ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
טלגראס

מחדל אבטחה בטלגראס – מאות פרטים של סוחרים הופצו

שתפו את החברים

פרטיהם האישיים של בין 1,500 ל-3,500 סוחרים ברשת ‘טלגראס’, שהיו שמורים בידי מספר מנהלים כחלק ממנגנון האבטחה הפנימי נגד כוחות המשטרה, הופצו היום לגורמים חיצוניים בהיקף שטרם התברר. הדיווחים הראשוניים עסקו בפריצה חיצונית שגרמה לדליפת המידע הרגיש, אך מערכת ‘טלגראס’…

פרטיהם האישיים של בין 1,500 ל-3,500 סוחרים ברשת ‘טלגראס’, שהיו שמורים בידי מספר מנהלים כחלק ממנגנון האבטחה הפנימי נגד כוחות המשטרה, הופצו היום לגורמים חיצוניים בהיקף שטרם התברר. הדיווחים הראשוניים עסקו בפריצה חיצונית שגרמה לדליפת המידע הרגיש, אך מערכת ‘טלגראס’ טוענת כי מדובר במתכנת בודד שעבד בעבורה, ובעת פרישתו הפיץ את הפרטים כנקמה.

מחדל אבטחה ברשת ‘טלגראס‘ הביא היום לחשיפתם של מאות סוחרים, שפרטיהם האישיים – כולל שמות משתמש באפליקציה ואף סרטונים בהם הם מוצגים בפנים חשופות ודורשים להצטרף לארגון כחלק מהודאה ברצונם לבצע סחר לא חוקי בקנאביס – נחשפו הערב לתקשורת בהיקף שטרם התברר.

הסרטונים שנחשפו, נשמרו בידי המערכת כחלק ממנגנון אבטחה נגד נקמה או הלשנה מצד סוחרים המעוניינים לפרוש. הימצאותם בידי המערכת מנעה למעשה מאותם סוחרים לנקוט בכל צעד שהוא נגדה, מחשש להתקפות “שיימינג” ציבוריות וחשיפת פרטיהם האישיים לציבור הרחב או למשטרה.

על פי הדיווח הראשוני על דליפת המידע הרגיש לרשת, שפורסם על ידי תוכנית “הצנרת” ומגזין ‘קנאביס’, עולה כי מאגר הפרטים שנחשף הוא “מאגר האימותים” של מנהלי הרשת, הכולל לא פחות מ-3,500 סוחרים שונים, כולם מצולמים באלפי תמונות וסרטונים מפלילים.

מחדל בטלגראס – פריצה או בגידה?

מלבד התמונות והסרטונים, שחלקם הועלו לערוץ היוטיוב של המגזין אך אינם זמינים עוד לצפייה דווח כי המאגר שדלף כולל גם את פרטיהם האישיים המלאים של הסוחרים: מספרי תעודת זהות, קישורים לעמוד הפייסבוק ומספרי פלאפון אישיים.

בתכנית “הצנרת” בה שודר התחקיר המלא לפני דקות אחדות, נראה אדם שפיר, התחקירן שערך בעוד הוא מתקשר לסוחרים אקראיים שפרטיהם דלפו, ומתריע בפניהם על המחדל שהתרחש.

לצד מחדל האבטחה שהביא לחשיפת הפרטים, כך נטען בדיווח, מספר גורמים נוספים – כגון סכסוכים אישיים בין מנהלים בכירים ברשת, מעבר התנהלותי מקידום לגליזציה למה שהוגדר בתור “ארגון פשע”, שילוב של טובות הנאה ושוחד כספי שהפך לנוהל עבודה רגיל, והתפתחות של רשתות מתחרות כמו “המחתרת” ו-“ישראגראס” – הביא כעת למצב בו רשת ‘טלגראס’ עומדת לכאורה בסכנת התפרקות.

לקט מצונזר מתוך הסרטונים שפורסמו – מתוך “הצנרת”:

טלגראס בתגובה: “לא הייתה פריצה, אלא בגידה”

בתגובה לפרסום, הוציאה רשת ‘טלגראס’ הודעה רשמית בעמוד הפייסבוק שלה, בה היא הכחישה כי התרחשה פריצה חיצונית, וטענה כי למעשה מדובר במתכנת בודד שעבד איתה בשיתוף על פיתוח המערכת, ולאחר שהחליט לפרוש מעבודתו הוא “בגד” באמון מנהליו והעביר מאגר עם פרטיהם של 1,500 סוחרים לידיים פרטיות.

למרות הדליפה המתוקשרת, כל ניסיון מצד המערכת למצוא חלק מקורי מהמאגר עלה בתוהו, וגורמים מטעם “הצנרת” מסרו כי המידע גם לא הגיע בינתיים לידי המשטרה אלא מוחזק רק בידי קומץ מצומצם של גורמים, ולפיכך כנראה שלא באמת פורסם באופן ציבורי.

לפי הדברים שפרסמה הרשת, הפריצה שדווחה כלל לא הייתה, והמידע האישי של הסוחרים שנגנב על ידי אותו מתכנת לא באמת הופץ ברשת ולפיכך אינו חשוף לציבור הרחב או לחלופין למשטרה, אלא הועבר בשלמותו אך ורק לידי מגזין ‘קנאביס’.

“כרגע המאגר החלקי הזה נמצא בידי מגזין קנאביס והוא יעשה איתו כרצונו.” נכתב בהודעה שפורסמה לפני שעה קלה. “אותו מגזין שרודף את עמוס דוב סילבר (ממייסדי ‘טלגראס’) לאורך כל התקופה בהשמצות שקריות וחד צדדיות תוך כדי התעלמות מוחלטת מעובדות, מבלי לקבל תגובה או התייחסות מאיתנו.”

עוד נכתב בהודעה כי העיתוי של האירועים, ערב לפני אירוע ‘פסטיגראס’ המציין שנה להיווסדות הרשת ומיועד להיערך מחר (ה’) בשעה 11:00 בפארק הירקון בת”א, הוא לא מקרי, ונועד לפגוע במכוון בכמות האנשים שתגיע לאירוע.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות