ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
הלגליזציה בארה"ב - השפעות עיקריות על החברה הכללית

רק טוב: 5 ההשפעות העיקריות של הלגליזציה בארה”ב

שתפו את החברים

הלגליזציה שמתפתחת ומתרחבת במדינות ארה”ב השונות מאז 2014 כבר הביאה עמה מספר שינויים חיוביים – בין היתר הכנסות של עשרות מיליוני דולרים במיסים והפחתת רמת הפשיעה – שמשפיעים לא רק על צרכני הקנאביס אלא על טובת החברה כולה. אז מה…

הלגליזציה שמתפתחת ומתרחבת במדינות ארה”ב השונות מאז 2014 כבר הביאה עמה מספר שינויים חיוביים – בין היתר הכנסות של עשרות מיליוני דולרים במיסים והפחתת רמת הפשיעה – שמשפיעים לא רק על צרכני הקנאביס אלא על טובת החברה כולה. אז מה הקנאביס החוקי הביא לארה”ב? הנה 5 שיפורים שכל מדינות הלגליזציה מברכות עליהם:

לגליזציה מלאה של קנאביס, לא רק לשימוש רפואי אלא גם למה שנקרא “שימוש פנאי”, היא כבר מזמן לא פרצת דרך אלא מסורת של היגיון בריא שהתחילה בשנת 2014 בוושינגטון וקולורדו, והתרחבה מאז ל-8 מדינות נוספות וכמה מדינות אחרות שבדרך.

מתנגדי הלגליזציה, שבדרך כלל נשענים על מיתוסים, אגדות וסטיגמות שליליות לגבי הצמח וצרכניו, טוענים כבר זמן רב שמדובר בטעות חקיקתית שתפגע בחברה בטווח הארוך, וכי הנגשה של סמים לציבור היא אינה דבר נכון עבור האוכלוסייה הכללית.

עם זאת, ישנם נתונים רבים שכבר נאספו בשטח בכל המדינות בהן נמכר קנאביס חוקי לציבור, ומראים מציאות אחרת שאיתה גם המתנגדים ההזויים ביותר לא יכולים להתווכח. הנה 5 דברים טובים שהלגליזציה הביאה לארה”ב, ויכולים לקרות גם אצלנו:

1. צמיחה כלכלית אדירה

אם יש משהו אחד שלגליזציה עושה באופן חד, מידי ומוצלח במאת האחוזים, זה להכניס הרבה כסף לקופת המדינה. ליתר דיוק עשרות מיליוני דולרים בכל שנה, שמגיעים יש מאין ומושקעים בתשתיות, חינוך ושאר תחומים חשובים.

כסף - קנאביס
לגליזציה – ים של כסף

ברגע שהקנאביס הפך לחוקי, נתח נכבד מצרכניו עברו לצמיתות לרכוש אותו ללא סיכונים מחוץ לשוק השחור, ומתוך כל המכירות הללו קופת המדינה אוספת לא מעט דולרים במיסים ישירים ועקיפים, שמשמשים לאחר מכן לטיוב איכות החיים של החברה כולה.

לפי ההערכות, אם קנאביס יהפוך לחוקי בארה”ב כולה, יהיה מדובר בכ-100 מיליון דולר במיסים בכל שנה, רק על המכירות הישירות, ועוד כ-300 מיליון דולר נוספים במיסוי התעשייה המקיפה והשוק כולו.

2. מלחמה אפקטיבית בתרופות המרשם

בשנה שעברה הודיע משרד הבריאות האמריקאי שמגפת האופיואידים (תרופות ממכרות לשיכוך כאב) הפכה למגפה החמורה ביותר שתקפה את ארה”ב מאז ראשית ההיסטוריה, והיא אחראית למאות אלפי הרוגים בכל שנה שמתים ממנת יתר.

כשיש יותר קנאביס – צורכים הרבה פחות תרופות

מאז שקנאביס הפך לחוקי, יש לו תפקיד כפול במלחמה במגפה זו – הן בתור תרופה טבעית לשיכוך כאב והן בתור אמצעי לגמילה מתרופות ממכרות – ובחסותו הוא הפך לאחד הכלים העיקריים שלדברי הממשל יעזרו למנוע את התרחבות המגפה ועליית מספר קורבנותיה.

מחקרים שבחנו את יעילותו של הקנאביס בתחום זה בצורה מדויקת, מצאו כי במדינות הלגליזציה חלה ירידה של 25% בתמותה ותחלואה שמקורה בתרופות אופיואידיות, שאינה מקושרת לגורמים אחרים מלבד חוקי הלגליזציה.

3. ירידה בצריכת האלכוהול 

אלכוהול וקנאביס נחשבים לשני סמי הפנאי הנפוצים ביותר בעולם, ולמרות שלא מעט אנשים מערבבים ביניהם ללא חשש על בסיס קבוע, יש לא מעט שרואים בקנאביס תחליף שווה ערך לאלכוהול, שעל הדרך מסוכן ומזיק הרבה פחות.

