ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

החומר של הכל – פלסטיק המפ משתלט על התעשייה

שתפו את החברים

הוא טבעי לחלוטין, חזק מאוד, ניתן למחזור מספר פעמים והכי חשוב – עמיד לאורך שנים. בנוסף לכל היתרונות הללו, מפלסטיק המפ ניתן לייצר חלקי רכב, צעצועים ואפילו מטוס שלם. הכירו את האיום הכי גדול על תעשיית הפלסטיק, שעומד להשתלט על…

הוא טבעי לחלוטין, חזק מאוד, ניתן למחזור מספר פעמים והכי חשוב – עמיד לאורך שנים. בנוסף לכל היתרונות הללו, מפלסטיק המפ ניתן לייצר חלקי רכב, צעצועים ואפילו מטוס שלם. הכירו את האיום הכי גדול על תעשיית הפלסטיק, שעומד להשתלט על השוק.

לא כולם יודעים, אך הפקת פלסטיק מצמח ההמפ איננה דבר חדש, ומתקיימת כבר משנות ה-40 של המאה בקודמת, כשהנרי פורד, מייסד חברת הרכבים פורד, פיתח לראשונה רכב העשוי כולו מהמפ.

בנוסף לרכב, ניתן להפיק מצמח הקנאביס ולהשתמש בו למגוון דברים נוספים כמו: הפקת נייר, חבלים, דלק, בטון ובדים. לפי הערכות שונות, מהמפ ניתן לייצר לפחות 25,000 מוצרים שונים.

פלסטיק המפ הוא פלסטיק טבעי המופק מקנאביס תעשייתי, הוא ניתן למיחזור מלא ואף מתכלה לגמרי, בניגוד לפלסטיק הסינטטי הקיים שמזהם לנו את הסביבה.

פלסטיק המופק מקנבוס קשיח פי 5 וחזק פי 2.5 יותר מאשר פוליפרופילן (Polypropylene), סוג הפלסטיק שתופס כרבע מנתח השוק העולמי, זאת כיוון שסיבי ההמפ, מהם מופק הפלסטיק, הם הסיבים הארוכים, הגמישים והחזקים ביותר, ממקור טבעי המוכר לאדם.

כשהציג הנרי פורד את מכונית ההמפ שלו, הוא הדגים כיצד הוא מכה ברכב עם פטיש כבד ולאחר מכן לא נותר אף סימן. במעשה זה הוכיח פורד כי פלסטיק המופק מהמפ הוא חזק אף  יותר מברזל – לטענתו עד פי 10 ואפילו יותר.

הנרי פורד- ממציא רכב המפ
הנרי פורד – מכונית ההמפ הראשונה

בגידול המפ יתרונות סביבתיים וכלכליים רבים, והוא נחשב לגידול בעל דרישות מינימליות בלבד, הכוללות אור שמש ומעט מים.

ניתן לגדלו כמעט בכל אקלים, והוא אינו דורש שימוש בחומרי דישון או כימיקלים רעילים להדברת מזיקים. שדות קנבוס אינם דורשים שטח עצום, שכן הם נזרעים בצפיפות וגובהים במהרה לגובה של 2-4 מטרים.

כיום, מרבית מוצרי הפלסטיק מיוצרים מפולימר שנקרא תאית (cellulose) המופק מנפט, אך תעשיות פטרוכימיות רעילות הן לא הדרך היחידה להפיק פלסטיק.
ניתן להפיק פלסטיק מתאית ממקור צמחי, פולימר נפוץ, המשמש כמרכיב מרכזי בדפנות התאים בצמחים. כיוון שצמח ההמפ הוא מקור עשיר המכיל כ- 70% תאית, זה רק מתבקש לזנוח את תעשיית פלסטיק הנפט המזהמת ולעבור להשתמש בפלסטיק שאינו רעיל ומתכלה במלואו.

פלסטיק נפט נגד פלסטיק המפ

כיום המפ אינו חוקי במרבית מדינות העולם, ולפי הסברה לתעשיית הפלסטיק יש חלק די גדול בסיפור. בתחילת המאה ה-20 הכוח הכלכלי בארצות הברית התרכז בידיהן של מספר קטן של חברות פלדה, נפט ותחמושת.

אחת מן החברות הללו הייתה דופונט (Dupont), שהפכה במהלך השנים ליצרנית התחמושת הגדולה ביותר של המדינה. בין השאר פיתחה חברת דופונט מוצרים המבוססים על נפט, כמו ניילון, צלופן ופלסטיק.

תעשיית אריג הניילון מבוסס הנפט של דופונט עמדה בתחרות מול ענף ההמפ, שסיפק אריגים ובדים לתעשייה כולה. לכן, חברת דופונט עשתה יד אחת עם המוציא לאור וויליאם רנדולף הרסט (William Randolph Hearst), שגם לו היו אינטרסים כלכליים הנוגעים לצמח ההמפ (השקיע כספים רבים בתעשיית נייר העץ שעמד בתחרות מול נייר ההמפ שהיה אז בשימוש נרחב).

יחד יצרו השניים קמפיין גזעני נגד הקנאביס וההמפ, שנתמך על ידי תעמולה שסופקה על ידי הלובי של חברת דופונט בוושינגטון והעיתון שהיה בבעלות הרסט.

בעקבות התעמולה של דופונט והרסט, שוכנעו מיליוני אמריקאים כי המריחואנה היא סם מסוכן וממכר שגורם למקסיקנים להשתגע, לאנוס נשים לבנות ולרצוח גברים לבנים.

כאן החלה הדרך להוצאת הקנאביס וההמפ מן החוק. התעמולה השקרית נמשכה גם בעשורים שלאחר מכן, והאזרחים המשיכו לפחד. הוצאתו מן החוק מנעה פיתוחים חדשים בתעשיית ההמפ והמוצרים המופקים ממנו, כשמנגד, תעשיית הפלסטיק והניילון המזהמת המשיכה לגדול ולתפוס נתחי שוק עצומים ברחבי העולם.

תעמולה נגד מריחואנה
למה הקנאביס הוצא מהחוק? רק ערב אינטרסים כלכליים
תעשיית הפלסטיק גורמת לעולם נזקים עצומים, משום שהוא מתכלה בקצב איטי מאוד, או שאינו מתכלה כלל. משמעות הדבר היא שאנחנו ממלאים את כדור הארץ בהררי אשפה, שסילוקם הוא בלתי אפשרי. שריפת החומרים הפלסטיים בלתי אפשרית, שכן פעולה זו גורמת לפליטת גזים וחומרים רעילים.

ניתן למחזר חלק מסוגי הפלסטיק הקיימים, אך תהליך המיחזור רצוף קשיים רבים. הבעיה החמורה ביותר היא תהליך המיון היקר עקב קושי במיון אוטומטי. לעיתים מוצר יחיד יכלול סוגי פלסטיק רבים, מה שהופך את תהליך המיון וההפרדה למורכב, יקר ולא משתלם.

תעשיית הפלסטיק היא מהתעשיות הכימיות הגדולות והמזהמות בעולם, כאשר באירופה בלבד יש כ- 60,000 מפעלים לייצור חומרי פלסטיק. תהליך ייצור מוצרים מפלסטיק מחייב כמות רבה של תוצרי לוואי המכילים מזהמים כימיים שונים.

פלסטיק המופק מנפט, כידוע, מבוסס על משאב סופי, שיגיע אל סיומו בנקודה כלשהי בעתיד ושעשוי להשפיע על עתודות האנרגיה בעולם. הדורות הבאים, לפיכך, כבר לא יוכלו להסתמך עליו כחומר גלם מרכזי להפקה של מוצרי צריכה בכמות המונית.
פלסטיק - זיהום טבע
פלסטיק – המזהם הגדול ביותר של הטבע

משקית לקניות ועד למטוס שלם

אינספור מוצרים המלווים את האנושות באופן יומיומי עשויים מפלסטיק – החל מסיכות ראש, דרך פאנלים פנימיים של כלי רכב ועד לחלקים המשמשים לבניית גשרים ומגדלים. הצורך בחומר גלם שיתן את המענה לכל המוצרים בהם נעשה שימוש בפלסטיק הוא מובן וכאן נכנס פלסטיק המופק מהמפ לתמונה. משמעות המעבר לשימוש בפלסטיק המפ היא הצלת כדור הארץ מכמויות אדירות של זבל שלא ניתן להיפטר ממנו.

כיום ההמפ אינו חוקי ברוב מדינות העולם, ועם זאת יותר ויותר מדינות מבינות את חשיבותו של לכלכלה ומעבירות חוקים המאפשרים גידולו לצרכים תעשייתיים שונים.

סין, קוריאה הדרומית, הולנד, צ’ילה ואוסטריה הן היצרניות הגדולות בעולם של קנבוס, כאשר במהלך השנים האחרונות חוקקו מדינות שונות באירופה ובארצות הברית חוקים שצפויים לקדם את הענף במדינות נוספות.

חברות רכב גדולות וידועות בוחרות כיום לעשות שימוש בחלקים פלסטיים המיוצרים מהמפ, כיוון שהוא מפיק מוצר עמיד וחזק מברזל. הצרכים הבטיחותיים במכוניות הופכות את ההמפ לחומר גלם מועדף, גם בגללל עלויות הגידול הנמוכות.
בשנתיים האחרונות אף הולך ונבנה בקנדה מטוס ההמפ הראשון בעולם שיבנה רובו מקנבוס, יטוס על דלק שיופק מקנבוס ויהיה ניתן למיחזור.
המפ - מטוס
מטוס ההמפ הראשון

פלסטיק המיוצר מהמפ ניתן לעיצוב לכל צורה קיימת, ומגוון המוצרים שניתן לייצר ממנו הוא אינסופי, ממיכלים לאיפור ולקוסמטיקה, ריהוט לבית ולחוץ, נרתיקים לטלפונים סלולאריים, שקיות פלסטיק, ויד לצעצועי ילדים.

נראה כי זהו רק עניין של זמן עד ששאר העולם הנאור ילך בעקבות המדינות שכבר מתירות גידול וייצור מוצרים מהמפ, ויתקן את העוול שנעשה לאורך כמה עשורים ארוכים.

את הנזק שנגרם ועוד ייגרם בשנים הבאות על ידי תעשיית הפלסטיק הלא מתכלה, לא ניתן להשיב, אך אם נפעל מספיק מהר נוכל לעצור את הפגיעה, ולנסות לשקם את הסביבה.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות