ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
רונן, מטופל קנאביס רפואי

“ממכונת מורפיום עברתי לקנאביס רפואי”

שתפו את החברים

רונן הוא צעיר שעבר תאונה קשה בעבודה, ונזקק להשתלת פלטינות באגן וביד לאחר שורה ארוכה של ניתוחים. לאורך חודשים בהם סבל מכאבים קיצוניים בכל הגוף ומחרדה פוסט טראומטית כתוצאה מהתאונה, הוא גילה כי צריכת קנאביס משפרת לו פלאים את איכות…

רונן הוא צעיר שעבר תאונה קשה בעבודה, ונזקק להשתלת פלטינות באגן וביד לאחר שורה ארוכה של ניתוחים. לאורך חודשים בהם סבל מכאבים קיצוניים בכל הגוף ומחרדה פוסט טראומטית כתוצאה מהתאונה, הוא גילה כי צריכת קנאביס משפרת לו פלאים את איכות החיים, והופכת את ההחלמה שלו למהירה הרבה יותר.

רונן הוא בחור צעיר בן 30 ואב לשניים, תושב מרכז הארץ, שיום שגרתי אחד בעבודה הפך לו את החיים.

כיאה לקבלן שיפוצים, רונן עבד בוקר אחד על גג מבנה שהיה בתהליכי חידוש, כשלפתע קרס הגג מטה ורונן יחד איתו. בעקבות הנפילה הוא נפצע באופן קשה מאוד בכל חלקי גופו, הובהל לבית החולים במצב קשה ועבר מיד ניתוח באורך של יותר מ-12 שעות. 

מרגע התאונה התחיל רונן, בתמיכת משפחתו, בתהליך להוצאת רישיון לקנאביס רפואי. בניגוד למטופלים אחרים, הנלחמים לפעמים במשך שנים שלמות בנהלי היק”ר, כעבור חצי שנה בלבד הוא כבר החזיק בידו את הרישיון הנכסף. אמנם המינון שהוא מקבל אינו מספיק לו, והוא מספר כי הוא נאלץ להמשיך ולהשיג קנאביס בדרכים לא חוקיות, אך בראש ובראשונה הוא מצא את התרופה שתלווה את המשך השיקום שלו.

רונן הסכים להתראיין במסגרת פרויקט ‘התרופה הירוקה’ של קאנה, ולספר על הטיפול ששיפר את מצבו הרפואי.

1. מהי ההתוויה בגינה אתה מטופל בקנאביס רפואי?

“עבדתי כקבלן שיפוצים, כנדרש מעבודתי עבדתי יום אחד על גג אסבסט של מוסך ביפו, ובסיום עבודתי שכחתי על הגג את המברגה שלי. עליתי חזרה לגג על מנת לקחת את המברגה, ופתאום הגג קרס, ואני יחד איתו”.

“כתוצאה מהנפילה, התרסק לי האגן בשני צדיו, נשברה לי היד ונשברו לי שלוש צלעות. כשהגעתי לבית החולים עברתי ניתוח של מעל 12 שעות שבסיומו התעוררתי עם פלטינות ביד ובאגן, וזאת הייתה רק ההתחלה”.

מורפיום - טיפול רפואי
בזכות הקנאביס – פחות סמים לתוך הוריד

“לאחר הניתוח, הייתי מחובר במשך חודש שלם למכונת מורפיום וקטמין בהזרקה ישירה לווריד, ולאחר מכן עברתי לצרוך מגוון רחב של תרופות מרשם לשיכוך כאב כמו ‘פרקוסט’, ‘טרגין’ ו’פנתיל’.

2. איך נחשפת לטיפול בקנאביס?

“את הקנאביס אני מכיר מגיל צעיר, בערך גיל 16. בתור נער הייתי לוקח ‘ריטלין’ ו’קונצטרה’, להפרעת קשב וריכוז, וחברה של אמא שלי הציעה לי לנסות קנאביס במקום כל תרופות המרשם הללו. הקשבתי לעצה שלה, ניסיתי, והסתבר כי הקנאביס אכן מאוד עזר לכל בעיות הקשב והריכוז שלי – מאז פשוט לא הפסקתי לעשן”. 