בירת קנאביס? בקרוב בקנדה
אפילו הבירה עוברת מאלכוהול לקנאביס

מחקר שנערך בהשתתפות של כמה מיצרני המשקאות האלכוהוליים הגדולים ביותר, מצא כי במדינות בהן נמכר קנאביס חוקי חלה ירידה של כ-12.4% ברכישת וצריכת המשקאות האלכוהוליים, שהלכה ונעשה חדה יותר בשנתיים האחרונות והגיעה לשיא של כ-18% במדינות וערים מסוימות.

בעקבות הבהלה לזהב הירוק, שגורמת לצרכנים להשתמש פחות ופחות באלכוהול, אפילו יצרניות הבירה הגדולות כבר התחילו לפזול לכיוון משקאות קנאביס לא אלכוהוליים, שצפויים להפוך ללהיט הבא בעולם הקנאביס החוקי, ולדרוס עוד קצת את טביעת הרגל של האלכוהול הנצחי.

4. רפורמה במערכת המשפט – ביטול אישומים ומעצרים

אחד היתרונות שנהוג ליחס ללגליזציה (ובצדק אגב) היא הירידה באחוזי הפשיעה שמגיעה תמיד בעקבותיה, עקב השינוי בחוק שהופך את כל עבירות הקנאביס (מלבד סחר) לכאלה שאינן פליליות או אינן קיימות כלל. למרות שאכן מדובר בשיפור חיובי מבחינת סטטיסטיקה, צריך לזכור כי יש לו גם ממד אנושי רחב וחשוב.

אי הפללה גאורגיה - בית המשפט קבע כמעט לגליזציה
אור ירוק לקנאביס משמעו מאות אלפי אנשים חופשיים

נתוני משטרה שנאספו במדינות הלגליזציה מראים כי הירידה ברמת הפשיעה, שעומדת על שיעור של 49-62%, מתורגמת לעשרות אלפי תיקים פליליים שמתבטלים, ומזכים את בעליהם לשער בראש שקט, ואפילו בחופש פיזי ממעצר מיותר.

למעשה, שיפור זה הוא כה משמעותי שנוסח בשבילו סעיף מיוחד בהצעת החוק ללגליזציה פדרלית, שקובע כי גם אם לא תעבור ההצעה כולה, הרעיון של אי הפללה מלאה וביטול האישומים והמעצרים בגין עבירות קנאביס לא אלימות יהיה מיושם בנפרד בארה”ב כולה, לפחות אחרי שההצעה תעלה לדיון ראשון.

5. שבירת הסטיגמה על הקנאביס וצרכניו

עבור ישראלים צעירים, המלחמה בקנאביס מסתכמת בפוסטר פה ושם של האגודה למלחמה בסמים, ואולי באיזו פרסומת תלושה מהמציאות שחוזרת קצת בטלוויזיה, אבל בארה”ב האיסור על הצמח הוא חמור ומוטבע בחברה הרבה יותר.

עד השנים האחרונות בהן התחילה להתפתח הלגליזציה, הסטיגמה המרחפת מעל צמח הקנאביס וצרכניו, גם כאלה הזקוקים לו נואשות בתור התרופה היחידה שעוזרת להם, המשיכה במלוא הכוח את מאבקי ההבל של שנות ה-30 וה-40, עם קצת פחות גזענות אבל בערך אותם שקרים – בין היתר שקנאביס יכול להרוג ושאר שטויות במיץ.

ג'וינט לא סוחב
מיתוס הסטלן – כבר לא תקף

כעת, כאשר קנאביס נמכר באופן חוקי בחסות השלטון, והשימוש הרפואי בו רק הולך ומתרחב אפילו בקצב מהיר עוד יותר מאשר הלגליזציה המלאה, הסטיגמה שהתחילה בימי הסרט “Reefer Madness” נסדקת ונשברת לאיטה, תוך עלייה באחוז התומכים בלגליזציה, שעלה מ-12% בשנת 69 לכ-65% כיום.

לסיכום, לגליזציה של קנאביס היא אולי לא גן עדן עליי אדמות ולא פתרון קסם לכל בעיות האנושות, אבל במספר תחומים ספציפיים וחשובים ביותר לציבור הכללי, היא אחד המהלכים היעילים ביותר שהשלטון שלנו יוכל ללמוד מארה”ב, ובתקווה שזה יקרה במוקדם ולא במאוחר.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 2

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. עודד זמיר |

  מאמר חשוב.
  לסיכום:
  לגליזציה היא כן צעד משמעותי לגן עדן.
  לא פתרון קסם אבל בהחלט פתרון למחלות באנושות.
  מה זה הציבור הכללי?
  מילוי קופת המדינה הוא לא דאגתנו.
  גם אין לנו השפעה על השימוש בכספים.
  תשע”ט ר”ת תהא שנת עשב טוב.

  1. ג'וני סלומון |

   יש משהו בזה שהקופה הציבורית לא מגיעה לאזרחים, אבל זה כבר בעיה עמוקה מאד שרחוקה שנות אור מהתיאוריה לגבי לגליזציה, שהיא לבדה אמינה ומגובה בהוכחות בשטח. הציבור הכללי הוא כל אלו שאינם משתמשים בקנאביס אבל בכל יהיו מושפעים לטובה, לצורך העניין אנשים שירוויחו מעליית תקציבי החינוך והרווחה שיבואו בעקבות ההכנסות מהלגליזציה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות