ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
קנאביס רפואי פרוייקט התרופה הירוקה - בן ארצי פוסט טראומה כרונית
בן ארצי מטופל קנאביס רפואי קרוב לשנה בעקבות אבחנה של 'פוסט טראומה כרונית', שנגרמה לו בעקבות אובדן קשה של אנשים קרובים במהלך חייו. למרות שהקנאביס אכן מסייע לבן במגוון היבטים, הוא מספר כי ההתנהלות מול משרד הבריאות היא בלתי נסבלת, קשה ומייאשת, ולכן גם אחרי שנה שלמה ותביעה נגד משרד הבריאות, הרצף הטיפולי שלו עדיין לא מוסדר.

“קנאביס רפואי עוזר, אך משרד הבריאות עושה את המוות”

שתפו את החברים

בן ארצי מטופל קנאביס רפואי קרוב לשנה בעקבות אבחנה של ‘פוסט טראומה כרונית’, שנגרמה לו בעקבות אובדן קשה של אנשים קרובים במהלך חייו. למרות שהקנאביס אכן מסייע לבן במגוון היבטים, הוא מספר כי ההתנהלות מול משרד הבריאות היא בלתי נסבלת, קשה ומייאשת, ולכן גם אחרי שנה שלמה ותביעה נגד משרד הבריאות, הרצף הטיפולי שלו עדיין לא מוסדר.

בן ארצי מטופל קנאביס רפואי קרוב לשנה בעקבות אבחנה של ‘פוסט טראומה כרונית’, שנגרמה לו בעקבות אובדן קשה של אנשים קרובים במהלך חייו. למרות שהקנאביס רפואי אכן מסייע לבן במגוון היבטים, הוא מספר כי ההתנהלות מול משרד הבריאות היא בלתי נסבלת, קשה ומייאשת, ולכן גם אחרי שנה שלמה ותביעה נגד משרד הבריאות, הרצף הטיפולי שלו עדיין לא מוסדר.

בן ארצי הוא מטופל קנאביס רפואי בן 38, המאובחן בתסמונת פוסט טראומה כרונית קשה, שהתפתחה בעקבות אובדן של הוריו ואשתו ההריונית. אובדן זה הביא את בן למצב נפשי קשה מאוד ותחושה של חוסר שליטה בחייו.

בעקבות האובדן, בן מספר שהגיע לשיא תחושת הסבל שלו ולמצב בו החמלה שלו כלפי אחרים התעוררה. בעקבות הטראומה הוא הקים תחנת רדיו טבעונית בשם ‘רדיו קול החיות’, המסייעת לו מעט בהתמודדות עם התסמינים של הפוסט טראומה.

תחנת רדיו - רדיו קול החיות טבעונות
רדיו קול החיות – הרדיו הטבעוני של ישראל

כמו מטופלים רבים אחרים, גם בן נמצא במרדף בירוקרטי מתמיד אחרי התרופה שלו וכמעט תמיד חש ‘לבד במערכה’. הוא אינו מקבל את הטיפול שהוא באמת זקוק לו, הרצף הטיפולי שלו נקטע כל פעם מחדש והוא חי בתחושה שאף אחד במשרד הבריאות לא באמת מעוניין לסייע לו בשום צורה.

בן הסכים להתראיין במסגרת פרויקט ‘התרופה הירוקה’ של קאנה ולשתף אותנו בדרך הקשה שעבר עד לרישיון המיוחל, שלצערנו, עדיין לא הגיעה לסוף שמח.

1. מהי ההתוויה בגינה אתה מטופל בקנאביס רפואי?

“אני מטופל בקנאביס רפואי בעקבות פוסט טראומה קשה שנגרמה כתוצאה מאובדן אנשים רבים בחיי הפרטיים. זה התחיל במשבר נפשי אליו הגעתי עקב מותם של שני הוריי, והמשיך באובדן בת זוגתי בעת שהייתה בחודש השמיני להריונה בתאונת דרכים”.

“בעקבות האובדן, הגעתי למצב נפשי בלתי נתפס והרגשתי שאני לא יכול לשלוט בחיי יותר. זמן קצר לאחר מכן אובחנתי במכון ‘משאבים’ כפוסט טראומתי כרוני”.

2. איך נחשפת לטיפול בקנאביס רפואי?

“במשך חודשים רבים טיפלתי באימי שסבלה ממחלת הסרטן בראות ובגזע המוח. לקראת החודשיים האחרונים של חייה, היא קיבלה רישיון לקנאביס רפואי ושם נחשפתי לראשונה לסגולותיו, והופתעתי שהקנאביס סייע אפילו לי לטפל בה עד נשימתה האחרונה”.

3. תאר את התהליך שעברת עד לקבלת האישור, כולל רופאים, תרופות וטיפולים ניסיוניים 

“הדרך שלי התחילה כשהתאשפזתי במוסד לבריאות הנפש בפרדסיה, בבית החולים ‘לב השרון’ שהינו כפוף לנהלים של משרד הבריאות. לפני כן, הייתי מטופל באילת במקום שנקרא מיל”ה (מרכז לבריאות הנפש)”.

“הגעתי אליהם במצב בו אני נורא מפחד מהחיים. בתגובה קיבלתי המון כדורים ותרופות שונות, וקיבלתי מגוון אבחנות שגויות. אף פעם איש לא הציע לשלוח אותי לאיבחון פוסט טראומתי ולכן לא היה לי מושג שבזה מדובר עד שאובחנתי באופן פרטי על ידי רופאים פרטיים במכון ‘משאבים’, לאחר שמשרד הבריאות סרבו לאבחן אותי”.

קנאביס - תרופת קו אחרון
קנאביס – עדיין תרופת קו אחרון למטופלים

“אובחנתי כפוסט טראומתי כרוני גם בקנדה, בתקופת המגורים שלי שם. ברגע שהבנתי שהקנאביס הרפואי אכן עוזר לי, דרשתי להוציא רישיון קנאביס רפואי בישראל, כי בכל זאת, שם אני מתגורר. התהליך היה ארוך ומייגע מאוד, וכל רופא שניגשתי אליו מיד סרב בכל תוקף להמליץ על קנאביס רפואי ורק המשיכו לרשום לי מאגר נכבד של תרופות”.

“אחרי שתפסתי את עצמי בידיים, החלטתי שהדרך היחידה להשיג משהו במדינה הזאת היא לעשות רעש. הגשתי תביעה אזרחית בבית הדין הגבוה לצדק בהולנד כנגד משרד הבריאות, על כך שהרופאים התנהלו מולי בחוסר אמפטיה ובדרך מיושנת ומרעילה, פגעו לי בנפש לטווח ארוך ואבחנו אותי במגוון אבחנות שגויות והמליצו על טיפול שגוי”.

“תביעה זו נמצאת עד היום בתהליכים ויידרשו לה לדעתי כמה שנים טובות, אך לפחות היא זירזה את קבלת הרישיון שלי. הטיפול עדיין אינו מתאים לי, אני לא מקבל כמות מספקת וכל פעם שאני פונה אליהם שולחים אותי לדבר שנקרא ‘תחלואה כפולה’, כתוצאה מכך אני עדיין לא מקבל טיפול שאני צריך ממשרד הבריאות. הצמח אמנם עוזר לי, אבל משרד הבריאות פשוט עושה את המוות לי ולהמון מטופלים אחרים”.

4. תאר את השיפור באורח החיים שלך מאז תחילת הטיפול בקנאביס

“לצערי עדיין קצת קשה לי לומר. ישנם חוסרים בזנים ובעיות שלא נגמרות ברצף הטיפולי שלי. משרד הבריאות מבקש ממני בכל פעם מחדש משהו שנקרא ‘תחלואה כפולה”.

הרפורמה החדשה - חוסר בזני קנאביס
חוסר בזני קנאביס בעקבות הרפורמה החדשה – פוגע ברצף הטיפולי של החולים

אני כן יכול לומר שהקנאביס מסייע הרבה יותר ביחס לתרופות המרשם והתופעות הנוראיות שהן מביאות איתם. הייתי שמח לקבל שיחות ותמיכה נוספת שלצערי אני לא מקבל כרגע וחש די לבד במערכה”.

5. האם אתה מטופל בקנאביס בלבד, או נוטל תרופות נוספות במקביל?

“מטופל בקנאביס רפואי בלבד. חד משמעית בחרתי שלא לגעת יותר לעולם בתרופות ואני מקווה שלעולם לא יהיה לי צורך. בנוסף, בחרתי בדרך של טבעונות מלאה, המעניקה הימנעות ממחלות המקודמות על ידי חברות התרופות ובעלי האינטרסים”.

6. אילו עצות יש לך לתת לחולים שמנסים לקבל אישור?

“הטיפ היחיד שיש לי לתת לכם הוא לפנות ישירות לרפואה הפרטית, על אף הכסף הכרוך בכך. תחסכו לעצמכם סבל מיותר ואפילו תבואו בדין מול משרד הבריאות אם יש צורך”.

“יש תחושה כי הרופאים לא מעוניינים להמליץ באופן מלא על קנאביס, וכנראה שזה קשור בכסף. אל תהמרו על איכות החיים שלכם ושל בני משפחתכם, ותעשו כל מה שצריך כדי לקבל רישיון לקנאביס רפואי“.

7. האם יצא לך לסבול הטרדה מצד המשטרה בקשר לתרופה?

“היה מקרה אחד בו שוטרים עצרו אותי לבדיקת רישיונות ומיד לאחר מכן שחררו אותי. חוויה שגרתית שלדעתי לא מזיקה”.

8. איפה אתה חושב שהיית כעת אילולא הרישיון לקנאביס?

“קשה מאוד לדעת, לפני הקנאביס היו לי הרבה מאוד מחשבות אובדניות. בנוסף, ככל הנראה שהייתי ממשיך בטיפול של תרופות כימיות של משרדי בריאות הנפש וממשיך לסבול מתופעות לוואי נוראיות”.

9. מה אתה חושב על גידול קנאביס ביתי, והאם אתה חושב להתחיל לגדל בעצמך?

“הקנאביס הוא צמח נהדר שצריך להיות מפוקח. אני מקווה שבעתיד המדינה תממן באופן מסודר גידול צמחים רפואיים בבתים של מטופלים. אני מניח שזה יקל על רבים”.

קנאביס - תרופה של הטבע
“הקנאביס הוא של הטבע, ולאף אחד אין זכות לקחת לנו אותו”

“בכל המסע שלי אני הבנתי שהטבע נלקח מידי בני האדם. הבריאות של האדם נמצאת באותנטיות הטבעית של העולם, ואת זה אף אחד מבני האדם האחרים לא יכול לקחת”.

10. מה דעתך על צריכת קנאביס למטרות פנאי, ומהי עמדתך לגבי לגליזציה?

“אני חושב שברגע שזה יהיה חוקי, כל אחד יהיה רשאי לבחור אם הדבר אכן עושה לו טוב או לא. אני חושב שברגע שמשהו מוגדר כ’אסור’, בלי שום סיבה מוצדקת באמת, כולם רוצים לנסות את זה בכוונה. ברגע שהקנאביס יהיה חוקי, התלהבות העדר תרד ותהיה הרבה יותר מאוזנת”.

סיפורו של בן ארצי פורסם כחלק מפרויקט ‘התרופה הירוקה‘ של קאנה. מטופלים שמעוניינים לחשוף את סיפורם לקהל הרחב במטרה להעלות את המודעות הציבורית לטיפול רפואי בקנאביס, מוזמנים לפנות אלינו במייל (media@canna.co.il) או בהודעה לדף הפייסבוק שלנו.
איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 2

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. גבי |

    כל הכבוד על המלחמה הצודקת במשרד הבריאות!
    והבחירה בטבעונות כדרך חיים הכרחית בעיני, למי שמאמין בטיפול בדרך של תרופה טבעית ולא כימיה ורעלים.

  2. pelegf |

    רק הפסקת הפללה תבטיח קנאביס איכותי לכל מי שזקוק לו, חולה או בריא

שינוי גודל גופנים
ניגודיות