ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
קנאביס - מכונת המזומנים החדשה של המשטרה

המשטרה חשפה את מכונת המזומנים החדשה

שתפו את החברים

בדיון של ועדת הבריאות שנערך הבוקר, חשפה המשטרה כי מאז תחילת השנה נפתחו כ-10,000 תיקים פליליים בגין עבירות של שימוש עצמי בקנאביס – כלומר מעל 55 תיקים בכל יום. במתווה “אי ההפללה” החדש של ארדן יהפכו עבירות אלו לקנסות שייכנסו…

בדיון של ועדת הבריאות שנערך הבוקר, חשפה המשטרה כי מאז תחילת השנה נפתחו כ-10,000 תיקים פליליים בגין עבירות של שימוש עצמי בקנאביס – כלומר מעל 55 תיקים בכל יום. במתווה “אי ההפללה” החדש של ארדן יהפכו עבירות אלו לקנסות שייכנסו לקופת המדינה, בסך מיליוני שקלים בשנה. האם נוצרה פה מכונת מזומנים של המשטרה? ארדן הלך מוקדם מדי בשביל לענות.

הבוקר נערך דיון נוסף של ועדת הבריאות, שרק לפני שבועיים יצרה מחאה ויראלית בתום דיון בנושא הקנאביס הרפואי, והפעם על סדר היום עמדה הצעת החוק “לאי הפללה” של השר לביטחון פנים גלעד ארדן.

לפני שלושה חודשים עברה ההצעה בקריאה ראשונה בכנסת, זאת למרות ביקורת ציבורית נחרצת שעלתה כנגד מספר סעיפים שקיימים בה, והופכים אותה לגזירה כלכלית קשה על צרכני הקנאביס במסווה של הקלה חוקית. היום, לאחר המתנה ארוכה, נערך הדיון הראשון בנוגע למתווה ההצעה.

באופן צפוי, כפי שקרה עם רבים מהדיונים שנערכו עד היום בגופים הממלכתיים השונים בנוגע לקנאביס, גם הפעם לא הניב הדיון חדשות טובות או מסקנות אמיתיות, אך כן היה ניתן לראות שבניגוד להצהרותיהם של ארדן וצוות יועציו, אין שום ירידה באכיפה נגד הצמח וצרכניו.

המשטרה תעשה מיליונים על חשבון הקנאביס

החלק העיקרי של הדיון, בו ארדן כלל לא השתתף לאחר שעזב את הוועדה, הוצג על ידי המשטרה, ונועד להדגיש את מצבם הנוכחי של צרכני הקנאביס אל מול המערכת הפלילית. והמצב, לא טוב ואפילו לא קרוב.

בשורה התחתונה, למרות טענותיו של ארדן כי רמת האכיפה שקיימת היום נגד צרכני קנאביס היא נמוכה משהייתה בעבר, ובניגוד להצהרתו לפיה כמות התיקים הפליליים שקשורים לעבירות קנאביס נמצאת בירידה, מסקנת הדיון הייתה כי מצב זה נשאר כשהיה במשך שנים רבות, ולא חל בו כל שינוי לטובה.

אי הפללה של קנאביס
אי הפללה? ארדן מציע מכונת מזומנים

למעשה, עו”ד איה בורצקי, היועצת המשפטית של אגף החקירות והמודיעין במשטרה שהשתתפה בדיון, חשפה נתונים מדאיגים לפיהם המצב אפילו יותר גרוע משהיה בעבר. לדבריה, ב-6 החודשים שחלפו מאז תחילת השנה נפתחו כבר 10,361 תיקים פליליים בגין עבירות של החזקת סם לצריכה עצמית, כמעט כולן בגין החזקת קנאביס, מה שמהווה עלייה בכמות התיקים לעומת שנים קודמות.

נציגי המשטרה לא הכחישו כי קיימת עלייה באכיפה או בכמות התיקים שנפתחים בגין עבירות החזקה לעומת השנה שעברה, אך טענו כי הדבר נעשה בהתאם לעלייה הכוללת בצריכת קנאביס שמתרחשת באוכלוסיה כולה, וללא קשר למדיניות הקנסות שמנסה ארדן להכניס לחוק.

לפי קצב זה, עד סוף השנה צפויים להתווסף לרשימה עוד 8-10 אלף תיקים נוספים, ולאחר כניסתו לתוקף של החוק החדש (“1,000 שקל לג’וינט”) יהיה מדובר בכ-18 עד 36 מיליון ש”ח בקנסות שייכנסו כל שנה לקופת המדינה, ובין היתר לתקציב המשטרה.

מלבד נושא התיקים הפליליים ומצב האכיפה, מרבית הדיון עסק בביקורת כללית של משתתפיו כלפי מודל החוק, שנדמה כי אינו מרצה איש מלבד ארדן בעצמו. עם זאת, כל חברי הוועדה הסכימו כי מדובר בהתקדמות ביחס למצב שהיה קיים שנים רבות, ובצעד ראשון חשוב למען כלל צרכני הקנאביס.

ציע "אי הפללה באחריות" מודל גלעד ארדן
השר גלעד ארדן – היחיד שמרוצה ממודל “אי הפללה באחריות”

“יש לוודא שאכן המודל של החוק יוביל אותנו צעד קדימה, ולא כמה צעדים אחורה”, אמרה חברת הכנסת שרן השכל, שקודם לכן מתחה ביקורת על מודל החוק של ארדן, וכינתה אותו “מודל להפללה עצמית” שאינו מקדם את החקיקה באמת. “אני אלחם בדיוני הוועדה כדי להכניס בו שינויין שיקרבו אותו לאי הפללה אמיתית, ולא אוותר עד שכלא ותיק פלילי על שימוש עצמי בקנאביס ירדו מהחקיקה הנוכחית”.

“החוק הזה לא מושלם, אבל אי אםשר להתעלם מהדרך שנעשתה ומהמאבק הציבורי שהביא לרגע הזה, בו בכל זאת יש כבר הבנה שהפללה היא שיטה שלא עובדת, וכי צריך לשנות כיוון”, הוסיפה חברת הכנסת תמר זנדברג, התומכת לא רק באי הפללה אלא בלגליזציה מלאה. “המבחן האמיתי של החוק יהיה ביישומו, ובעיקר בשאלה האם החוק יהפוך את המעשנים בשעות הפנאי לקופה רושמת לקנסות או שנראה באמת ירידה באכיפה”.

בסיכום הדיון לא נקבע דבר לגבי שינוי בנוסח החוק, ועד שיגיע הדיון הבא בתור, לצרכני הקנאביס נותר לתהות האם מדיניות הקנסות החדשה היא בסל הכל תוכנית כושלת שנוסחה בתמימות ומתוך חוסר הבנה של עולם הקנאביס, או שאכן מדובר במכונת מזומנים משומנת שרק מחכה להתנעה.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. גוגי |

    לשרוף ת’מדינה!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות