ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

אלף משתתפים חגגו ‘לגליזציה באחריות’ בגן מאיר וקראו לשינוי החוק

שתפו את החברים

החל מהשעה 16:00 ביום שבת האחרון, הגיעו לגן מאיר כאלף צרכני קנאביס שבאו להביע את מחאתם כנגד המדיניות הנוכחית של השר גלעד ארדן, וקראו לאימוץ מדיניות של ‘לגליזציה באחריות’, בקריצה לשמו של פרויקט אי ההפללה שקידם לאחרונה. פעילי לגליזציה מכל…

החל מהשעה 16:00 ביום שבת האחרון, הגיעו לגן מאיר כאלף צרכני קנאביס שבאו להביע את מחאתם כנגד המדיניות הנוכחית של השר גלעד ארדן, וקראו לאימוץ מדיניות של ‘לגליזציה באחריות’, בקריצה לשמו של פרויקט אי ההפללה שקידם לאחרונה. פעילי לגליזציה מכל קצוות הארץ התאספו ביחד לחגוג ביחד חופש וחירות, והצליחו לעשות כן בהצלחה מרובה וללא כל הפרעה מצד המשטרה.

מעל 1,000 פעילים לגליזציה וחובבי קנאביס התכנסו במוצאי יום השבת האחרון (11.11) בגן מאיר בת”א, וקראו באופן פומבי לשר לבטחון פנים, גלעד ארדן, ליישר קו עם מדינות רבות בעולם ולהביא במהרה את הלגליזציה גם לישראל. האירוע נוסד במקור על ידי שתי פעילות לגליזציה צעירות וקיבל בהמשך את תמיכתו של מגזין ‘קאנה’.

החל מהשעה 16:00 ועד לשעות הערב המאוחרות, זרמו לתוך הגן מאות צרכני קנאביס שהגיעו להזדהות עם המחאה, באותה צורה שקטה ונעימה שהתרגלנו לראות באירועי “פיקניק קנאביס” ובשאר האירועים החברתיים שארגנו עד היום הפעילים בקהילה הירוקה. כולם באו עם חיוך גדול וניירות ופילטרים מכל עבר, בכדי לרקוע ברגליים כנגד החוק שעדיין אוסר את הפעולה הפשוטה הזו.

מזג האוויר לא אכזב והאווירה במקום הייתה אופטימית. מכל עבר עלה ריח חמצמץ של ירוק איכותי, ובכל פינה נגלו לעין כלי נגינה או כלי עישון מסוגים שונים. האווירה של פסטיבל חופש סטייל “וודסטוק” במרכז ת”א עשתה את שלה, ובשעה 16:20 בדיוק מאות אנשים הרימו לחיים עם באנגים וג’וינטים, כאילו ישיבת ענק ציבורית היא כבר דבר שבשגרה כאן בישראל.

מאות צרכני קנאביס חוגגים 'לגליזציה באחריות' בגן מאיר בת"א
מאות צרכני קנאביס חוגגים ‘לגליזציה באחריות’ בגן מאיר בת”א

“חלק מהמתנגדים למדיניות כזו טוענים שלא ייתכן שיהיו חנויות קנאביס באזור של בתי הספר, אבל חנויות שמוכרות אלכוהול ממיטב תוצרת הארץ והעולם ניתן למצוא היום בכל קיוסק, מכולת או תחנת דלק ובמרחק מטרים מבתי ספר והנזק שנגרם כתוצאה מהשימוש בהם גדול פי כמה”, מסר לכתבנו אחד המשתתפים באירוע. “אנחנו תומכים במשהו מסוכן הרבה פחות, ולא ייתכן שאין לנו זכות חוקית לעשות משהו כל כך בסיסי שלא פוגע באיש.”

הקומיקאי וחובב הקנאביס הידוע גדי וילצ’רסקי לא נעדר גם הוא מהיום החשוב, שנקרא במקור “לגליזציה באחריות” (קריצה למודל ‘אי הפללה באחריות’ של השר ארדן) אך זכה גם לכינוי “יום הלגליזציה”, ובמשך כמה שעות דיבר עם קהל המשתתפים והעביר מסרים אופטימיים של חופש מתקרב ושינוי שמתבצע אצלנו בידיים. תוך כדי דבריו הוא אפילו ערך הגרלה של באנג והפך את אחד המשתתפים למאושר עוד יותר.

האירוע המשיך אל תוך הערב וגם לאחר רדת החשיכה המשיכו להגיע קבוצות רבות של צעירים, בעיקר כאלו שומרי מסורת שהמתינו לצאת השבת כדי להגיע ולתמוך במטרה החשובה, וגם בשעה 20:30 עדיין היה אפשר לראות כמה מעגלים עישון קטנים שנותרו במקום. ומה הלאה? כנראה שמסורת “יום הלגליזציה” בת”א תמשיך להתקיים מעתה והלאה, ותהווה את המקבילה של מרכז גוש דן לפעילות שמתקיימת בירושלים.

