ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
עבודת שורשים - מה אפשר לעשות עם שורשי צמח הקנאביס?

עבודת שורשים – מה אפשר לעשות עם שורשי צמח הקנאביס?

שתפו את החברים

פרחי הקנאביס טובים לסטלה וריפוי, הענפים טובים לייצור חבלים וחומרי בנייה ואפילו הזרעים משמשים כ”סופר פוד” ומקור לשמן צמחי מעולה, אבל מסתבר שזה לא הכל. שורשים של צמח קנאביס הם מקור מצוין להפקת קרם לחות לעור הגוף ושאר משחות טבעיות,…

פרחי הקנאביס טובים לסטלה וריפוי, הענפים טובים לייצור חבלים וחומרי בנייה ואפילו הזרעים משמשים כ”סופר פוד” ומקור לשמן צמחי מעולה, אבל מסתבר שזה לא הכל. שורשים של צמח קנאביס הם מקור מצוין להפקת קרם לחות לעור הגוף ושאר משחות טבעיות, וכך תוכלו להשתמש בהם בבית:

היום כבר כולם יודעים שצמח הקנאביס הוא מקור טבעי מצוין להרבה סגולות ריפוי חיוביות, והרוב גם יודעים שלא רק הפרחים חשובים אלא גם הענפים וסיבי הגבעולים מהם מפיקים חומרי בנייה ותחליפי פלסטיק, והזרעים שמשמשים כתוסף מזון באיכות גבוהה.

מה שלא כולם יודעים הוא שיש שימוש לכל חלק בצמח הקנאביס, וזה כולל גם את מערכת השורשים, שבדרך כלל נזרקת לפח יחד עם האדמה המשומשת וכל מה שהוא לא פרח בתום מחזור הגידול.

שורשים של צמחים רבים הם, כידוע, טובים למאכל ואפילו מזינים ובריאותיים במיוחד. בצל, שום, סלק, צנון, קולרבי וגזר, כולם ירקות שורש. השורשים (פקעות במקרים הללו), סופחים מינרלים וחומרי הזנה אחרים מהאדמה לטובת הצמח ואנחנו נהנים.

שורשים של קנאביס - מקור מצוין לנוגדי חמצון וחומרים חיוניים לעור
שורשים של קנאביס – מקור מצוין לנוגדי חמצון וחומרים חיוניים לעור

זה המצב גם עם שורשי הקנאביס. לא יודעים עליהם הרבה והמחקר המודרני (שבקושי חוקר את פרחי הקנאביס, קל וחומר את השורשים), די מתעלם, אבל בתרבויות שונות לאורך ההיסטוריה, הכירו את סגולותיהם והשתמשו בהם לצרכי רפואה וקוסמטיקה.

השורש לא מכיל אמנם THC (ואין טעם לפורר אותו לקססה) וכך גם לא יותר מדי CBD, אבל בדומה לשורשים של ירקות וצמחים אחרים יש בו רכיבים פעילים אחרים.

הבולטים בהם הם פרידלין, שהוא בעל תכונות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון וכנראה גם אנטי סרטניות, וחומר נוסף בשם כולין, שהוא המרכיב של המוליך העצבי החשוב אצטיל כולין שתורם לפעילות תקינה של מערכת העצבים.

מיקוריזה - פטריות הפלא שיחזקו את צמח הקנאביס שלכם
מיקוריזה – יותר שורשים ויותר חומרי תזונה

בזכות החומרים הללו, התכלית העיקרית שיכולה להיות לשורשי קנאביס, ובעיקר למערכת מסועפת ועשירה שעברה טיפול מיקוריזה והפכה לסבוכה ועשירה בחומרי תזונה ומינרלים, היא הכנה של קרמים או תכשירי לחות להזנת העור.

התיעוד הראשון לשימוש בשורשי הקנאביס, הוא מסין. ב”קלאסיקה של רפואת הצמחים”, טקסט מ-2700 לפנה”ס שנכתב על ידי הקיסר שן-נונג, מצוין שהשורש, כמו שאר חלקי השיח, מכיל סגולות מרפא ויעיל במיוחד להפגת כאבים, עצירת דימומים אחרי לידה ואיחוי שברים. מאז, היו התייחסויות רבות לטיפול מסוג זה ביוון ורומא העתיקות, פרס, גרמניה ועד ארה”ב המודרנית יחסית של שנות ה-20.

כיום, כאשר השימוש בקנאביס חוזר למעמדו במיינסטרים החברתי וכך גם הגידול שלו, יותר ויותר אנשים מוצאים את עצמם חוזרים להשתמש גם בשורשים. זה פשוט, מהיר, ממחזר זבל שהולך לפח, ואפשר לעשות את זה בקלות בבית עד שימכרו את זה בחנויות.

משחת שורשים ביתית – תרופה ביתית שכדאי להצטייד בה

הדרך המקובלת למיצוי החומרים הפעילים בשורש הקנאביס, היא יצירת מרתח (כלומר, בישול השורש במים רותחים). בתמיסה שנוצרה היו משתמשים ליצירת משחה למריחה על העור, על ידי ערבוב בחמאה מומסת או שמן.

כדי לעשות זאת בצורה יעילה יותר, השלב הראשון הוא לנקות את השורשים שלכם מאדמה, היטב, ואז לייבש על מצע של נייר נקי ככל האפשר.

אחרי שייבשתם את השורשים, יש לכתוש אותם לחתיכות קטנות ככל האפשר ולהיעזר גם בסכים חיתוך במידת הצורך. מערבבים את האבקה שיצאה בשמן קוקוס (יחס 1:15 לטובת השמן), מערבבים היטב ושופכים לסיר לבישול על אש קטנה במשך 12 שעות – מה שיגרום להפרשת החומרים הפעילים אל תוך השמן.

עבודת שורשים - מה אפשר לעשות עם שורשי צמח הקנאביס?
את אבקת השורשים המיובשים יש לבשל בשמן ל-12 שעות

בשלב הזה ניתן להוסיף לסיר שמנים אתריים שונים או כל חומר חומר בישום עדין אחר על בסיס שומני. שימו לב לא להשתמש בשום חומר על בסיס מים משום שלא כדאי לערבב שמן ומים בעת בישול.

בסיום הבישול יש להוריד את הסיר מהאש ולחכות שהנוזל בתוכו יתקרר לכדי מוצק שומני וצמיגי מעט ולבסוף יהפוך לחומר דמוי משחה סמיכה.

את המשחה ניתן למרוח על כל חלקי הגוף אך מומלץ לעשות בה שימוש חיצוני בלבד. בשביל שימוש פנימי מכל סוג שהוא מומלץ לעשות שימוש בשמן RSO (ריק סימפסון) או תמצית קנאביס מבוססת אלכוהול/גז שעברה סינון.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. שוש |

    12 שעות על הגז על אש נמוכה?
    זה לא מוגזם 12 ש’?
    האם זה לא יישרף?
    ולאחר מכן איך ניתן לשמר בצנצנת במקרר או מה…?

שינוי גודל גופנים
ניגודיות