ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
נטע - מטופלת קנאביס רפואי (פיברומיאלגיה)

“גם עם פיברומיאלגיה, הקנאביס עוזר לי לחייך”

שתפו את החברים

נטע היא בחורה צעירה שמטופלת בקנאביס רפואי קרוב לשנתיים, עקב התפרצות של מחלת הפיברומיאלגיה. היא מגדירה עצמה כמטופלת קנאביס “חנונית וסאחית”, ומקפידה לצרוך את הקנאביס כמו תרופה לכל דבר ובמידות מדויקות. ממצב חסר אונים של כאבים בלתי פוסקים, רעידות ותנועות…

נטע היא בחורה צעירה שמטופלת בקנאביס רפואי קרוב לשנתיים, עקב התפרצות של מחלת הפיברומיאלגיה. היא מגדירה עצמה כמטופלת קנאביס “חנונית וסאחית”, ומקפידה לצרוך את הקנאביס כמו תרופה לכל דבר ובמידות מדויקות. ממצב חסר אונים של כאבים בלתי פוסקים, רעידות ותנועות בלתי רצוניות בידיים היא מספרת שהקנאביס החזיר לה את עצמה ואת החיוך שלא יורד לה מהפנים. 

נטע היא בחורה צעירה בת 27, שלפני 3 וחצי שנים שמה לב כי פתאום דברים החלו ליפול לה מהידיים באופן לא מוסבר. תחילה, חשבה שהדבר נגרם בגלל תחום העיסוק שלה כסטודנטית לארכיטקטורה, תחום אשר דורש מאמץ פיזי בידיים, אך כחצי שנה לאחר הופעת התסמינים היא אובחנה באופן רשמי כחולת פיברומיאלגיה.

פיברומיאלגיה
פיברומיאלגיה – מחלת דאבת השרירים

למרות גילה הצעיר, הספיקה נטע להיחשף לכמות גדולה של כדורים נרקוטיים בעת ניסיונות הטיפול במחלה ותסמיניה, עד שלבסוף גילתה בזכות רופא אכפתי אחד, מה באמת עוזר לה. מאז, כבר קרוב לשנתיים שהיא מטופלת בקנאביס רפואי ומספרת כיצד היא קיבלה במתנה את עצמה. 

נטע הסכימה להתראיין במסגרת פרויקט ‘התרופה הירוקה’ של קאנה, ולספר לנו על התרופה היחידה שעוזרת לה לנהל אורח חיים המתאים לבחורה צעירה כמוה: 

1. מהי ההתוויה בגינה את מטופלת בקנאביס רפואי?

“לפני 3 שנים בערך, הייתה תקופה בה החלו פתאום סתם ככה ליפול לי דברים מהידיים ללא שום סיבה, ופרק זמן לאחר מכן התחיל להופיע כאב עז. זה היה מאוד פתאומי ודרסטי, אך לא היה מוסבר”.

“בגלל שאני סטודנטית לארכיטקטורה, חשבתי בהתחלה שיש קשר, ושזה בסך הכל מאמץ יתר של הידיים, ולכן ניסיתי לטפל בעצמי בשיטה הפשוטה ביותר של מנוחה”.

“אחרי שהמצב ממש החמיר, הלכתי לייעוץ בפעם הראשונה, ומיד הרופאה רשמה לי כדור בשם ‘קספו’ (Xefo) והפנתה אותי לנוירולוג. כחצי שנה לאחר הופעות התסמינים, בזמן שלא הכדור הזה ולא אף אחד ממחליפיו עזרו לי, אובחנתי באופן רשמי כחולת פיברומיאלגיה”.

2. איך נחשפת לטיפול בקנאביס?

“לטיפול בקנאביס נחשפתי על ידי חברה שצורכת קנאביס רפואי, ששמה לב לשינוי שבי ולסבל שעברתי והמליצה לי לפנות למרפאת כאב ולהגיש בקשה לקבלת רישיון קנאביס רפואי”.

3. תארי את התהליך שעברת עד לקבלת האישור, כולל רופאים, תרופות וטיפולים ניסיוניים

“התהליך התחיל במפגש עם הנוירולוג הראשון אליו הופניתי. באותה התקופה הייתי בחורה הרבה יותר שמנה ממה שאני כיום, והנוירולוג (שהיה אפילו שמן יותר ממני) פשוט אמר לי שכל הבעיה שלי טמונה במשקל שלי, ושאני חייבת לרדת במשקל לפני כל דבר אחר. כל זאת לפני שהוא בדק אותי או אפילו שאל אותי שאלה אחת”.

“הייתי די בשוק, משום שלא חלמתי שרופא ידבר אלי ככה וכעסתי עליו מאוד. דרשתי ממנו להפנות אותי לכל הבדיקות הרלוונטיות אליהן הוא היה שולח כל אדם אחר שבמשקל תקין, ולאחר שהוא עשה לי בדיקה נוירולוגית מקיפה, הוא הפנה אותי לעוד מספר בדיקות ולרופא ראומטולוג”.

“בהמשך עברתי סדרה של בדיקות, כולל בדיקה של הלכה עצבית הנקראת EMG, במהלכה מחשמלים את קצות העצבים, ובמקרים מעט חריגים יותר כמו שלי גם תוקעים מחטים שמחוברות לחשמל, עד שהגוף מפיק תגובה”.

קנאביס רפואי
בדיקת MRI – סריקה של האיברים הפנימיים באמצעות תהודה מגנטית

“עברתי המון בדיקות נוספות, ביניהן בדיקות CT, MRI, בדיקות דם מסוגים שונים, בדיקות מוטוריות, בדיקות שתן, בדיקות צואה, בדיקות למתכות ונחושת ובדיקות למחלות הזויות שבחיים לא שמעתי על שמן”.

“עברתי טיפולים רבים נוספים כמו טיפול בלידוקאין, הזרקת סטרואידים, חסימת בלוק עצבי, טיפולים בחשמל, דיקור רפואי ושתי סדרות טיפול בתא לחץ שמאוד עזרו לי. במהלך סדרת הטיפול הראשונה כבר קיבלתי את הרישיון לקנאביס, בסיועו האדיב והמסור של ראומטולוג מדהים בשם ד”ר נעם חרץ (ז”ל) שהיה הרופא שלי במשך קרוב לשנתיים לפני שנפטר”.

“למרות שכל פיסה בקיר שלו הייתה מכוסה בשלטים מאוד ברורים לפיהם הוא אינו מגיש בקשות עבור מטופלים, אבל בשנייה שהוא פגש אותי הוא ציקצק בלשונו ואמר לי שמיד הוא מגיש עבורי בקשה לקנאביס רפואי, ושהוא חושב שזה הדבר היחיד שיעזור לי, ולולא הנוהל הנוכחי במשרד הבריאות הוא היה מגיש את הבקשה מיד”.

“בגלל הנוהל, הוא היה מחויב לנסות איתי עוד מספר טיפולים במקביל, אך שנינו הבנו במהרה שהקנאביס הוא התרופה האמיתית בשבילי. הוא תמך בי מאוד ועזר לי בבניית תכנית טיפול מסודרת, שבה קבענו על העלאה הדרגתית במינון שתגמול אותי מכל התרופות הנרקוטיות והאופיואידים”.

4. תארי את השיפור באורח החיים שלך מאז תחילת הטיפול בקנאביס

“החברים שלי אוהבים לקרוא לי הסטלנית הכי סאחית שיש, מפני שאני צורכת קנאביס רפואי רק לשם המטרות הרפואיות שלו ולא משתמשת בו לצרכי פנאי. אני עושה את זה בקפדנות רבה. צורכת 3 פעמים ביום, וכמובן מודדת בדיוק כמה אני לוקחת. בקיצור, מטופלת חנונית”.

“השיפור באורח החיים שלי הוא פשוט מדהים. אפשר לומר אפילו פלאי. תוך שבועיים ההשפעה על הגוף הייתה מדהימה, התקפי הכאב המטורפים שהיו לי פחתו בצורה משמעותית, ובמקום שיהיה לי התקף חזק ומשתק כל 30 שניות, אני סובלת מכמה בודדים כאלו ביום.

“לפני הקנאביס היו ימים שאפילו לא יכולתי להתקלח מרוב שכאב לי, והיום כמעט ואין דבר כזה, אבל מעל הכל קנאביס מאפשר לי לנשום ולנהל מינימום של שגרה נורמלית”.

קנאביס תרופה
אחרי סדרה של טיפולים התגלתה התרופה האמיתית – קנאביס

“ההשפעות של התרופות הנרקוטיות שקיבלתי היו מאוד מאוד קשות. התרופות גרמו לי לחוסר תאבון ותיאבון מוגבר לסירוגין, בעיות בזיכרון, חוסר שליטה במצבי רוח ומצבי רוח קיצוניים. הרגשתי שתרופות כמו ‘ליריקה’, ‘סימבלטה’, והאופיום בעצם לקחו ממני כל צלם אנוש, אבל מאז שהתחלתי לצרוך קנאביס קיבלתי את עצמי בחזרה”. 

“אני הרבה יותר מרוכזת, היצירתיות שלי התפתחה מאוד (מה שתורם לי מאוד בתחום הלימודים שלי), אני רגועה מאוד, התיאבון שלי תואם את הצורך הגופני האמיתי שלי, ורוב הזמן אני מחייכת, גם אם זה חיוך קטן ללא סיבה. וזה לא מהסטלה, זה פשוט מלהרגיש קצת יותר טוב”.

5. האם את מטופלת בקנאביס בלבד, או נוטלת תרופות נוספות במקביל?

“כרגע, כל עוד אין לי העלאה במינון, לצערי אני לא יכולה לצרוך קנאביס בלבד. אך גם זה בתהליך יחד עם ראומטולוג חדש שהתחיל לטפל בי”.

“אני מקבלת ‘טרגין’, שזהו מורפיום סינתטי שיש בו גם תרופת נגד לתופעות לוואי שיש במורפיום, והכדור הזה מאוד עוזר לי. כל עוד אני לוקחת אותו בדיוק בזמן אני מרגישה הקלה גדולה מאוד”.

“לצערי קיימת בעיה מאוד גדולה עם הכדור הזה. אם אני מאחרת בנטילת הכדור אפילו בשעה אחת, הוא מביא עמו תופעות לוואי לא נעימות כלל כמו צמרמורות, קריזות ועיגולים בצבע סגול מתחת לעיניים”.

6. אילו עצות יש לך לתת לחולים שמנסים לקבל אישור?

“אני לא חושבת שזה נכון לזרז את התהליך, ואני מאוד מאמינה בתהליך כמו שהוא. התרופות שלי עשו לי רע, אך הן בהחלט יכולות להשפיע על כל אדם בצורה אחרת”.

“כמו שקנאביס עוזר, ישנם אנשים שלהם הוא יכול אולי להזיק. יצא לי לפגוש כמה כאלה באופן אישי. לא תמיד אנחנו מודעים להשפעות המלאות שלו, וגם הרופאים חוששים מלתת אותו ישר לכל חולה, ולכן אני כן חושבת שצריך לעבור  פסיכיאטר שיאבחן את המצב ויחליט האם המריחואנה באמת לא תפגע באדם שמבקש את האישור מבחינה נפשית”.

“אני חושבת שהתהליך של מתן תרופות נסיוניות לפני מתן קנאביס הוא נכון. כיוון שעל התרופות הללו כן יש לנו מידע ועל שימוש רפואי בקנאביס אין לעולם הרפואה מידע מדויק”.

7. האם יצא לך לסבול הטרדה מצד המשטרה בקשר לתרופה?

“לשמחתי לא יצא שפנו אלי מעולם בנושא. אני תמיד דואגת לקחת איתי תעודת נכה ורישיון בתוקף. אני חושבת שגם כך אני נראית מספיק סובלת ותמימה כדי שרשויות החוק לא יפנו אלי בנושא”.

8. איפה את חושבת שהיית כעת אילולא הרישיון לקנאביס?

“האמת שרועד לי הקול רק מעצם המחשבה על זה. ללא הקנאביס הייתי בן אדם במצב מזעזע ושבור. לא הייתי מסוגלת להזיז אצבע מבלי שיכאב לי משהו. בזכות הקנאביס אני יכולה לקום בבוקר, לצאת מהמיטה ולחיות יום שלם מלא בתוכן ובשמחה”.

9. מה את חושבת על גידול קנאביס ביתי, והאם את חושבת להתחיל לגדל בעצמך?

“אני לא חושבת שזה טוב. כמו שאמרתי בהתחלה, אני צרכנית מאוד חנונית. אני חושבת על הקנאביס נטו בתור תרופה ולא ממחשבה על צרכי פנאי. כתרופה אני לא חושבת שזה נכון לגדל אותה בבית, כיוון שאין לנו שליטה ובקרה על מה יהיה הרכב החומרים הפעילים. לצערי עדיין מדי פעם אני עלולה לקום ליום לא טוב, ובמצב שכזה, מי ידאג לצמחים שלי?”

גידול קנאביס רפואי
גידול קנאביס – מעדיפה להשאיר למקצוענים

“מן הראוי לדעתי שכמו שלא נותנים לנו להפיק כל תרופה אחרת בבית או לנתח את עצמנו, גם את הקנאביס אנחנו לא צריכים לגדל בבית לצרכי רפואה. למגדלים המקצועיים יש את הכלים שלנו אין, ואני שמחה שיש מי שעושה את העבודה הזאת בשבילי. וכן, יש את ההיבט הפלילי, ואני לא מדמיינת את עצמי חיה בפחד עקב מחשבה שיגיעו אלי הביתה ויעשו לי בלאגן”.

סיפורה של נטע פורסם כחלק מפרויקט ‘התרופה הירוקה‘ של קאנה. מטופלים שמעוניינים לחשוף את סיפורם לקהל הרחב במטרה להעלות את המודעות הציבורית לטיפול רפואי בקנאביס, מוזמנים לפנות אלינו במייל (media@canna.co.il) או בהודעה לדף הפייסבוק שלנו.
איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 2

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. א.א |

    זה ממש מכעיס שאחד מקבל ביטוח לאומי וקנאביס רפואי והשני לא.. ואני סובל שמונה שנים ללא אפשרות להתפרנס אני גר בממ”ד ציבורי ובקושי יש לי מה לאכול והכל בגלל המחלה הזאת והכאבים שהיא גורמת פשוט איום ונורא אין מנוחה לנשמה כל היום הגוף צורח מכאבים והכדורים שלהם לא עוזרים!

  2. אור |

    בתור חולה פיברומיאלגיה, זה נותן לי תקווה שבעזרת השם אקבל מרשם ואולי יהיו לי גם חיים של אדם בריא לשם שינוי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות