ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
קנדה, קנאביס, חנינה

לקראת הלגליזציה בקנדה – חנינה המונית?

שתפו את החברים

ממשלת קנדה מתקדמת בצעדי ענק לעבר הלגליזציה בקיץ הקרוב, אך כעת היא נתקלה בבעיה מהותית: מה עושים עם כ-500 אלף קנדים שהנם בעלי רישום פלילי הקשור לעבירות קנאביס בלבד? כעת מסתמן כי פתרון הבעיה יהיה כנראה דרך מהלך של חנינה…

ממשלת קנדה מתקדמת בצעדי ענק לעבר הלגליזציה בקיץ הקרוב, אך כעת היא נתקלה בבעיה מהותית: מה עושים עם כ-500 אלף קנדים שהנם בעלי רישום פלילי הקשור לעבירות קנאביס בלבד? כעת מסתמן כי פתרון הבעיה יהיה כנראה דרך מהלך של חנינה גלובלית, שצפוי להפוך לאחת מאבני הדרך החשובות ביותר במאבק הלגליזציה העולמי.

האקטיביסטים שפועלים לטובת זכויות צרכני הקנאביס בקנדה, עסוקים כבר חודשים ארוכים בחיכוך ידיהם זו בזו, בציפיה והמתנה לקראת הלגליזציה שצפויה להגיע בחודש אוגוסט, או ספטמבר, במה שעד כה נמסר מבכירי הממשל בתור “תאריך לא ידוע בקיץ 2018”.

למרות שהדרך אל החופש כבר בטוחה, יש האומרים אפילו מעבר לכל צל של ספק או של ספין שלטוני או תקשורתי, עדיין ישנה בעיה אחת גדולה מאד שמרחפת מעל ראשיהם של אזרחי קנדה שכבר הנם בעלי רישום פלילי שנוגע לעבירות קנאביס.

לקראת הגאולה – חנינה?

הבעיה המהותית, שעולה כעת על שולחנם של פוליטיקאים בכירים רבים בממשל הקנדי כמעט בכל יום, היא האפליה החברתית שנעוצה בחקיקה הישנה כלפי סמים בכלל, וקנאביס בפרט.

אפליה זו הביאה עד היום לכדי הרשעתם של “עבריינים” רבים מאוכלוסיות מוחלשות, בין היתר עולים חדשים ומשפחות מהגרים עניות, בעבירות קלות הקשורות לקנאביס, שחתמו עבורם את הדין הפלילי ושינו את מסלול חייהם לרעה בתור עבריינים מורשעים.

קנאביס ואזיקים - תמונת אילוסטרציה של חנינה
כדי לקדם חופש וזכויות אדם – צריך להתחיל בחנינה

כחלק מתוכנית הלגליזציה המתקרבת, אותם חוקים מיושנים הנוגעים לעבירות קנאביס ובעיקר לקלות שבהן שאינן כוללות סחר או עיסוק בכספים, יבוטלו כליל, ולפיכך יפסיקו לפגוע בחייהם של אזרחים נורמטיביים רבים.

עם זאת, השינוי המדובר הוא עתידי בלבד, ולפי דעתם של פעילים רבים מדובר בחצי עבודה, שלא באמת תסיר את הנזק העקיף שגוררת ההרשעה בפלילים, בייחוד לא בקרב אוכלוסיות מוחלשות שנפגעות ממנה יותר. לדברי אותם פעילים, אין שום טעם בביטול האשמה הפלילי, אם שאריות העבר שלה עדיין מסוגלות לעשות נזק לחיי אדם.

ובכמה נזק מדובר? במספרים, ישנם יותר מ-15 אלף נאשמים שהורשעו בעבירות קנאביס מאז בחירתו של ראש הממשלה הנוכחי, ג’סטין טרודו (Justin Trudeau), בשנת 2015, ובסך הכל ביותר מ-500 אלף אזרחים קנדים שחיים היום עם רישום פלילי הנוגע לקנאביס בלבד. חלקם, ובייחוד אלו המשתייכים לאוכלוסיות מוחלשות, נפגעים מרישום זה בצורה משמעותית.

העצומה המתגבשת: חנינה עכשיו!

מאחר ונושא החנינה לגבי עבירות העבר הוא אחד הנושאים הראשונים בחשיבותם עבור מחנה התומכים בלגליזציה, נראה כי אי הכללתו במודל הלגליזציה לא תעבור על סדר היום, ובשום צורה לא תיטמע במודל הלגליזציה הסופי.

בצעד ראשוני, הקימו תומכי המחאה עצומה הקוראת לממשלה לבצע מחיקה רטרואקטיבית מלאה של כל איש ואישה שעברו אי פעם עבירה הקשורה לקנאביס בלבד. על העצומה חתמו עד כה למעלה מ-1,500 איש, והיד עוד נטויה – בדרך ליעד של 5,000 חתימות עד סוף החודש.

חוקי קנאביס - כלי פלילי שהרס חיים רבים
חוקי קנאביס – כלי פלילי שהרס חיים רבים

העצומה הפכה למעשה לחלקו העיקרי של “הקמפיין למען החנינה” שמקדמים פעילי קנאביס בקנדה כבר שנה שלמה, ואם אכן תתמלא באלפי החתימות הדרושות, ייתכן כי היא תחייב את הממשל לשנות את מודל החקיקה, ובכך תהפוך לאחד מאבני הדרך החשובות ביותר במאבק הלגליזציה העולמי.

אנאמריה אנינאג’ור (Annamaria Enenajor), עורכת דין מטורונטו ומובילת קמפיין החנינה, סיפרה לתקשורת כי נכון לכיום האכיפה של חוקי הקנאביס גורמת לפגיעה בחייהם של בני אדם רבים, וציינה כי למרות שהחקיקה שהציעה הממשלה אינה כוללת התייחסות לנושא ביטול אישומי העבר, המחאה בנושא “לא תיחלש עד שיושג הצדק”.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 4

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. נדב |

  לאט לאט מקבלים שכל

 2. Shlomi debi |

  “לקראת הלגליזציה בישראל – חנינה המונית?”🤣
  אפשר רק לחלום בנתיים

 3. נהרי מוחמד |

  לחקוק עוד חוקים נוספים בענין איסור מוחלט בשימוש וסחר בסמים והענישה להכפילה נגד משתמשי וסוחרי סמים כולל בקנאביס שהינו סם קשה ומסוכן לכל ענין ודבר,אומנם מלבד חולי כאבים כרוניים קשים הזקוקים לקנאביס רפואי יש הצדקה להקל עליהם כאביהם ולאשר להם רשיון שימוש בקנביס רפואי.

 4. אורי |

  מתי בישראלללללל

שינוי גודל גופנים
ניגודיות