ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
קנאביס לפני הקציר - טיפים חשובים

לפני הקציר – 4 טיפים חשובים להפקת מקסימום תוצאות

שתפו את החברים

“חג הקציר” שמגיע בסיומו של שלב הפריחה הוא החלום של כל מגדל, והשלב הראשון בדרך להכנת הפרחים שלנו לתצורה הנכונה. שלב זה הוא מכריע בקביעת טיבו ואיכותו של היבול, וישנם כמה עקרונות בסיסיים – כמו מתי בדיוק להתחיל לקצור ומה…

“חג הקציר” שמגיע בסיומו של שלב הפריחה הוא החלום של כל מגדל, והשלב הראשון בדרך להכנת הפרחים שלנו לתצורה הנכונה. שלב זה הוא מכריע בקביעת טיבו ואיכותו של היבול, וישנם כמה עקרונות בסיסיים – כמו מתי בדיוק להתחיל לקצור ומה הפעולות שיש לעשות קודם לכן – שכדאי להכיר לפני שיגיע המועד. הנה 4 טיפים שיעזרו לכם להפיק את התוצאה המקסימלית מהחלל שלכם ולהישאר עם טעם של עוד:

צמח הקנאביס, כמו צמחים רבים אחרים, מסיים את מחזור חייו בשלב הפריחה, אשר בסיומו הוא מתחיל לנבול. שלא כמו צמחים אחרים, את הפרחים של הקנאביס אתם כנראה מתכוונים לקצור ולשמור, ולכן חשוב לעשות זאת בזמן הנכון ובצורה נכונה שלא תפגע בהם.

מזרע לפרח - מחזור הגידול של צמח הקנאביס
מזרע לפרח – אין שלב חשוב כמו הקציר

הקציר יכול להיראות למגדל המתחיל כפעולה פשוטה ביותר, שהרי בסך הכל צריך לקצוץ כמה ענפים, עלים ופרחים, ולהכין אותם לתהליך הייבוש. למרות שזה נכון באופן עקרוני, חשוב לזכור שזהו שלב קריטי ביותר שטעויות בו עשויות לפגוע מאד באיכות היבול.

כדי שתוכלו לקצור עם ביטחון, להפיק את התוצאה הטובה ביותר ולהגיע חדורי ניסיון ומוטיבציה למחזור הגידול הבא, הנה 4 טיפים בסיסיים שיעזרו לכם עוד לפני שנגעתם במספריים:

1. להסתכל מקרוב – זיהוי זמן הקציר האופטימלי

הרבה לפני שהתחלנו לקצור ברינה, חשוב לדעת מתי בדיוק מגיע הזמן האופטימלי להעביר את הפרחים היפים שלנו למצב מאוזן ותלוי לייבוש. הזמן האידיאלי לקציר נקבע לפי צבע הטריכומות (גבישי קריסטל המכילים ריכוז גבוה של קנאבינואידים) שעל גבי הפרחים, אותו נזהה בעזרת זכוכית מגדלת או מיקרוסקופ כיס.

הטריכומות הצעירות מתחילות את חייהן בצבע שקוף, שהולך ונעשה עכור בהדרגה עד שהוא הופך לבן כמעט לגמרי, לפני שהוא מתחיל לאבד מטריותו ולקבל לאט לאט צבע כתמתם ענברי (Amber) שמצביע על התפרקות קרבה.

טריכומות - צריכות להיות שקופות-לבנות ולא כתומות מדי
טריכומות – צריכות להיות שקופות-לבנות ולא כתומות מדי

רגע השיא של הפרחים מגיע כאשר כ-75% מהטריכומות הנן בצבע לבן או שקוף עכור מאד וכ-25% מתוכן כבר קיבלו צבע ענברי קל, ובדיוק בזמן זה כדאי לקצור אותם. בזמן זה גם שערות העלי שעל גבי הפרחים יהפכו מעט כתומות, ויעניקו לפרחים עצמם גוון ירוק-כתום.