“בדומה להתמודדות עם בעיות הקשב והריכוז, קנאביס מסייע בצורה נפלאה גם להתמודדות עם הכאבים שיש לי מאז התאונה”.

3. תאר את התהליך שעברת עד לקבלת האישור, כולל רופאים, תרופות וטיפולים ניסיוניים

“אתוודא ואומר כי בניגוד לכל מני סיפורים שאני שומע על אנשים שמתקשים בתהליך, אודות לאשתי שעבדה בשיתוף עם ליעד מורדוב, יועצת קנאביס פרטית, התהליך היה מאוד זריז. שתיהן יחד דאגו בשבילי לכל הבירוקרטיה, המסמכים וההתייעצויות עם הרופאים, וחצי שנה לאחר הפציעה שלי כבר קיבלתי את האישור הרפואי שלי”.

4. תאר את השיפור באורח החיים שלך מאז תחילת הטיפול בקנאביס

“אני אמנם עדיין נמצא בשיקום ארוך, אבל החיים שלי בהחלט בשיפור עצום. בזכות הקנאביס תהליך ההחלמה שלי נהיה הרבה יותר מהיר. לא מזמן הצלחתי סוף סוף לקום מכיסא הגלגלים ועכשיו אני מתחיל ללכת לאט לאט בעזרת קביים”.

קנאביס כטיפול רפואי
בזכות הטבע – איכות החיים של רונן השתפרה פלאים

“איכות החיים שלי השתפרה פלאים. בזכות הקנאביס אני מצליח לישון שינה רצופה, חזר לי החשק לצאת מהבית, הכאבים שלי הרבה יותר נסבלים, אני כבר לא בלחץ כמו שהייתי קודם והוא גם מעביר לי בחילות. בנוסף, חזר לי התיאבון והתחלתי לאכול הרבה יותר טוב”.

“בנוסף לכאב הפיזי, כתוצאה מהתאונה נכנסתי לחרדות ומצב פוסט טראומתי, והקנאביס עוזר לי מאוד להתמודד גם עם זה ומעט להירגע”.

5. האם אתה מטופל בקנאביס בלבד, או נוטל תרופות נוספות במקביל?

“כרגע, הכאבים שלי עדיין די חזקים ובתדירות גבוהה, ולכן אני עדיין צורך מורפיום לצד הקנאביס, אך מאז שאני התחלתי לצרוך קנאביס, כמות צריכת המורפיום ירדה בחצי – שיפור משמעותי מאד לעומת טיפול שגרתי ללא קנאביס”.

6. אילו עצות יש לך לתת שחולים שמנסים לקבל אישור?

“לצערי הרב אין לי שום עצות. התהליך הוא נוראי וקשה, ופשוט התמזל לי המזל והיו שתי נשים שדאגו עבורי לביצועו”. 

7. האם יצא לך לסבול הטרדה מצד המשטרה בקשר לתרופה?

“לשמחתי לא יצא לי לחוות מקרה שכזה. צר לי מאוד לשמוע את מטופלים שעוברים הטרדה והשפלה כזו מצד המשטרה”.

8. איפה אתה חושב שהיית כעת אילולא הרישיון לקנאביס?

“קבור באדמה, חד וחלק”.

9. מה אתה חושב על גידול קנאביס ביתי? והאם אתה חושב להתחיל לגדל בעצמך?

“אני חושב שכל אדם רשאי לגדל או לבחור בעצמו את סוג הטיפול המתאים ביותר עבורו, ואם יש אופציה מדהימה שכזו לגדל לעצמך את התרופה שעושה לך טוב – אז בוודאי שכן.”

סיפורו של רונן פורסם כחלק מפרויקט ‘התרופה הירוקה‘ של קאנה. מטופלים שמעוניינים לחשוף את סיפורם לקהל הרחב במטרה להעלות את המודעות הציבורית לטיפול רפואי בקנאביס, מוזמנים לפנות אלינו במייל (media@canna.co.il) או בהודעה לדף הפייסבוק שלנו.
איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות