ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
שרה עטיה

“בלי קנאביס הייתי שוכבת במיטה במצב סיעודי”

שתפו את החברים

שרה היא צעירה בת 29 המטופלת בקנאביס רפואי כבר 5 שנים. היא סובלת מפריצות דיסק ובעיות במערכת העצבים, וטוענת שללא הקנאביס היא הייתה “שוכבת במיטה במצב סיעודי כמעט מלא, עם חוסר יכולת לתפקד בפעולות חיי יום היום הבסיסיות ביותר”. ומה…

שרה היא צעירה בת 29 המטופלת בקנאביס רפואי כבר 5 שנים. היא סובלת מפריצות דיסק ובעיות במערכת העצבים, וטוענת שללא הקנאביס היא הייתה “שוכבת במיטה במצב סיעודי כמעט מלא, עם חוסר יכולת לתפקד בפעולות חיי יום היום הבסיסיות ביותר”. ומה הרופא שלה אמר? שהקנאביס עלול להפוך אותה לנרקומנית מסוכנת.

שרה עטיה, מטופלת קנאביס רפואי בת 29, התחילה לסבול מכאבי גב מטרידים כבר בגיל 19, בזמן שעבדה בתור גננת בגן ילדים עירוני.

באמצע יום עבודה שגרתי לפני כ-10 שנים, נרדמה לשרה הרגל, ומאז היא לא יכלה להזיז אותה יותר. היא הגיעה לאורתופד במהירות האפשרית, אך כמו כמעט כל מטופל קנאביס רפואי, היא נאלצה לעבור דרך קשה ומפרכת עד לאבחנה האמיתית של הבעיה שלה, ודרך קשה עוד יותר עד לקבלת הרישיון שלה לקנאביס.

למרות שאושר לה קנאביס לתקופה ארוכה, מאחר והיא זקוקה לו למעשה בכל יום בחייה, עד לפני כשבועיים שרה הייתה במשך חודשים ללא התרופה היחידה שמשפרת את מצבה הבריאותי. ולמה? אי-סדרים ובעיות ביק”ר.

שרה הסכימה להתראיין במסגרת פרויקט ‘התרופה הירוקה’ של קאנה, ולספר על הטיפול ששינה את מצבה הרפואי.

1. מהי ההתוויה בגינה את מטופלת בקנאביס רפואי?

“אני מקבלת קנאביס רפואי לטיפול בכאב כרוני בכל הגוף, וכן לבעיה במערכת העצבית שלי שגורמת לדלקות חוזרות בחיבורים. בנוסף, יש לי כמה דיסקים שחוקים ממש ופיברומיאלגיה”.

קנאביס - תרופה
קנאביס – התרופה של הטבע

“בגיל 19, בזמן שעבדתי בתור גננת התחילו לי כאבים בגב. פתאום באמצע יום העבודה נרדמה לי הרגל באופן פתאומי ולא יכולתי לעמוד עליה. במהירות האפשרית כבר הייתי אצל אורתופד שבמשך שנה שלמה לא ידע לאבחן את הבעיה שלי. רק לאחר שנה שלמה, אחרי שנכנס לקופת החולים שלי אורתופד אחר, הוא הבחין שמדובר בהמון פריצות דיסק”. 

2. איך נחשפת לטיפול בקנאביס רפואי?

“חבר שראה את רמת הסבל שלי, סיפר לי שיש תוכנית טיפול כזו במשרד הבריאות”.

3. תארי את התהליך שעברת עד לקבלת האישור, כולל רופאים, תרופות וטיפולים ניסיוניים

“זה היה מסע מפרך וכואב מאוד. בהתחלה, הרופא שלי לא הסכים לדון איתי כלל על נושא של קנאביס כי אני צעירה מדי (בת 22), ואפילו כעס עלי שאני בכלל מעלה את הנושא. הוא צעק עלי שאני לא נורמלית ושתוך חצי שנה גג אני יהפוך לנרקומנית מסוכנת”.

“הוא טען שאני הורסת לעצמי את החיים, סירב לתת לי המלצה, ואמר שעדיף כל תרופה בעולם מאשר לצרוך קנאביס. אם לומר את האמת, הוא הצליח להפחיד אותי כהוגן. אני האמנתי לו והפסקתי לבקש ממנו את הטיפול בקנאביס, אך במקביל המשכתי לחקור ולבדוק את הנושא בעצמי, תוך כדי שמנסים עלי כל תרופה וטיפול אפשרי, והרופאים התנגדו לנתח אותי מכיוון שטענו שזה רק יחמיר את המצב”.

 

תרופות מרשם
תרופות מרשם – האויב הגדול ביותר של מטופלי קנאביס רפואי

“כשנה וחצי אחרי המקרה, המצב שלי רק הלך והחמיר. התחלתי לעבור מסעות מפרכים של CT ובדיקות MRI כל חצי שנה, שבמהלכם התברר כי יש לי כמה דיסקים מתים בגב, בשפה המקצועית זה נקרא ניוון דיסקים על בסיס גנטי. התחלתי לצרוך המון משככי כאבים, פיזיותרפיה, ביקורים במרפאות כאב וזריקות ‘וולטרן’ בתדירות גבוהה מאוד. הייתי במצב הזה המון זמן, כמעט ולא יכולתי לתפקד ורק הייתי משותקת במיטה, וזקוקה לעזרה על בסיס יום יומי בכל הפעולות של חיי היום יום”. 

“עקב הצריכה של כל התרופות מרשם הגעתי למצב של ניתוקים במוח אשר התגלו בבדיקת EEG, ובנוסף התפתחו לי אלרגיות שונות כגון ללקטוז ולגלוטן, עצירויות, בעיות כבד ובדיקות דם לא תקינות”. 

“מתישהו אחרי שממעתי על הקנאביס, הייתי בהרצאה של ד”ר מיכאל דור, ושם הבנתי איך הצמח הזה יכול לעזור לי. לאחר קבלת האישור, המלחמה עם מערכת הבריאות המשיכה (עד היום), בעיקר כל משום שקופות החולים לא הסכימו להתעסק עם קנאביס יותר, גם למי שכן היה אישור ורק רצה לחדשו. לכן הייתי צריכה מספר פעמים לכתוב מכתבים לשר הבריאות ובדרך כלל לא קיבלתי שום תשובה”. 

4. תארי את השיפור באורח החיים שלך מאז תחילת הטיפול בקנאביס

“אין דרך לבטא במילים את השינוי לטובה. זה הציל לי את החיים, ובמקום לשכב במיטה במצב סיעודי כמעט מלא, עכשיו רוב הזמן אני מסוגלת לתפקד. כמובן שיש עדיין התקפים של כאב וזה לא פתר לי את כל הבעיות אך זה שיפר את המצב הכללי שלי בהמון. התקופה בה נטלתי את כל תרופות המרשם – היא מבחינתי תקופה שחורה. לפחות עכשיו, יש לי קרן אור קטנה ותקווה – וזה בזכות הקנאביס”.

“מאז שהתחלתי לצרוך את הקנאביס, לאט לאט הצלחתי להוריד את כל התרופות מרשם באופו מוחלט – ונגמלתי מכולן בתוך שנה וחצי. לאט לאט התחלתי להתנהל כמו אדם נורמלי, מלבד תנועות מסוימות שאני עדיין מוגבלת מלעשות אותן, אך בגדול כשאני צורכת קנאביס אני יכולה לתפקד כמעט כרגיל”.

“בנוסף, חזרתי לעבוד במשרה של 80% כמורה בבית ספר, משהוש עד אז היה נראה לי מופרך לחלוטין.”

5. האם את מטופלת בקנאביס בלבד, או נוטלת תרופות נוספות במקביל?

“כרגע, אך ורק קנאביס והרבה טיפולים אלטרנטיביים”.

6. אילו עצות יש לך לתת שחולים שמנסים לקבל אישור?

“קודם כל, להאמין שזו הדרך הנכונה ביותר עבורך. לעשות מחקר על הצמח ותכונותיו ולהבין מה בדיוק מתאים לך ולמצב שלך ולא לוותר”.

רישיון קנאביס רפואי
“יש הרבה אנשים טובים בשוק היום שעוזרים לקבל את הרישיון”

“היום בשוק יש הרבה אנשים טובים שעוזרים לקבל את הרישיון – ולכן כדאי לכולם לפנות אליהם ולא לצאת למלחמה לבד”. 

7. האם יצא לך לסבול הטרדה מצד המשטרה בקשר לתרופה?

“האמת, ייאמר לשבחם של השוטרים שעצרו אותי במס’ מקרים ושאלו אותי אם אפשר להריח את הסיגריה שאני מעשנת, אמרתי להם תמיד בצורה מכובדת שכן, ושזה קנאביס רפואי, ושיש לי רישיון. תמיד בירכו אותי לשלום, והמשיכו בדרכם”.

8. איפה את חושבת שהיית כעת אילולא הרישיון לקנאביס?

“סביר להניח שעדיין במיטה, מיואשת מאוד וחסרת חיים. כנראה סובלת מעוד ועוד תופעות לוואי קשות כמו שהיו לי בעבר כשנטלתי תרופות מרשם כמו: בעיות כבד וניתוקים במוח שעלולים להחמיר לפירכוסים, אלרגיות ועוד”.

9. מה את חושבת על גידול קנאביס ביתי, והאם חשבת להתחיל לגדל בעצמך?

“אני חושבת שזה הפתרון הנכון. כל אחד צריך להתאים לעצמו את המינון ואת הזן הנכון לו ולבעיה שלו. ברגע שהכל בצורה מוגבלת וקשוחה, המוח מפחד שחסר לו וצורך יותר”. 

סיפורה של שרה פורסם כחלק מפרויקט ‘התרופה הירוקה‘ של קאנה. מטופלים שמעוניינים לחשוף את סיפורם לקהל הרחב במטרה להעלות את המודעות הציבורית לטיפול רפואי בקנאביס, מוזמנים לפנות אלינו במייל (media@canna.co.il) או בהודעה לדף הפייסבוק שלנו.
איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות