ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

טלגראס: המשטרה בזבזה עלינו 50 אלף שקל

שתפו את החברים

ארגון ‘טלגראס’ רק רצה להביא סטלנים לחגוג את ל”ג בעומר ביחד, אבל למשטרת ראשון לציון היו תוכניות אחרות – והאירוע פוצץ עוד לפני שהתחיל. שבוע אחר כך, הארגון מתכנן לקיים אירוע נוסף בעיר, תחת מותג “ליל הבאנגים”, ומקווה שכוחות האכיפה…

ארגון ‘טלגראס’ רק רצה להביא סטלנים לחגוג את ל”ג בעומר ביחד, אבל למשטרת ראשון לציון היו תוכניות אחרות – והאירוע פוצץ עוד לפני שהתחיל. שבוע אחר כך, הארגון מתכנן לקיים אירוע נוסף בעיר, תחת מותג “ליל הבאנגים”, ומקווה שכוחות האכיפה יתרכזו במשהו אחר.

בשבוע שעבר פרסמנו את ההזמנה של טלגראס לציבור לחגוג את ל”גליזציה בעומר בחולות ראשל”צ, אירוע שהיה צריך להיות חגיגה בהשתתפות מאות ונגמר כאירוע סודי ומצומצם אחרי התערבות משטרית.

עמית הלל, קצין מודיעין ממשטרת ראשל”צ, ביקש מהנוכחים באירוע להתפנות מן המקום ואף הצהיר כי אינו מתכוון לערוך חיפוש כל עוד לא יהיה עישון גלוי. מקור אנונימי מסר כי שוטרים אמרו לו שהתנאי שלהם לאי-חיפוש הוא שלא יתבצע סחר פומבי.

בפועל: המשטרה על הרגליים האחוריות

הדיווחים מהאירוע סיפרו על התנהלויות סותרות – מחיפושים בתוך אוטובוסים ומעקב אחרי אנשים עד שעלו לרכבת, עד לאיומים באלימות ובמעצרים כלפי מי שניסה להוציא מצלמה. מצד שני, העלמות עין ואף עצות משוטרים להעתיק את האירוע למיקום שלא תחת שיפוטם.

נאומים על שלום מחד, ומאידך נראה כי משטרת ראשל”צ באה עם המון התלהבות ואגרסיות אבל בלי טקטיקה ברורה – מצד אחד הם הוכיחו שזה לא עניין של חוק אלא של החלטת קצינים בשטח; הקצין אמר במפורש שלא יחפש עליהם למרות שבאו ל״מסיבת סמים״.

הוא אף הדגיש בסרטון, שעלה לעמוד הפייסבוק של קאנה ושותף בהמשך הערב גם בתוכנית “צינור לילה” בערוץ 13, את זה שהוא ״יצא גבר״, כלומר היה יכול לפעול אחרת, לעכב ולערוך חיפושים. הסרטון הוסר מאז לבקשת הקטינים המצולמים.

מנגד, הפעילות בשטח הייתה כמו באירוע בטחוני – לרבות פריסה בכוחות עצומים שכללו מסוק – ביחס לא מידתי לקבוצת אנשים שבאו ליהנות יחד באוויר הפתוח.

ההתנהלות הבריחה חלק ניכר מהחוגגים, אבל טלגראס לא אמרו נואש ושלחו בערוצי הגזע השונים הוראות למיקום אחר – אשר כחמישים איש הגיעו אליו בשמחה לחגיגה מאולתרת, קטנה יותר, ושמחה לא פחות.

המשטרה: לא יקום ולא יהיה אירוע עישון המוני

כך או כך, ארגון טלגראס והפעילים שמאחוריו נותרו זועמים על האירוע, והחליטו לארגן עוד אירוע בראשון לציון – ליל באנגים ביום ה’, 10.5. המיקום ייקבע בהמשך, והשעה הנקובה היא 19:20.

בשיחה עם נציגה בדוברות טלגראס, קיבלנו פרטים נוספים על מהות האירוע והיחסים עם המשטרה.

למה אתם מוחים נגד השוטרים של ראשון לציון? הם הרי לא מחליטים מה החוק. הם רק אוכפים אותו.

אנחנו לא מוחים נגד השוטרים אלא נגד הממסד. ולפי מה שראינו באירוע האחרון השוטרים כן מחליטים החלטות. עמית קצין המודיעין הצהיר רשמית שהוא יכול לבחור לעשות חיפושים או לא, לעכב ולהטריד או לא. זאת תמיד בחירה של השוטרים.

בחירה שבאה על חשבון טיפול בפשיעה וגוזלת משאבים ציבור יקרים. מההערכה גסה בשטח נראה שמשטרת ישראל הוציאה על האירוע הזה קרוב ל-50 אלף ש”ח. על כלום.

על מה מבוססת ההערכה?

כ- 70 שוטרים, מסוק, כ-20 כלי תחבורה (רכבים ואופנועים), איסוף מודיעין והיערכות מוקדמת (כולל הגעה לבתים של אקטיבסטים לפני האירוע).

כל זה על חבורה של אנשים שרוצים לשבת מול מדורה ולעשן?

בדיוק, הכסף הזה היה יכול לעזור להרבה אנשים.

מה מתוכנן לאירוע? למה כדאי לבוא?

האירוע הקרוב לא יהיה שונה מאירועי ליל הבאנגים האחרים – הבעת מחאה באמצעות ישיבה רבת משתתפים. אם אתם מעוניינים בלגליזציה כדאי לבוא ולתרום את חלקכם.

מה מומלץ להביא לליל הבאנגים? יש טיפים לאנשים שבאים פעם ראשונה?

אנו ממליצים לבאי האירוע להביא איתם מחצלות, כיבוד קל, שתייה, שקיות זבל וכל דבר אחר שעולה לראש.

איך אתם חוזים שמשטרת ראשון לציון תגיב למחאה הזאת? 

אני מקווים שמשטרת ראשון למדה לקח מהפעם הקודמת ותעדיף לבזבז את המשאבים שלהם על דברים שבאמת מסכנים את הציבור.

המשטרה כבר יודעת על האירוע שיתקיים השבוע?

עוד לא פירסמנו בצורה רשמית. אבל הוספנו את עמית הקצין לקבוצה של האירוע והוא כנראה יודע גם על האירוע הקרוב.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 2

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. נדב |

    יום יבוא והשוטרים אפילו ישתתפו באירוע!

    1. נחנקנו |

      בע”ה במהרה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות