ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

קנאביס בישראל – 9 סיבות לכך שישראל היא בירת המחקר העולמית בנושא קנאביס

שתפו את החברים

קנאביס בישראל – בתחילת החודש, מדינת ישראל שכבר מיצבה את עצמה כמובילת המחקר והפיתוח של קנאביס רפואי, הודיעה בוועדה ממשלתית כי היא מאשרת לחברות קנאביס רפואי לייצא מוצרי קנאביס לחו”ל. הליגליציה אמנם עלולה לקחת עוד זמן רב עד שתמצא את דרכה…

קנאביס בישראל – בתחילת החודש, מדינת ישראל שכבר מיצבה את עצמה כמובילת המחקר והפיתוח של קנאביס רפואי, הודיעה בוועדה ממשלתית כי היא מאשרת לחברות קנאביס רפואי לייצא מוצרי קנאביס לחו”ל.

הליגליציה אמנם עלולה לקחת עוד זמן רב עד שתמצא את דרכה לכנסת, למרות אי ההפללה, אבל התעשייה ועניינם של המשקיעים בצמח הולך וגובר עם הזמן. נכון לעכשיו, רק 9 ספקים מורשים מספקים קנאביס למעל 28,000 מטופלים רשומים, שיחדיו מציירים שוק מקומי יחסית קטן ששוויו בין 50 ל-80 מליון שקלים בשנה, אך למרות גודלה הקטן, ישראל הציבה מטרה של מאה מליון דולרים בהשקעות בינלאומיות, זאת לפי חברת המחקר iCAN. ישראל מהווה היום בית לעשרות חברות שמתמחות בכל תחומי בקנאביס, החל מגידול קנאביס ועד למחקרים רפואיים.

אז למה דווקא ישראל? יש לפחות 9 סיבות מדוע המדינה הקטנה שלנו בת 8 מליון תושבים עוקפת בענק מדינות מתקדמות, ומשאירה אותם מאחור.

  1. הפרופסורקנאביס ישראלי 5

אנחנו קפצנו על העגלה עוד ב 1964 כשהכימאי ד”ר רפאל משולם גילה את הרכיבים השכיחים של צמח הקנאביס,  THC ו-CBD. עד אז, הכימיה של הצמח הייתה תעלומה. משולם, חקר את הקאנביס עוד מאז וממשיך לחקור אותו עד היום.

“בסופו של דבר הטרחה הבירוקרטית הייתה מינימלית” אמר  פעם משולם בראיון שנתן ממשרדו באוניברסיטה העברית, “את החשיש שהייתי צריך (למטרות המחקר) קיבלתי מהמשטרה, להם גם הודיתי במאמרי, ומשרד הבריאות נתן לי את אישורו ללא הרבה ניירת”. כנראה עוד יתרון של מדינה קטנה.

  1. איסור במקום אחד – יוצר הזדמנות באחר

בשנת 1970, הקונגרס ונשיא ארצות הברית ריצ’ארד ניקסון הגדירו בטעות את הקנאביס בקטגוריית סמים “נרקוטיים”, קטגוריה השמורה לחומרים שהם ממכרים מאד ונטולי תועלת רפואית, מה שהפך את המחקר על הצמח לבלתי אפשרי, בהעדר אישור מה-DEA. כמעט כל מחקרי הקנאביס בארצות הברית עדיין מבוצעים על ידי המרכז הלאומי למחקר הפגיעה מסמים, שקיבל בידיו כוח מהקונגרס ללמוד את רק האפקטים המזיקים של הסם, מה שאפקטיבית חוסם את החוקרים האמריקאים לחקור את התועלת הרפואית של הקנאביס כתרופה, וסלל את הדרך דווקא לצוותים ממדינות אחרות.

  1. התמדה

משולם המשיך לחקור את השפעות הקנאביס על מחלות במשך החמישים שנים האחרונות, מחקר שדרבן את החוקרים גם במדינות אחרות. נכון להיות קיימים למעלה מ-20 אלף מחקרים בהיקפים קטנים שרשומים במידע שנגיש לציבור באתר הממשלתי של ארצות הברית שעוקב אחרי פרסומים רפואיים. אנשי מחקר חוקרים את פוטנציאל הקנאביס בטיפול בלמעלה מ-100 מחלות שונות, שרבות מהן אינן ניתנות לטיפול בשום אמצעי אחר. מדובר על מחלות סוג 2, רב סקטוריאליות לרבות פרקינסון, מיגרנות, פוסט טראומה, פגיעות מוחיות טראומטיות, ואפילו סוגים מסוימים של סרטן. למרות הטענות החוזרות שקנאביס אינו חומר מרפא, המדע כבר מוכיח אחרת.

  1. כסף קנאביס בישראל

כשמדינת ישראל הוקמה, אחד היעדים שלה היה להפריח את המדבר, וכיום המדינה כבר נמצאת בחזית הטכנולוגיה החקלאית ומייצאת טכנולוגיות גידול וטיפוח לכל העולם. החקלאים הצליחו לגדל בנוף הצחיח בנוסף לפירות וירקות גם קנאביס, בשיטות טיפוח וגידול שונות, ומציגים תוצאות יפות. מדינת ישראל גם הקציבה 8 מיליון שקלים למשרד החקלאות לטובת 13 מחקרים שמתבצעים בתחום הקנאביס. שר החקלאות אורי אריאל הודיע שבוע שעבר שיגדיל את כמות הרישיונות שניתנים לצורך גידול, ויתמוך בייצוא הקנאביס הרפואי לחו”ל.

  1. טכנולוגייהקנאביס בישראל

ישראל טיפחה עשרות חברות הייטק בתחום אבטחת הסייבר, טכנולוגיית תנועה (מערכת הניווט  WAZE), וכעת גם תחום הקנאביס זוכה למינוף . כיום יש למעלה מ-70 חברות ישראליות שמעורבות בסקטור הקנאביס העולמי. ענקית התרופות טבע מחדירה לשוק את Syqe, שהוא משאף קנאביס הרפואי. שתי חברות ישראליות אחרות פיתחו טבליות קנאביס תת לשוניות שנבחנות כעת לצורך יכולת בשיפור ביצועים קוגנטיביים, ולטיפול במחלת האלצהיימר.

  1. לא רק כסףקנאביס בישראל

לא במקרה שמו של הארגון הגדול ביותר בישראל לגידול קנאביס נקרא “תיקון עולם” שתומך בקונספט ההגנה על החלש, מה שהפך, ללא קשר לדת, לחלק מהאתוס הישראלי. ד”ר ברקת שיף-קרן, שהיא אחת ממובילות תחום הכאב בארץ, מסרה בראיון שנתנה, וכמעט בכל הזדמנות שניתנת לה – שהיא הצליחה לשנות את דעתם של קולגות סקפטיים רבים שלה כשהצליחה לעזור ללמעלה מ-1500 מטופלים עם הקנאביס הרפואי שסבלו מכאבים כרוניים, נוירופתיים ואפילו כאבי פנטום (מקטיעת איברים). שוב ושוב טוענת שיף כי עבודתה היא לרפא, ובעוד שרופאים רבים ואפילו חולים, סובלים מפחד ודעות קדומות בנושא, היא הפסיקה לפחד מהצמח הזה כבר מזמן, והמטופלים מדווחים לאורך זמן שזה עובד.

  1. מחיר

מדינות מתפתחות זקוקות לפתרונות בריאות לאזרחים בעלויות נמוכות יותר על מנת להבטיח את שלום ובריאות הציבור. לפני 15 שנים דחתה הממשלה הישראלית את החוק הבינלאומי על מנת להפוך למדינה הראשונה בעולם שמפתחת תכנית קנאביס רפואי. תכנית הביטוח הציבורי מכסה מרשמים של 30 גרם לחודש. וכיום התוכנית תומכת ב 28,000 מטופלים וכבר השנה מספר זה עתיד להכפיל את עצמו. ונחשו מה? לא הייתה התפרצות של פסיכוזה המונית, ואסונות תעבורה לא התרחשו. וגם חיי החברה המשיכו כסדרם, אז עד כאן לכל אותם פחדים שתומכים במניעה.קנאביס ישראלי 4

  1.  קנאביס כשר

מוצרי הקנאביס מקבלים הכשר, ושר הבריאות המאד אורתודוקסי אף דרש להרחיב את גידול הקנאביס על מנת לקצר את זמן המתנה של המטופלים לקבלת התרופה שלהם.

  1. פחות אינטרסים

דעת הקהל בישראל סביב קנאביס היא הרבה פחות מתחסדת מזו שבארצות הברית. בישראל הקנאביס הוא צמח והציבור בארץ כבר מכיר זאת, ולא נחשב לבעיה פוליטית כמו בארצות הברית, בה מרבית ההתנגדויות שנוגעות לקנאביס אינן קשורות לסיבות “סמים”, אלה דווקא לאינטרסים של תאגידי התרופות האמריקאיות.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות