ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

8 שנים בפנים – האב ששוחרר מהכלא לאחר שנתפס עם 3 גרם

שתפו את החברים

העונש כיום על אחזקת קנאביס בארה”ב לרוב מסתיים בקנס, אם בכלל. אבל הסיפור שלפנינו מוכיח שאכיפה לא הגיונית של השימוש, לצד גזענות ודעות קדומות, היו קיימים ממש עד לא מזמן. סיפורו של אב לשבעה, שנידון ל-13 שנות מאסר בגלל שהחזיק…

העונש כיום על אחזקת קנאביס בארה”ב לרוב מסתיים בקנס, אם בכלל. אבל הסיפור שלפנינו מוכיח שאכיפה לא הגיונית של השימוש, לצד גזענות ודעות קדומות, היו קיימים ממש עד לא מזמן. סיפורו של אב לשבעה, שנידון ל-13 שנות מאסר בגלל שהחזיק 3 גרם.

אז לסיפור הזה אמנם יש סוף טוב, אבל לצערנו אי אפשר להחזיר את הזמן לאחור. בשבוע שעבר הוחלט לבסוף לשחרר את ברנרד נובל, אב בן 51 מלואיזיאנה (Louisiana), שנשפט ללא פחות מ-13 שנים בכלא עקב אחזקה של כ-3 גרם קנאביס.

התובע המחוזי, ליאון קניזארו, האחראי על הצבת נובל מאחורי סורג ובריח, הצליח לתקף עונש כה כבד על ידי שימוש בחוק העבריינים הרגיל של המדינה.

חוק זה מאפשר לתובע לגזור עונש ארוך במיוחד על פשעים ברמה נמוכה, כמו למשל החזקת כמות קטנה של מריחואנה, במידה והעבריין הואשם בעבר בעבירות קודמות.

בשנה שעברה, לואיזיאנה ביצעה רפורמה בחוק העבריינים הרגיל שלה, והפכה אותו לקצת יותר סלחני. עם זאת, החוק עדיין תקף ויכול להיות מיושם על אנשים שהואשמו בעבירה פלילית פחות מ-5 שנים קודם לכן.

האשמה על רקע גזעני – כיצד נתפס נובל?

לנובל היו בעבר 2 האשמות קודמות בגין החזקת קוקאין והאשמה אחת על החזקת קנאביס, שבכל המקרים נועדו לשימוש אישי בלבד. בשנת 2010 נעצר נובל, אב לשבעה, כשרכב על אופניו ברחוב חד סטרי. המשטרה ערכה חיפוש בחפציו, ולאחר שמצאה עליו 2 ג’וינטים שהכילו פחות משלושה גרמים, הוא נעצר מיד וגזר דינו היה 13 שנות מאסר ללא אופציה לשחרור.

בשנת 2014 הגיש הארגון למדיניות הסמים (DPA) מסמך משפטי קצר. מדובר במסמך שהוגש על ידי אדם שאינו מעורב ישירות בפרשה, ומטרתו לספק מידע וטענות חדשות בכדי לשכנע את בית המשפט לשנות את גזר הדין או לבצע פעולה מסוימת.

מסמך התביעה של הארגון עודד את בית המשפט העליון של לואיזיאנה לבחון מחדש את המקרה של נובל, אך לבסוף הבקשה נדחתה. כשנה לאחר מכן, בקשתו של נובל לחנינה נדחתה גם היא בטענה שהוא עדיין לא שירת 10 שנות מאסר, שזוהי הדרישה המינימלית על פי חוקי לואיזיאנה.

בשנת 2016, הוחלט לקצר את עונשו של נובל לשמונה שנים. באותה שנה, כ-587,700 אזרחים נוספים נעצרו בארה”ב עקב החזקת קנאביס לשימוש עצמי, מדובר ביותר ממעצר אחד על כל דקה. כמו כן, פורסם דו”ח שמצא כי לואיזיאנה מבצעת יותר מאסרים על סמים מכל מדינה אחרת בארה”ב.

למרבה האירוניה, מעצרים אלה נמשכים על אף הדיווחים שהראו כי מעצרי סמים לא בהכרח קשורים להפחתת השימוש בסמים. עם זאת, צבע עורו של אדם כמעט תמיד יכול לנבא את גובה העונש שיקבל עקב עבירת סמים.

“אין הבדל בצריכה בין שחורים ולבנים” – החוקים הנוקשים של לואיזיאנה

על פי מחקר שבוצע בעיר ניו אורלינס שבלואיזיאנה (New Orleans) בין השנים 2012-2015, כ-80% מהאנשים שזומנו לבית המשפט עקב החזקת קנאביס היו ממוצא אפרו-אמריקאי, על אף שהמחקרים מראים כי אין הבדל ברמות צריכת הסמים בין אמריקאים לבנים ושחורים.

עד כה, שמונה מדינות בארה”ב ומחוז קולומביה חוקקו לגליזציה של קנאביס למטרות פנאי, והשיח הציבורי והפוליטי רחב בנושא. במדינות כמו ניו יורק ואילינוי, בהן צפויות להיערך בחירות בשנה הקרובה, נושא הלגליזציה הפך לאחת המטרות המרכזיות של המצביעים.

כמו כן, מועמדים רבים מציינים את העוול הגזעני שנעשה לאלו שחוו מעצרי קנאביס חסרי פרופורציה כמניע העיקרי שלהם לתמיכה בלגליזציה.

על פי דו”ח של ה-DPA, מדינות שחוקקו לגליזציה חסכו מאות מיליוני דולרים על משאבים שהושקעו בעבר לאכיפת החוק.

בעוד שמגוון מדינות בארה”ב כבר חוקקו לגליזציה, חברים בממשל טראמפ מנסים להחזיר את השעון לאחור ולעכב את הרפורמה שנוצרת בחוקי הקנאביס בארה”ב.

עבור רבים, נובל, אשר נלקח מהמשפחה שלו ונאלץ לשבת מעל 8 שנים בכלא בגין החזקת קנאביס – בא לייצג את הגזענות והעוול שנגרמים עקב מדיניות הסמים.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 3

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

 1. Shlomi debi |

  גזענות
  8 שנים לחינם

 2. שלומי דבי |

  8 שנים בזיון

 3. אורי |

  הזיה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות