ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
איך צה"ל נתן לי לעשן ג'וינט עם חסינות מהמשטרה

איך צה”ל נתן לי לעשן ג’וינט עם חסינות מהמשטרה

שתפו את החברים

תקלה במערכת השלישות הצבאית שקרתה בעת שחרורי מהצבא, גרמה למצב בו אין לי מעמד אזרחי מלא ואני כפוף לחוקים הצבאיים אך במקביל לא יכול להיקלט במערכת הצבאית אפילו לצורכי טיפול רפואי. לאחר ששוטר תפס אותי מעשן ג’וינט בגן ציבורי ועצר…

תקלה במערכת השלישות הצבאית שקרתה בעת שחרורי מהצבא, גרמה למצב בו אין לי מעמד אזרחי מלא ואני כפוף לחוקים הצבאיים אך במקביל לא יכול להיקלט במערכת הצבאית אפילו לצורכי טיפול רפואי. לאחר ששוטר תפס אותי מעשן ג’וינט בגן ציבורי ועצר אותי לחקירה, גיליתי שגם בפן הפלילי אני מוגן מהמשטרה וכפוף רק למשטרה הצבאית, שעקב “שחרורי” לא הצליחה לטפל בי ונאלצה לשחרר אותי.

מאת: עמית יוסף

אולי שמעתם הרבה סיפורי עישון בחיים שלכם, אבל לי יש סיפור מיוחד על ג’וינט.

השירות הסדיר בצה”ל היה אמור להימשך עבורי שנתיים ו-8 חודשים בדיוק, ולמרות שגזרתי את תעודת החוגר כמו כולם, כבר חודשיים שאני נחשב סוג של “פליט” צה”לי מסוג מיוחד במינו, שאינו חייל ואינו בדיוק אזרח, לפחות לא מבחינת זכויות.

הגורם למצב שלי, עד כמה שידוע לי לפחות, הוא תקלה שקרתה במערכת השלישות הצבאית ביום בו השתחררתי מהצבא, וככל הנראה שיבשה באופן כלשהו את הרישום שלי בתור חייל משוחרר. יצאתי מהצבא, אבל לא שוחררתי מחזקתו הביטוחית, הרפואית וכדומה.

ג'וינט בחסות החוק - לא השתחררתי, אבל לא כפוף למשטרה
אז, אני משוחרר או לא?

מצד אחד, אין לי יותר חובות צבאיות, בסיס או מפקד ישיר שאני צריך לדווח לו, אבל מצד שני אני עדיין רשום במערכת הצבאית ולא יכול לקבל זכויות אזרחיות מסוימות – כמו למשל להירשם לקופת חולים במקום לקבל טיפול במרפאה צבאית. במקביל, אין לי גם זכויות צבאיות, כמו אישור כניסה לבסיסים, ולכן אני לא יכול לבקר גם במרפאה הצבאית.

המצב החדש שנוצר הוא מציק לכל הפחות, אבל אחרי חודשיים שהוא הסב לי רק כאבי ראש, טרטורים ואינסוף טלפונים הלוך חזור בין השלישות לגורמים ממשלתיים, גיליתי השבוע את הצד הטוב שלו.

מתנת השחרור – חסינות לעישון ג’וינט

באחד הימים בתחילת השבוע, כמו בימים רבים אחרים שהייתי עושה זאת בשנים האחרונות, יצאתי לטיול בפארק עירוני הסמוך לביתי ולקחתי איתי ג’וינט אחד לדרך. תכננתי לעשן אותו בשקט במקום נסתר בצד הפארק, אך לצערי הרב בעודי מעשן אותו ניגש אליי שוטר במדים.

הוא מיד שאל אותי מה אני מעשן, ביקש ממני לכבות את זה ולהביא לו תעודת זהות, ואמר לי שאני מעוכב. אמרתי לו שמדובר בסיגריה אבל לא היה נראה שזה משכנע אותו, והוא המשיך לשאול אותי אם אני “מעשן סמים”, וביקש ממני לבוא איתו לתחנה.

אני מוכרח להודות שנלחצתי עד עמקי נשמתי. בקושי חודשיים משוחרר וחשבתי שכבר עכשיו הולך להיפתח לי תיק פלילי מיותר, אבל לא ממש היה לי מה לעשות ולמרות שהכחשתי שמדובר בקנאביס נאלצתי להתלוות אל השוטר בעודי מעוכב לחקירה.

כבר כשהגענו לניידת והוא ניסה להזין את תעודת הזהות שלי ידעתי שמשהו לא בסדר, ואחרי שעצרנו לכמה דקות בהן הוא עשה שיחת טלפון למישהו, הוא פנה ואמר לי שיש לי מזל שאני חייל והוא חייב לחכות למשטרה צבאית שעדיין תבוא לטפל בי.

מתנת השחרור של צה"ל - לעשן ג'וינט בשקט
מתנת השחרור של צה”ל – לעשן בשקט

הייתי מבולבל מאד ולא הבנתי מה הקשר למשטרה צבאית אחרי חודשיים של שחרור, אבל לא התכוונתי להתווכח עם שוטר, בטח שלא נגד עצמי, ולכן חיכיתי בנימוס עד שהגיע ג’יפ של משטרה צבאית כעבור כחצי שעה, ועליתי עליו כדי להגיע איתם לבסיס הקרוב.

בדרך לבסיס הסתבר שלא ניתן להנפיק לי תג עצור או לאפשר לי להיכנס לכל חלק מהבסיס עקב העובדה שאני לא חייל ומופיע במערכת הצבאית בתור משוחרר, ועד שהגענו לשם התברר שלאף אחד מהקצינים אין יכולת אפילו לקלוט אותי כעצור כי לא ניתן להזין את פרטיי האישיים במחשב. ממש בדיחה צה”לית.

לפי מה שאמרו לי הקצין שהגיע איתי, הוא יכול להחזיק בי לפי החוק למשך 24 שעות, אבל בגלל שהמשכתי לטעון שנעצרתי מלכתחילה בגלל סיגריה ולא היה מעורב קנאביס בעניין, כנראה בצירוף לחוסר הפואנטה בהחזקתי שנובע מהסטטוס שלי במערכת, הוא הסכים לשחרר אותי אחרי שעתיים.

שמח, צוהל ולא מאמין על כמות המזל שלי, חזרתי הביתה והבטחתי לעצמי שאני לא אעמיד את החסינות הזו במבחן חוזר, אבל בכל זאת ציינתי לעצמי שלפחות יצא משהו מהשירות הצבאי שלי: פעם אחת בחיים, יצא לי ליפול בין הכיסאות בדיוק במקום הנכון.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 2

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. סטלן ולא עצלן ☺ |

    עדיים עוצרים אנשים על ג’ויינט , עצוב.

  2. שם יפני |

    אותי צהל לימד להוריד ראשים בבנאג בלי מים כדי שלא יהיה רעש מחשיד, ושגם זה לא עוזר וכולם יודעים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות