ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
רפורמת ליצמן בשטח: תורים ארוכים, חולים סובלים וספקים חסרי אונים

רפורמת ליצמן בשטח: תורים ארוכים, חולים סובלים וספקים חסרי אונים

שתפו את החברים

בימים האחרונים הפכו התורים בדרך לאספקת הקנאביס הרפואי לארוכים מן הרגיל, במקום להיעלם כחלק ממהלכי הרפורמה. הגורם לכך, לפחות לדברי גורמים בכירים בתעשייה, הוא יישום רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות בתהליך איטי ומסורבל. במקום “קנאביס בבית מרקחת” הפכה סיסמת…

בימים האחרונים הפכו התורים בדרך לאספקת הקנאביס הרפואי לארוכים מן הרגיל, במקום להיעלם כחלק ממהלכי הרפורמה. הגורם לכך, לפחות לדברי גורמים בכירים בתעשייה, הוא יישום רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות בתהליך איטי ומסורבל. במקום “קנאביס בבית מרקחת” הפכה סיסמת הרפורמה ל”רחמנא ליצמן”, והמציאות בשטח די תואמת את הסלוגן.

רפורמת הקנאביס הרפואי של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שהייתה אמורה להפוך את השוק הישראלי לאחד המתקדמים בעולם, להכניס לתנועה מהלכים בין לאומיים של ייצוא קנאביס לחו”ל ולפתור לחולים את הבעיות הרבות שלהם תוך חצי שנה (חודש אחרי יום כיפור), ממשיכה בינתיים לספק אכזבות.

אתמול (א’) בבוקר גילו מטופלי קנאביס שהגיעו לנקודות החלוקה של הספקיות השונות, את הגזרה החדשה-ישנה ששום הפגנה לא משנה: תורי ענק, שנוצרו שוב עקב “תהליכי המעבר” של משרד הבריאות לקראת יישום ומימוש הרפורמה, בשילוב תקופת החגים.

עמדת החלוקה של תיקון עולם בת”א, אתמול (יום שני)

אחד המטופלים שהגיעו אמש בשעות הבוקר המוקדמות לנקודת החלוקה של תיקון עולם בת”א, מדווח על “80 איש בהמתנה לקבל מספר ובסביבות ה-100 איש אשר קיבלו מספר וממתינים לשירות, עם זמן המתנה ממוצע של כשעתיים וחצי”.

מטופלים של ספקיות אחרות, בין היתר “שאיפה לחיים” ו-“בטר”, מדווחים גם היום בבוקר על עומסים דומים בנקודות החלוקה בבית החולים אברבנל, כאשר גם שם ממתינים מטופלים למעלה משעתיים.

לא רק בת”א – המתנה ארוכה בכל נקודות החלוקה

התורים הארוכים בנקודות החלוקה הם כאמור חדשות ישנות יחסית עבור מרבית מטופלי הקנאביס הוותיקים, שכבר ידעו לא פעם תורים דומים בנקודות החלוקה עוד לפני ההכרזה על הרפורמה.

עם זאת, לאור העובדה שרפורמת ליצמן, שכבר חמישה חודשים נמצאת ב”פיילוט” כושל, הייתה אמורה לפתור בעיה זו לחלוטין (חלוקה בבתי מרקחת בלבד), נשאלת השאלה מה הולך במשרד הבריאות, והאם מישהו מתכוון לפתור את מצוקת החולים?

מיישמים שינוי? הכל נראה כמו תמיד

מצוקת החולים לקראת יישום הרפורמה (מלבד הבעיות הרגילות) חמורה הרבה יותר מתורים וכאבי ראש בירוקרטיים, ומבוססת על מחיקת מרבית הזנים הקיימים ומעבר לשיטת טיפול “חדשנית” שקיימת רק בישראל, ולא ברורים המקור או היעילות שלה.

במקביל, אחד הדברים הטובים שהיו אמורים לקרות כחלק ממנה כבר מזמן (לפי הלו”ז הרשמי של משרד הבריאות), הוא פתרון בעיות החלוקה והרישום שהיו נחלתם של מטופלי הקנאביס הרפואי מאז החלה חלוקת הרישיונות בישראל.

גורם בכיר בתעשיית הקנאביס הרפואי שסרב להיחשף, מסר לנו כי חוסר הפתרון שנראה כעת בשטח הוא תוצאה של יישום קלוקל של הרפורמה, שכחלק ממנה העביר משרד הבריאות את נקודות החלוקה של הספקים לאזור חדש בבית החולים אברבנל שאינו מצויד בתשתית מתאימה.

לדבריו, חוסר היכולת של הספקים לטפל באותה כמות מטופלים בה היו מטפלים באופן שוטף עד לפני זמן קצר ללא תקלות מיוחדות, מראה באופן ברור כי מדובר בבעיה מצד רשויות הבריאות, שאינן מספקות מענה למצוקת המטופלים.

קנאביס בבית מרקחת
בדרך לבית המרקחת, בינתיים עוצרים במקום

מחברת תיקון עולם, שמתפעלת נקודת חלוקה חיצונית בת”א, נמסר בתגובה כי בימים אלה נמצאת החברה בתהליכי התרחבות ופתיחת קליניקה ובית מרקחת כחלק ממרכז טיפולים חדש, ועד שתיפתר בעיית החלוקה היא מפעילה גם שירות משלוחים עבור אנשים שאינם יכולים להגיע לאזור החלוקה.

“עקב השינויים הרגולטורים שמביאה עמה הרפורמה החדשה, קיבלנו המון מטופלים חדשים נורא מהר והכל התנקז בבת אחת. אנו מצרים על הקושי של המטופלים ופועלים בכל דרך שניתן לשפר את המצב הקיים”, מסרה דוברות החברה, מבלי להגיב לגבי חלקו של משרד הבריאות בבעיות אלו.

בשורה התחתונה, נראה שהמצב הקיים בשטח כרגע הוא אינו בעיה הקשורה למתווה הרפורמה העתידי, אלא לעיכוב בתחילת היישום שלה על ידי משרד הבריאות ולפעולות שצריכים בכיריו לבצע או לאשר כדי שמתווה זה יוכל להתקיים.

בינתיים, מטופלי הקנאביס הרפואי יכולים להמשיך להגיד “רחמנא ליצמן” ולקוות לתשובה כלשהי ממשרד הבריאות, בזמן שהם מחכים בתור הארוך לקבלת התרופה שלהם.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 1

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

  1. גולן גרופי |

    בושה למדינת ישראל אסור להיות חולה במדינה הזאת שחררו כבר את הצמח מרפא הזה ותפסיקו להתעלל בחולים בחסות החוק זה כל מה שאנחנו מבקשים שקט לחיות עם התרופה שלנו בשקט

שינוי גודל גופנים
ניגודיות