ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
כיכר רבין

אחרי 3 ימים בכיכר: תמה “ישיבת הקבע” של המטופלים

שתפו את החברים

גם מהפכות גדולות מתחילות בניצוץ קטן, ואולי זה אכן מה שהתרחש בכיכר הבימה ואחר כך בכיכר רבין בימים האחרונים. אחרי תקופה קצרצרה של הכנות, המחאה יצאה לדרך אך לפתע עצרה מבלי שהשמיעה או החזיקה את עצמה כמתוכנן. מה בכל זאת…

גם מהפכות גדולות מתחילות בניצוץ קטן, ואולי זה אכן מה שהתרחש בכיכר הבימה ואחר כך בכיכר רבין בימים האחרונים. אחרי תקופה קצרצרה של הכנות, המחאה יצאה לדרך אך לפתע עצרה מבלי שהשמיעה או החזיקה את עצמה כמתוכנן. מה בכל זאת הושג ומה הצעד הבא?

שלושה ימים בלבד אחרי שהתכנסו ל”ישיבת קבע”, מטופלי הקנאביס המוחים מפרקים היום את המאהל שנבנה בכיכר רבין, ומחשבים מסלול מחדש.

לפני כשבועיים התחילה להתארגן ישיבה המחאה דרך הוואטסאפ והרשתות החברתיות, כשמטרתה המרכזית היא לייצג את ציבור החולים שנפגע מרפורמת הקנאביס של משרד הבריאות.

התרופה הירוקה
התרופה הירוקה – עדיין רחוקה

עליית המחירים, הפגיעה באיכות החומר, כישלון היק”ר לתת מענה לחולים ועוד, כל אלה הביאו עשרות מטופלים לקחת חלק בתכנון של המחאה. חלקם אף סיפרו לקאנה על המוטיבציה הפרטית לצאת ולהפגין, ככל שמצבם הבריאותי מאפשר להם.

הבעיה: הרבה חולים והרבה דעות 

למרות קולות של שביעות רצון בקרב המארגנים, ישיבת הקבע, שמטרתה הייתה כמובן לאייש מאהל מחאה ללא הגבלת זמן, הגיעה היום כאמור לסיום מוקדם ומאכזב.

הפתיחה במוצאי שבת הביאה לכיכר הבימה כ-50 איש, שביחד עם אדי הדלק של הפגנת השמאל שהתקיימה במקום קודם לכן, הצליחו לייצר עניין ולמשוך תשומת לב מעוברי אורח. בבוקר למחרת, המתחם הקטן בקצה הכיכר מנה בקושי 8 אנשים.

הבעיה העיקרית שמנעה מהחולים להגיע לכדי חזית יציבה ואחידה היא ככל הנראה חוסר הסדר. ההתארגנות לקראת הישיבה, בגלל ששאפה להכליל כמה שיותר חולים, פעילים ותומכים, ובמקביל נעשתה “מהרגע להרגע” מתוך כוונה להתגבש במהירות, התקשתה לגבש רשימה מסודרת של דרישות ולהצביע על דובריה.

גם לאחר שהתגבשה רשימה שכזו, כל שינוי בדרישות מנוסח לנוסח התפרש כפגיעה בקבוצת חולים אחרת, כך שבעת אחת יכלו להחזיק חולים בדרישות שונות ולטעון כי הם מייצגים את הכלל.

דרישות ברות השגה או מתריסות?

למרות בקשות רבות של המגזין לקבל רשימת דרישות מצומצמת, זאת הלכה והתארכה מדי יום. נוסח הדרישות של כמה מהמארגנים המובילים מונה 7 סעיפים, אשר משותפים לרוב המכריע של הרשימות. להלן הדרישות המרכזיות של החולים בישיבת הקבע:

 1. שימור האפשרות לכל מטופל להמשיך ולקבל את הזנים האפקטיביים עבורו.
 2. הורדת המחירים חזרה למה שהיו, או הכללה של הקנאביס בסל התרופות.
 3. קנאביס כתרופה קו ראשון ולא כמוצא אחרון והעלאת מספר מטופלי הקנאביס הרפואי במדינה, יחד עם הוספת התוויות נוספות למערך ההתוויות בנוהל 106 ואימוץ ההתוויות אשר הקנאביס נמצא יעיל להן ברחבי העולם.
 4. הנפקה אוטומטית של רישיון גידול ביתי למטופלים.
 5. הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים, והוצאת מטופלי הקנאביס מ”מעצר הבית” בו שרויים עקב האיסור לשימוש בתרופה מחוץ לבית.
 6. הגדלת מינונים בהתאם לאופי המחלה והתקדמותה על סמך מחקרים ומקרי החלמה בארצות אחרות.
 7. פתיחת מקומות ייעודיים לחלוקת קנאביס כדוגמת הדיספנסריז בארצות הברית.
קנאביס רפואי
קנאביס רפואי – מייצג קבוצות חולים רבות

חשוב לציין כי המטרה של ישיבת הקבע הייתה בראש ובראשונה להוציא אנשים לרחוב, לצעוק ולהפנות זרקור לחולים. הדרישות נוסחו תוך כדי תנועה ובקרב רבים גם מתוך ייאוש. 

הרוב המכריע של החולים מבין כי הורדת מחירים או הכללה בסל התרופות, הם חלומות בלבד, במיוחד כשהרפורמה כבר החלה לנוע. לפיכך, יש לשער שגם אם תתמלא דרישה בודדת, כמו שינוי היחס לקנאביס כתרופת מוצא אחרון, סעיפים אחרים היו מסתדרים מעצמם.

ולאן עכשיו?

עבור רבים, הגעה למרכז תל אביב והמאמצים הכרוכים בצילום והפצת סיפורם, היו מתישים, במיוחד בתקופה של מחסור בתרופתם.

בישראל כ-34,000 חולים המטופלים בקנאביס. לא כולם יכולים לשהות בעצמם במאהל, אך יחד עם משפחותיהם ובצירוף פעילים רבים, ישנם אלפים רבים במדינה שהיו יכולים לתרום למחאה.

אנחנו מקווים שבעתיד הקרוב תתחדש תנועת המחאה, כשמאחוריה דרישות ברורות יותר ובסיס רחב יותר בקרב אלפי החולים. וכרגע, עד המחאה הציבורית הבאה, מרבית הרעש יחזור ככל הנראה למרחב הווירטואלי.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 5

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. אורי |

  הסיבה שהפסקנו זה כי פנו אלינו אנשי מפתח בתחום הקנאביס, ובתחום היח”צ, ואמרו שיש פה עניין שנראה כמו ‘ישיבת סטלנים’ ובאמת הבעיה הייתה שהרבה מאוד מהפעילים כל כך קשורים לעניין הלגליזציה שהיה קשה להפריד בין זה לבין הדרישות לרפואי פרופר (כמו הדרישות שמצוינות בכתבה).

  אז עשינו ‘פוס משחק’ כדי לא לגרום יותר נזק מתועלת, אבל נחזור ובגדול..!!

  לכל חברי המטופלים- עקבו אחרי העדכונים שלי בימים הבאים, יש תכנונים לעתיד, להתאגדות, ולמחאה שתהיה יותר אפקטיבית ותיצור יותר הדים מהכיוונים הנכונים.

  תודה לקאנה שסיקרו את האירוע, תודה לכל המארגנים והחברים שהגיעו ותמכו והפיצו וכמו שדודו טסה אומר “עדיף כשלון מפואר, מחלומות במגירה”, בתקווה להצלחה יותר גדולה בעתיד 3>

  1. דוד |

   כמעט כל ההצלחות באות מתוך התמדה ועקשנות בסבלנות.
   זה המפתח האמיתי

 2. Shlomidebi |

  אולי ניצוץ ואולי כיבוי
  הזמן יעיד
  הכוונה היתה טובה זה בטוח

 3. זוהרה |

  בוז הורג שלטון/ ברק כהן

 4. זוהרה |

  בוז הורג שלטון, למי כוון כאן הבוז ? לשלטון שהורג מינון שמציל חיים ? כואב למגדלים לדרוש כזה דבר

שינוי גודל גופנים
ניגודיות