ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
אנטיביוטיקה לקנאביס

שילוב בין אנטיביוטיקה לקנאביס – לא מסוכן

שתפו את החברים

קנאביס מסייע למגוון רחב של דלקות וזיהומים, אבל לעיתים אנחנו נאלצים ליטול תרופות אנטיביוטיות, שבמקרים רבים אסורות לשילוב עם חומרים אחרים. ידוע שאסור לשתות אלכוהול בזמן הטיפול באנטיביוטיקה, אבל מה לגבי צריכת קנאביס? המומחים טוענים שאין סיבה לחשוש משילוב בין…

קנאביס מסייע למגוון רחב של דלקות וזיהומים, אבל לעיתים אנחנו נאלצים ליטול תרופות אנטיביוטיות, שבמקרים רבים אסורות לשילוב עם חומרים אחרים. ידוע שאסור לשתות אלכוהול בזמן הטיפול באנטיביוטיקה, אבל מה לגבי צריכת קנאביס? המומחים טוענים שאין סיבה לחשוש משילוב בין אנטיביוטיקה לקנאביס.

חשוב להיות מודעים וזהירים לגבי כל חומר שמערבבים עם תרופה ולדעת מהן הסכנות ותופעות הלוואי באינטראקציה בין השניים, שכן שחומרים מסוימים עשויים לפגום באפקטיביות התרופה או לעורר תגובה שלילית כאשר השפעתם משלבת עם שלה.

כאשר הגוף נלחם בזיהום נגיפי, הרופאים בדרך כלל רושמים לחולה אנטיביוטיקה שמגיעה עם מספר כללים נוקשים, כמו חובת נטילת פרוביוטיקה או הימנעות מאלכוהול למשך תקופת הטיפול, אבל לרוב לא ניתנת תשובה לשאלה חשובה נוספת: האם אפשר לעשן קנאביס בזמן נטילת אנטיביוטיקה?

אנטיביוטיקה וקנאביס – לא חובה להפריד

טרי רויקרופט, נשיא המרכז הרפואי לחקר הקנאביס בקנדה (MCRCI), שחקר את הקנאביס והשפעותיו על גוף האדם במשך למעלה מעשור ולקח על עצמו את השליחות שבלקדם ולהעשיר את הידע הציבורי על הצמח, טוען כי אין ממה לפחד.

לטענתו נטילת אנטיביוטיקה ועישון קנאביס אינם יוצרים ביניהם אינטראקציה ממשית, ולכן השילוב ביניהם אינו מזיק לגוף כפי שאולי היה ניתן להניח, ואין מניעה לצרוך את השניים במקביל.

מהן הסכנות באינטראקציה שלילית בין תרופות?

“אינטראקציות מסוכנות בין תרופתיות יכולות להתרחש גם בגלל מוצרים טריוויאליים ויומיומיים שיש לכל אחד בבית”, מסביר רויקרופט. “לדוגמה, אפילו לחומר פשוט כמו קפאין יש אינטראקציה שלילית עם מעל 82 תרופות בשוק, וחלקן אף עשויות להיות קטלניות”.

אפילו מזון תמים ולכאורה לא מזיק כמו אשכולית עשוי להוביל לאינטראקציה שלילית עם אנטיביוטיקה. מדובר בפרי שיכול לשבש את המטבוליזם של חלק מהתרופות, כולל מספר סוגי אנטיביוטיקה המשמשים לטיפול בדלקות בדרכי הנשימה והעיכול, ולגרום להם לפגוע בגוף מבלי להיות בעלי ערך רפואי.

במחקרים שנערכו במרכז, מספר רויקרופט כי תחילה נעשה שימוש באשכוליות על מנת לקבל אינדיקציה לאינטראקציה שעשויה להיות לסוגי אנטיביוטיקה מסוימים עם קנאביס. כלומר,אם תרופה מסוימת לא מגיבה טוב עם אשכולית, מומלץ שלא לערבב אותה עם קנאביס.

“בפועל, לקנאביס יש מעט מאוד אינטראקציות עם תרופות אנטיביוטיות. למעשה, הקנאביס אפילו לא נמצא ברשימת ההתוויות שבעלון לצרכן שמצורף לאנטיביוטיקה, שבו מופיע כל דבר עלי אדמות”, הוא מסכם. “לכן, שינינו את ההתייחסות לקנאביס, שהוא הרבה יותר נייטרלי באינטראקציות שלו מאשכולית או כל פרי אחר”.

אם זה לא מתערבב עם אשכולית, אל תערבבו עם קנאביס

כל האינטראקציות שזוהו במחקרים הללו, כך לדבריו, היו מתונות מאוד, ואף מטופל אינו נדרש לקחת אינטראקציות זניחות שכאלה בחשבון. בהסתמך על כך שלא נמצאו אינטראקציות שליליות שמצריכות חולים להפסיק לקחת קנאביס, הרופאים כעת מנסים לברר אילו מסוגי האנטיביוטיקה פועלים בצורה הטובה ביותר בשילוב יחד איתו.

למשל, כאשר מטפלים בחולה שנוטל תרופות נגד כאבים ומשלב אותן עם קנאביס, ניתן לדבריו לקצץ במינון האנטיביוטיקה שלו באופן מיידי מבלי שהדבר יפגום כלל במידת האפקטיביות של התרופה. כלומר, המטופל יפיק את אותה התועלת התרופתית שהיה מפיק אילו נטל את הכמות המלאה.

זניח – אבל עלול להיות מורגש

למרות שתופעות הלוואי בשילוב בין קנאביס לאנטיביוטיקה מתונות וזניחות יחסית, לפי מטופלים ורופאים אחדים, ההשפעה שנובעת מהאינטרקאציה בין אנטיביוטיקה לקנאביס כן עשויה להיות מורגשת במידה מסוימת.

לדברי ג’סי גיל, אחות המתמחה בקנאביס רפואי, נטילת אנטיביוטיקה מסוג מקרולייד, עשויה להוביל לאינטראקציה שלילית עם קנאביס.

“המריחואנה מעכבת את ספיגתו של אנזים ספציפי בכבד, ציטוכרום p450. אנזים זה מצוי בתרופות רבות – כולל חלק מהאנטיביוטיקות”, היא מסבירה. “משמעות הדבר היא שהשפעת התרופות תהיה חזקה יותר. כמו כן, המטופל נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול מתופעות לוואי שליליות כתוצאה מן האנטיביוטיקה”.

בשורה התחתונה – שילוב של אנטיביוטיקה לקנאביס זה לא נורא

בסך הכל, רויקרופט אומר שאין בעיה מהותית בשילוב קנאביס עם אנטיביוטיקה, והסיכון היחיד הוא שהמטופל עשוי לחוות תופעות לוואי חזקות יותר כמו סחרחורות ומעט בחילות.

קנאביס – ללא אינטראקציות וסכנות עם תרופות

באשר לרופאים אחרים, הם לעתים משתמשים באשכוליות כאינדיקציה לקנאביס – שאם לתרופה מסוימת יש התוויה נגד אשכוליות, סימן שלא מומלץ לשלב אותה עם קנאביס – ואף רופא לא ישנה את המלצתו בעניין עד שמחקרים עדכניים יראו אחרת.

לסיכום, הפתרון הכי טוב הוא לא לקחת סיכונים ולשאול את הרופא שלכם על מה הוא ממליץ בהתאם לסוג האנטיביוטיקה שאתם נוטלים. כמו כן, הוא גם יכול לרשום לכם אנטיביוטיקה שונה שלא תיצור אינטראקציה שלילית עם קנאביס או עם אשכוליות.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. שרה |

    לשאול רופאים הם לא יודעים כלום גם על מרשמים שהם נותנים הם לא יודעים על תגובה בין תרופות

שינוי גודל גופנים
ניגודיות