אי הפללה חלקית? לא בבית ספרנו

אז למה בכלל קרה האירוע הזה? בגלל שהחקיקה, עד כה לפחות, עושה צחוק מהבידור, וקהל הצרכנים לא מוכן עוד לקבל את הגזרה. הלכה למעשה, הלגליזציה כבר הגיעה, ואפשר ואף רצוי לעשן קנאביס בציבור כולנו יחד, כך באו הפעילים להציג את המציאות בעיניי רוחם.

נעשה סדר בבידור. מהצצה בתזכיר החוק שהוגש על ידי המשרד לביטחון פנים, עולה כי מדיניות ה-‘אי ההפללה באחריות!’ של גלעד ארדן אינה כוללת אפילו התייחסות מקלה לעשרות אלפי הצרכנים שמגדלים בעצמם את הקנאביס שלהם, ובעיקר מתעלמת לחלוטין מהעובדה ששיעור ניכר מצרכני הקנאביס מעשנים באופן פומבי, זאת על ידי ניסוח חוקים לגבי תפיסות קנאביס במרחב הביתי בלבד.

מודל 'אי הפללה באחריות' של ארדן - לא מקובל על הצרכנים
מודל ‘אי הפללה באחריות’ של ארדן – לא מקובל על הצרכנים

למעשה, בכל המהומה סביב “מודל אי ההפללה” של השר השמרן, לא הוצע אף פתרון לכך ששוק הקנאביס הלא חוקי מגלגל בשנה מיליארדי שקלים, ולא לכך שאותם שקלים שיישארו בידיים של גורמי פשיעה. על פי מודל זה המדינה תמשיך להילחם בצרכנים, שימשיכו צידם לרכוש את פרחי הקנאביס שלהם ממקורות לא ידועים ומבלי לדעת מה הם מכילים,וכולם מפסידים כמו תמיד.

מודל אי ההפללה אותו הציג גלעד ארדן במסיבת עיתונאים בתחילת השנה, שלכאורה נועד כדי להפסיק את האיום המשטרתי המיותר על צרכני הקנאביס אך בפועל רק העניק למשטרה סמכויות נוספות, לא מקובל על קהילת הקנאביס הישראלית, והאירוע בגן מאיר היה דוגמא מופתית לכך. לדבריהם של הפעילים, השינוי החקיקתי הוא הצעד הראשון בלבד, והמטרה הברורה היא לגליזציה מלאה.

קולם של צרכני הקנאביס הישראליים קורא כעת לשר לשקול קידום חקיקה אחראית יותר, שתתייחס לכלל הסוגיות הנוגעות לצריכת קנאביס למטרות פנאי מעבר לסוגיית ההפללה, כמו גידול ביתי ומכירה חוקית בפיקוח, שיסייעו לצמצם שוק שחור שמגלגל כיום מיליארדים של שקלים בשנה. בסופו של דבר, היעד האחרון של המאבק הוא לגליזציה מלאה שתטפל בכל הבעיות הנידונות על השולחן.

עד הסיבוב הבא – מתפקדים ללגליזציה

במהלך האירוע ועד סופו, מספר פעילים מקבוצת ‘לגלייז מתפקדים‘ הסבירו למשתתפים את חשיבותה של ההתפקדות למפלגות השונות ככלי שנועד ליצור שינוי בחקיקה דרך הפעלת לחץ על הפוליטיקאים, וזאת ללא קידום של אף מפלגה ספציפית (כפי שדווח בטעות במספר מקורות).

תום רז, ממארגני המיזם החברתי, שפועל גם לקידום המודעות להתפקדות פוליטית בישראל לצורך קידום נושאים חברתיים אחרים, הסביר לנו כמה מילים על הפעילות שנערכה בגן מאיר:

“אפשר למחות, להפגין ולהתלונן עוד שנים, אבל 10,000 איש שיתפקדו למפלגות הפריימריז השונות יכולים לייצר לגליזציה בישראל כבר מחר.” הוא טוען, וממשיך, “זו העסקה הכי משתלמת שיש, משלמים פעם בשנה פחות מגרם ומקבלים דרך הלגליזציה הנחה של חצי מחיר לכל ימי חייכם! תתפקדו לכל מפלגה המתאימה לרוחכם ותברו את חברי הכנסת שתומכים באינטרס הציבורי ובאמת יזיזו הרים למענו.”

מאות צרכני קנאביס חוגגים 'לגליזציה באחריות' בגן מאיר בת"א
“יום הלגליזציה” – מסורת חדשה מתחילה בת”א
מאות צרכני קנאביס חוגגים 'לגליזציה באחריות' בגן מאיר בת"א
בהתאם לאווירה הירוקה, אפילו מאנצ’ היה שם
מאות צרכני קנאביס חוגגים 'לגליזציה באחריות' בגן מאיר בת"א
‘לגליזציה באחריות’ בגן מאיר בת”א – תחילת ההתאספות

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות