ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
קנאביס ארה"ב

ארה”ב: הצעת חוק ללגליזציה קיבלה תמיכה מהנשיא

שתפו את החברים

נשיא ארה”ב, שעד כה הספיק להחליף מספר פעמים את דעתו לגבי נושא הלגליזציה, ותוך כדי סרב לשחרר הצהרה רשמית בנושא, הודיע כי ככל הנראה יצביע בעד הצעת חוק חדשה שתגן על חוקי הלגליזציה בארה”ב. ההצעה תאפשר לכל מדינה לחוקק חוקים…

נשיא ארה”ב, שעד כה הספיק להחליף מספר פעמים את דעתו לגבי נושא הלגליזציה, ותוך כדי סרב לשחרר הצהרה רשמית בנושא, הודיע כי ככל הנראה יצביע בעד הצעת חוק חדשה שתגן על חוקי הלגליזציה בארה”ב. ההצעה תאפשר לכל מדינה לחוקק חוקים משלה בנוגע לקנאביס, ויבטל את המעמד הפדרלי של הצמח ותוצריו כסמים אסורים במדינות שיבחרו בכך.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע בסוף השבוע כי הוא “ככל הנראה יתמוך” בהצעת חוק חדשה שעומדת לשנות את מצב הלגליזציה בארה”ב.

הצעת החוק, שזכתה לשם STATES (חיזוק המדינות העצמאיות לפי התיקון העשירי לחוקה), שואפת לבטל את החמרת מדיניות הקנאביס שביצע ממשל טראמפ ולשוב לקווים המנחים שהציב ממשל אובמה באמצעות “מזכר קול” (Cole memo) – לפיהם כל מדינה בארה”ב תהיה רשאית לחוקק בעצמה חוקים לגבי קנאביס ולחולל לגליזציה, כפי שקרה בקולורדו, אורגון ו-7 מדינות נוספות עד היום, בדרך ללגליזציה מלאה בארה”ב כולה.

יוזמי הצעת החוק הם הסנאטורים קורי גארדנר (קולורדו – רפובליקנים) ואליזבת וורן (מסצ’וסטס – דמוקרטים), מה שהופך אותה להצעת החוק הראשונה ללגליזציה שזוכה לתמיכה מצד שני צידי הקשת הפוליטית בארה”ב. כעת, עם תמיכתו הצפויה של הנשיא, השינוי קרוב מתמיד.

קנאביס חוקי יהפוך לצמח מוגן

עיקר השינוי שמציגה הצעת החוק החדש הוא לא רק חזרה למדיניות אובמה בנוגע לקנאביס, אלא קביעה מוצקה של הקנאביס בתור צמח שחוקיותו מותנית אך ורק במדינות עצמן, ולא בחוק הפדרלי המיושן.

קביעה זו תיעשה על ידי ביסוס מעמד של “צמח מוגן” מבחינה חוקית, שיוענק לקנאביס במדינות בהן הוא חוקי. על פי הגדרה זו, אם קנאביס הוא חוקי על פי החוקים המקומיים במדינה מסוימת, הוא לא יהיה חשוף להליכים פליליים מצד השלטון הפדרלי.

החוק החדש לא מבטל לגמרי את מעמדו הפלילי של הקנאביס בפקודת הסמים המסוכנים, אך הוא יוצר הגדרה של “קנאביס חוקי”, שנפרד מקנאביס בהגדרתו הפלילית והופך למעשה לסחורה רגילה, בהתאם להחלטתה של כל מדינה כלפי עצמה.

ג'וינט עם דגל ארה"ב
קנאביס חוקי בארה”ב – קרוב מתמיד

שינוי משמעותי נוסף שכוללת הצעת החוק הוא ביטול המעמד הפלילי של קנאביס בתור מוצר שאסור לגופים בנקאיים לטווח במכירתו או קנייתו. עד כה היה אסור לבנקים להפעיל חשבונות עבור עסקי קנאביס חוקיים, מאחר ואלו הוגדרו בחוק הפדרלי בתור גופים הסוחרים בסמים אסורים, ולפיכך התנהלה כל תעשיית הקנאביס החוקי במזומן בלבד.

ביטול האיסור על הבנקים צפוי לתרום לזינוק מיידי בהתפתחות התעשייה, שתזכה בקרוב ליחס של תעשייה נורמטיבית ומקובלת, ובהתאם תוכל להתפתח באמצעות שלל הכלים שמציע השוק החופשי לכל עסק אחר, ללא הסטיגמות והמיתוסים השגויים שהיו קשורים בתעשייה זו עד עכשיו.

בנוסף לקנאביס הרגיל, גם קנאביס תעשייתי (המפ) זוכה לביטול מעמדו הפלילי. תחת החוק החדש מוגדר המפ (קנאביס עם פחות מ-0.3% THC) בתור סחורה חקלאית שמותרת למסחר חופשי, ובמדינות הלגליזציה צפויים מאות חקלאים להתחיל לגדל אותו מיד עם כניסת החוק לתוקף.

צפו: הסנאטורים מציגים את הצעת החוק החדשה (אנגלית)

הצעת החוק החדשה היא אמנם עדיין לא לגליזציה מלאה של קנאביס, שמבטלת את הסטטוס הפלילי שלו, אך הלכה למעשה זהו לא רק השלב הראשון בדרך ללגליזציה, אלא כמעט הדרך כולה.

אם החוק החדש אכן יזכה לתמיכתו ואישורו של הנשיא, קנאביס יקבל באופן מיידי סטטוס חוקי ב-10 מדינות, ולאחר מכן הוא צפוי להפוך לחוקי במדינות רבות נוספות. ההגבלה החוקית היחידה שתוטל על צרכני קנאביס היא הגבלת הגיל (21 ומעלה), והצורך בלגליזציה “רשמית” יצנח לאפס.

במקביל, מספר לא מועט של מדינות בארה”ב, בעיקר מדינות עם רוב שמרני, צפוית לא לאשר את חוקיותו של הקנאביס גם למרות ההקלות, כפי שהן יהיו זכאיות לעשות, אך עד שהחוק לא יעלה להצבעה רשמית בסנאט לא ידוע מה יעלה בגורלן של מדינות אלו.

“אנו בודקים את החוק, אבל ככל הנראה אני אתמוך בו, כן”, סיכם הנשיא טארמפ בהצהרה היחידה שמסר בנוגע לנושא. ומה הלאה? נותר לחכות ולראות אם הוא יעמוד במילתו, או ימשיך לזגזג כמו שהוא עשה עד היום.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות