם לכאב טחורים

הטיפול בטחורים בעזרת קנאביס נעשה בתצורה של נרות אנאליים מאולתרים, אותם הכינו רופאים וכוהני דת כבר ב-1,000 לפנה”ס במצרים העתיקה מכל מיני משחות נייטרליות עם תמצית קנאביס מרוכזת.

בנרות אלה נעשה ככל הנראה שימוש בעיקר כדי להקל את הכאב והתחושות הלא נעימות שמתלוות לטחורים, ולא באמת כדי לפתור את הבעיה עצמה, זאת מכיוון שלא ידוע על שום יכולת או סגולה רפואית של הקנאביס שקשורה לנושא.

3. חפץ קבורה קדוש

עוד שימוש ייחודי שאפיין את צמח הקנאביס בתרבויות עתיקות רבות בעולם, הוא בתור אביזר קדושה טבעי – כלומר צמח בעל מעמד קדוש שיש להתייחס אליו בהתאם, ובין היתר ללכת איתו יד ביד עד הקבר.

באותה התקופה קנאביס לאו דווקא נחשב לצמח יקר או יוקרתי, ולמעשה כל אחד האדם היה יכול לגדל אותו מחוץ בבית ללא בעיות, אך עצם העובדה שמדובר בצמח עם תועלת רפואית ו”אלוהית” (מטרות פנאי) הספיקה כדי להפוך אותו לאביזר חובה בקברם של פרעונים רבים, כמו גם בעלי מעמד גבוה בחברה האצטקית ובחברות דומות מסביב לעולם.

4. פינוק במקלחת

אחת התרבויות שהשתמשו בקנאביס בצורה אמיתית דווקא באזור אירופה ולא באפריקה, הייתה התרבות היוונית, שלפי ממצאיו של ההיסטוריון הרודוטוס (Herodotus) ידעה ליהנות ממנו עד כמה שהיה אפשר באותה התקופה.

השאר היסטוריה - 4 דברים שעשו עם קנאביס רק בעבר
מקלחת – גם לכאן אפשר להכניס קצת ירוק

אחת ההנאות הגדולות מקנאביס שתיעדו הרודוטוס והיסטוריונים נוספים, למשל בקרב העם הסקיתי שהיה צמוד לעם היווני אך פחות מפותח ומתקדם ממנו, היא שימוש בו לצורך טקס טיהור וניקוי המזכיר במקצת סאונה חמה.

באותה תקופה חדרי סאונה ציבוריים היו מקובלים ביותר, ואת הקנאביס הפכו לעוד אביזר מקלחת מפנק: חימום של זרעי / פרחי קנאביס על אבנים חמות בתוך מבנה המקלחות היה מייצר סילונים גדולים של אדי קנאביס (ממסטלים יותר או פחות, תלוי כמה פרחים וכמה זרעים) שהיו הופכים את כל החוויה לHotbox אחד גדול.

 

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. המעשן לשעבר |

    קנביס גורם לסביב לעבור לקוק

שינוי גודל גופנים
ניגודיות