2. לפני הקציר – שטיפה וניקוי עלים

אחד הדברים הלא צפויים שיכולים להזיק ליבול בריא שהגיע לפריחה, הוא עודף של חומרי הזנה, ולכן כ-10 ימים לפני זמן הקציר המיועד, אותו נחשב לפי התקדמות שינוי צבע הטריכומות, נפסיק להוסיף חומרי תזונה למי ההשקיה.

השקיית מצע הגידול במים נקיים במשך תקופה זו נקראת “שטיפה”, ויש לבצע אותה במספר מקרים, כולל לפני יום הקציר.

שטיפת מצע הגידול במים נקיים מונעת דישון יתר

4 ימים לאחר תחילת השטיפה, יש לגזור מהצמח את כל העלים הגדולים והקטנים (מלבד עלי כותרת של הפרחים) שנותרו עליו, בכדי לסייע לצמח להשקיע את כל האנרגיה הנותרת שלו בפיתוח והשבחת הפרחים.

3. התאימו את הציוד לשיטת הקציר, ושמרו על ניקיון

ניתן לבצע קציר בשתי שיטות עיקריות: לקצוץ ענפים שלמים ולתלות אותם לייבוש כפי שהם, או לחתוך את כל הפרחים בנפרד ולייבש אותם בתלייה או על רשת מאווררת. אין כאן עניין של נכון או לא נכון, רק צורך להתאים את עצמכם לשיטה שבחרתם.

בין אם הצטיידתם במתקן תלייה או ברשת, וללא קשר לבחירה שלכם בין ענפים שלמים לפרחים מופרדים, אחד הטיפים החשובים ביותר הוא לשמור על ניקיון מופתי של כל הציוד (ניקוי בחומר מחטא, ללא יוצא מהכלל) וכן של סביבת העבודה וחלל הגידול עצמו.

יום הקציר של הקנאביס - תלייה או ייבוש רשת? תהיו מוכנים מראש
תלייה או ייבוש רשת? תהיו מוכנים מראש

כמו כן, הצטיידו בכפפות ורשת שיער למי שצריך. זהו ציוד בסיסי שיעזור למנוע לכלוך מיותר. אם בחרתם לגזור את הפרחים בנפרד ישירות מהצמח, מומלץ גם להצטייד בעוד זוג מספריים או שניים מכיוון שחיתוך צמחים טריים הוא קשה יותר, וכן במטהר אוויר שיטפל בריח העודף שיוצרת שיטה זו.

4. טרימינג עושים על רטוב

ישנן שתי גישות לגבי טרימינג (גיזום עלים) שסותרות זו את זו בשאלה האם כדאי לקצוץ את העלים הקטנים העודפים על גבי הפרחים מיד לאחר הקציר בעודם טריים, או לעשות זאת לאחר תהליך קצר של ייבוש ויישון.

גם כאן לא תמצאו את האמת הטהורה באף אחד מהצדדים, מאחר ובשניהם קיימים יתרונות וחסרונות, אבל ישנו כלל אצבע שכדאי לשנן אותו: ככל שהטריכומות יבשות יותר, הן עדינות ופגיעות יותר, ועלולות להיהרס לגמרי בקלות יתרה.

טרימינג (גיזום) - מומלץ לבצע לפני הייבוש
טרימינג (גיזום) – מומלץ לבצע לפני הייבוש

לכן, את מירב הטרימינג יש לבצע לפני שהפרחים מתחילים להתייבש באמת, כלומר או מיד לאחר הורדתם מהענף או אפילו בעודם על הענף אם בחרתם לייבשם כך. מכיוון שבשלב זה עדיין אי אפשר לראות את הנצנוץ האופייני על “עלי הסוכר” שצמודים לפרחים (מכילים חומר פעיל), השתדלו שלא להוריד יותר מדי.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות